Garanti Bankası kredi kartı limiti artmıyor

Leon Kennedy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 2017 yılından bu yana Garanti Bankası kredi kartı kullanıyorum. O dönem staj yaparken 1500 TL limit açmışlardı, sonrasında 2019 yılında dershaneye ödeme yapmaya gittiğimde inatla POS cihazı bozuk yalanını söyleyip nakit almaya çatıştıkları için icralık oldum, limitim 1000 TL'ye düştü, hesaplarıma bloke geldi sonrasında borcumu ödedim fakat avukat dosyayı kapatmamış, geçtiğimiz sene dosyayı kapattım. 2021 yılında dosyam halen açıkken kredi çekebiliyorken dosya kapandıktan sonra ne kredi çekebildim ne kredi kartı limiti arttırabildim. Son 6 aydır sigortalı çalışıyorum daha öncesinde serbest gelirim vardı. Temmuz ayında Akbank'tan 3000 TL limitli kredi kartı geldi, bu süreçte 7 yıldır kredi kartı kullandığım ve maaş bankam olan garanti bana ne kredi verdi ne limit arttırdı. Eylül ayında Akbank üzerinden 40 bin TL kredi çektim. Temmuz ayında Findeks puanım 1388 iken durduk yere 1088'e kadar düştü. Maaşım yüksek olmasına rağmen hiçbir bankada limitimi arttıramıyorum, Findeks puanım 1388 iken bile limit artışı yapamadım. Haziran ayında farkında olmadan 1 kere borcumu geciktirmişim sonrasında hepsini kapattım. Az önce Findeks puanımı sorguladığım zaman her ay borçlarımı düzenli ödememe rağmen puanım düşmeye devam etmiş, şu an 900 küsur puana kadar düşmüş. Düzenli ödeme yapmama rağmen puanım nasıl 1388'den 900 küsurlere kadar düşüyor? Kredi kartı limitimi neden arttıramadığımı bankaya sorduğumda onlarda bilmediklerini söylüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamana yaydırıyorlar.

Ziraat bana kredi kartı vermiyorken, YapıKredi (maaş kartı) bana 1500 liralık limit verdi.

6 ayda borsa hesabımda güzel bir miktar yatırdım her ay. Orada da ralliyi tutturduk, şansla beraber güzel para yaptı. Şimdi kart limiti 40K, limit arttırımı diye bildirim geliyor.

Düzenli para giriş çıkış, yatırım hesabı, vadeli falan bunlar algoritmayı bir şekilde yukarı taşıyorlar.

Findeks puanınızın neden bu denli düştüğünü bilmiyorum ama bankaların limit vermeme sebebi Findeks puanınız. Daha önceden icralık olduğunuz için hızlı bir düşüş yaşamış olabilirsiniz.

Zamana yaydırıyorlar.

Ziraat bana kredi kartı vermiyorken, YapıKredi (maaş kartı) bana 1500 liralık limit verdi.

6 ayda borsa hesabımda güzel bir miktar yatırdım her ay. Orada da ralliyi tutturduk, şansla beraber güzel para yaptı. Şimdi kart limiti 40K, limit arttırımı diye bildirim geliyor.

Düzenli para giriş çıkış, yatırım hesabı, vadeli falan bunlar algoritmayı bir şekilde yukarı taşıyorlar.
Bu söylediklerinizin içinden sadece vadeli hesapta para bulundurmak çok az miktarda işe yarar. Findeksi en hızlı şekilde yükseltmek için şunlar yapılabilir.

Borç limit oranına dikkat etmek (kart limitinin %50 geçmemek)
Her ay dönem borcunun toplamını gecikmesiz şekilde yatırmak

Bu dediğim 2 şeyi yapmak birkaç ay içinde hızla yukarı puanı çıkarmak demek.

İcralık olduğundan dolayı böyle bir şey yaşanmış olabilir.

Limitin aşımında kötü etkiliyor biliyorum ancak yarısından fazlasını kullanınca neden kötü etkilesin ki?
Findeksin algoritması mevcut, puanını çok hızlı yukarı taşımak isteyenlere tavsiyem %50 civarlarının üstünü geçmemesi. İyi derecede puan oluştuktan sonra %70 civarlarında kullanım çok sıkıntı yaratmaz. Bu arada konu sahibine küçük bir uyarı daha yapmak isterim. Nakit veya taksitli avans çekmek ciddi şekilde düşüş yaptırır. KMH hesabınız varsa onu da kullanmayın.

Bu söylediklerinizin içinden sadece vadeli hesapta para bulundurmak çok az miktarda işe yarar. Findeksi en hızlı şekilde yükseltmek için şunlar yapılabilir.

Vadeli mevduatta 6K vardı, o da 5 gün durdu. Yanlışlıkla oldu o da. Kardeşim bana serserilik olsun diye yapmış.

Ben sadece hisse senedi biriktirmek için kullanıyorum bankayı. Viop, fon, hisse vs.

Zamana yaydırıyorlar.

Hesabıma düzenli para giriş çıkışı oluyor, puanım 1388 iken bile limit artmıyordu. Çok saçma bir politika izliyor bankalar.

Findeks müşteri hizmetleri de günlük kart borcunuza göre veri gönderiyorlar, kartınızın limitinin az bir kısmını kullanın dediler. Kart limitim artmadığı için 3 günde bir ödeme yapıyorum. Asgari ücretin baya üzerinde almama rağmen ilginç bir şekilde maaş hesabımın olduğu banka bile limitimi arttırmıyor.

Bankacılık sistemi için maalesef sadece aldığınız maaş yeterli görülmüyor. Daha önceden sicilinizde zaten bi sıkıntı olmuş. Dediğim gibi kart limitinizi fazla zorlamayın. Yukarıdaki dediklerime uyun yeterli. Son olarak mobilden veya herhangi bir yerden kredi veya kart başvurusu yapmayın bu limit arttırım talebi içinde geçerli. 3 ay boyunca hareketsiz bekleyin başvuru ve limit arttırımı talebi konusunda.

Bankacılık sistemi için maalesef sadece aldığınız maaş yeterli görülmüyor. Daha önceden sicilinizde zaten bi sıkıntı olmuş. Dediğim gibi kart limitinizi fazla zorlamayın. Yukarıdaki dediklerime uyun yeterli. Son olarak mobilden veya herhangi bir yerden kredi veya kart başvurusu yapmayın bu limit arttırım talebi içinde geçerli. 3 ay boyunca hareketsiz bekleyin başvuru ve limit arttırımı talebi konusunda.
Geçtiğimiz hafta Akbank’a gittim, durum orada da aynıydı, gelir belgemi beyan ettim. Çalışana durumu anlattım kendisi de çok şaşırdı. Herhangi bir borcun ya da düzensiz ödemen yok, sadece garanti bankasında daha önce gecikmen olmuş ama o kadar etkilemez, kredi puanın 1400’den 859’a düşmüş fakat düşmesini etkileyen bir durum yok, işlem başlatıcam, 24 saat içinde mobil hesabına bildirim gelmezse tekrar buraya gel mail atalım demişti, bugün yine gittim mail attı, maile dönüş olunca bana haber vereceğini söyledi. Ayrıca 4 yıl önceki durumun şu an etkisinin olmadığını söyledi. Çok ilginç şekilde her ay durduk yere puan düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı