Garantiye gönderilen ürünü para iadesine çevirme

th3salih

Hectopat
Yer
İstanbul
2020 yılının 11. ayında M.2 SSD'i almıştım.
Garantiye gönderdim bozulduğu için. İlk başta yenisini o fiyata alamayacağım için değişim istemiştim.
Fakat şimdi üstüne biraz daha koyup daha iyisini almak istiyordum.
Garantide sonuç değişim çıktı ürünün aynısıyla değiştirileceğini söylediler.
Ben ise para iadesi istediğimi söyledim tamir eden yerle konuştum. Bana üstünden şu kadar süre geçmiş o süreden sonra para iadesi yapılamaz dendi.
Böyle bir şey var mı daha 2 sene olmadı tam. Ürün bana gelirse hiç açmadan tekrar geri göndersem para iadesi alma şansım var mı?

14 gün içerisinde geri gönderirseniz para iadesi alırsınız veya ürünü garantiye gönderirsiniz parça temin edilmezse geri para iadesi yapılır. Onun haricinde para iadesi yapılmaz.
Fakat bazı istisnai yerler var örneğin Amazon Germany'den alırsanız 2 sene boyunca para iadesi yapıyorlar.

Size tercih sunulması gerekir. Galiba siz ilk başta değişim istemişsiniz sonra vazgeçip para iadesi yapılmasını istemişsiniz. Bu durumda işiniz biraz servisin insiyatifine kalmış gibi.

Olmazsa gelen sıfır ürünü dolar kurunu da göz önünde bulundurarak satın. Değişim sizin açınızdan daha olumlu değil mi?

Ürünün 2020 yılındaki fiyatı daha düşüktür, fatura üzerindeki fiyattan iade yaparlar, zarar edersiniz bence.

Son düzenleme:
Vakti zamanında LG G3 telefon almıştım, 22. ayında kronik sorunlardan dolayı servise gönderdim. Para iadesini de aldım. 3 ay gibi bir süre uğraştım. Lg'ye kalsa para iade hakkım yoktu. :) Lakin buradaki nüans şu, ürün kronik olarak mı sorunlu?
Yanlış hatırlamıyor isem kısacası ; tüketici haklarını okuyun, mal ayıplı(kusurlu) ise 2 hakkınız var;
1-) Birebir ürün değişimi ( aynısı yok ise bir üst modeli vermek zorundalar )
2-) Para iadesi.
Seçimi siz yapıyorsunuz, bizler hakkımızı bilmediğimiz zaman da firmalar kendi işlerine geleni dikte ediyorlar.Lg bana değişim tek şart diye konuştu, ben de kanundaki maddeleri okuyunca ilgili birime aktarmıştı hanımefendi. :) Bu anlattığım mesele ise 2016 ya da 2017'de oldu. Tabii ben Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak şikayette bulunmuştum. O zaman bu sistem yeni yeni kuruluyordu, şuan eminim ki iyice oturmuştur. ürünün ayıplı olduğundan dolayı sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden başvuruda bulunun derim ben.

14 gün içerisinde geri gönderirseniz para iadesi alırsınız veya ürünü garantiye gönderirsiniz parça temin edilmezse geri para iadesi yapılır. Onun haricinde para iadesi yapılmaz.
Fakat bazı istisnai yerler var örneğin Amazon Germany'den alırsanız 2 sene boyunca para iadesi yapıyorlar.

O 14 gün süresi ilk satın alımda geçerli değil mi?
2020 yılında almıştım kargoya vermişler.
Yeni gelen sıfır ürünü satarsanız para enflasyondan etkilenmemiş olur. Garantiden yeni ürün gelsin onu satıp üstüne para ekleyin.

Orası öyle de alırlar mı bilemiyorum. Alan kişi de eğer problem yaşarsa garanti de fatura ismi bana ait olduğu için ben uğraşmaz mıyım?
Vakti zamanında LG G3 telefon almıştım, 22. ayında kronik sorunlardan dolayı servise gönderdim. Para iadesini de aldım. 3 ay gibi bir süre uğraştım. LG'ye kalsa para iade hakkım yoktu. :) lakin buradaki nüans şu, ürün kronik olarak mı sorunlu?
Yanlış hatırlamıyor isem kısacası; tüketici haklarını okuyun, mal ayıplı(kusurlu) ise 2 hakkınız var;
1-) birebir ürün değişimi ( aynısı yok ise bir üst modeli vermek zorundalar )
2-) para iadesi.
Seçimi siz yapıyorsunuz, bizler hakkımızı bilmediğimiz zaman da firmalar kendi işlerine geleni dikte ediyorlar. LG bana değişim tek şart diye konuştu, ben de kanundaki maddeleri okuyunca ilgili birime aktarmıştı hanımefendi. :) bu anlattığım mesele ise 2016 ya da 2017'de oldu. Tabii ben tüketici hakem heyeti'ne başvurarak şikayette bulunmuştum. O zaman bu sistem yeni yeni kuruluyordu, şu an eminim ki iyice oturmuştur. Ürünün ayıplı olduğundan dolayı sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden başvuruda bulunun derim ben.

Kronik sorunlu olduğunu sanmıyorum.
Fakat pek kaliteli değilmiş zamanında araştırmamıştım fiyatına bakıp almıştım.
Ürünün 2020 yılındaki fiyatı daha düşüktür, fatura üzerindeki fiyattan iade yaparlar, zarar edersiniz bence.

Orası öyle evet.
Fakat satıp satamayacağım kesin değil.

Orası öyle de alırlar mı bilemiyorum. Alan kişi de eğer problem yaşarsa garanti de fatura ismi bana ait olduğu için ben uğraşmaz mıyım?
Hayır. Alan kişi uğraşır. Sıfır bir ürünü çok rahat satarsınız. Piyasa değerinin biraz aşağısına koyarsanız tamamdır.

Geri
Yukarı