Gastronomi bölümü nasıldır?

dsenwia

Yoctopat
Daha fazla  
Eşit ağırlıklıgım aslında ama hukuk psikoloji vs. ilgimi çekmiyor. İktisat okusam diye düşündüm daha sonra, o alanda kendimi geliştiririm vs. iyi para kazanırım belki dedim, ama sırf millet laf yapmasın diye düşünüyorum onu da. Matematik ağırlıklı bir bölüm ve masa başı bir iş de istemiyorum ben.
Asıl istediğim gastronomi, hatta sıralama hesaplamalarına baktığımda Özyeğin gastronomi tam burslu gelir diye düşündüm bir sıkıntı olmazsa, tabi daha sınava girmedik ama orayı tutturabilirim diye düşünüyorum. Yemek yapmayı seviyorum ve bu alanda gelişmek beni mutlu eder, geliştikçe de parası da gelir bence ama akrabalar insanlar küçümser bunu da biliyorum. Anneme bundan bahsedince bile küçümser gibi baktı bilmiyorum işte o yüzden ama iş imkanı iyiyse veya yurt dışı şansım varsa bu bölümü okurum. Yani bana gastronomi hakkında (Özyeğin gastronomi de olur) bilgi verebilir misiniz?

Mezunları hep otellerde yada restorantlarda şef olarak çalısıyor. EA da masabaşı çalışmayacaksan işletme okuman lazım onun içinde annen veya babandan kalan dükkan falan olması lazım

Eşit ağırlıklıgım aslında ama hukuk psikoloji vs. ilgimi çekmiyor. İktisat okusam diye düşündüm daha sonra, o alanda kendimi geliştiririm vs. iyi para kazanırım belki dedim, ama sırf millet laf yapmasın diye düşünüyorum onu da. Matematik ağırlıklı bir bölüm ve masa başı bir iş de istemiyorum ben.
Asıl istediğim gastronomi, hatta sıralama hesaplamalarına baktığımda Özyeğin gastronomi tam burslu gelir diye düşündüm bir sıkıntı olmazsa, tabii daha sınava girmedik ama orayı tutturabilirim diye düşünüyorum. Yemek yapmayı seviyorum ve bu alanda gelişmek beni mutlu eder, geliştikçe de parası da gelir bence ama akrabalar insanlar küçümser bunu da biliyorum. Anneme bundan bahsedince bile küçümser gibi baktı bilmiyorum işte o yüzden ama iş imkanı iyiyse veya yurt dışı şansım varsa bu bölümü okurum. Yani bana gastronomi hakkında (Özyeğin gastronomi de olur) bilgi verebilir misiniz?

Gastronomiyi okuyabileceğin en iyi okul Özyeğin'dir bütün imkanları sağlar işin garanti olur zaten o konuda dert etme. Fakat profesyonel mutfak evde yaptığın yemekle kıyaslanamaz ikisi çok farklıdır, profesyonel mutfakta çalışmak için yüksek tempoya alışman ve pratik olman lazım. Tabii ki çalıştığın yere ve bölüme göre değişir bu örneğin bir otelde çalışmak istiyorsan çok fazla insana yemek hazırlayacağınız için haliyle daha yorucudur ve tempoludur ama fine dining bir restorant da çalışacağım dersen işler değişir tabaklar daha özenli ve daha sakin hazırlanır. Terfi olayı zamanla olur en alttan girersin komi olarak en tepeye kadar çıkarsın ( para da ona oranla artar ). Çalışma saatleri de çalıştığın yere göre değişir 8-12 saat arası. Onun dışında eğer gerçekten seviyor ve istiyorsan kimseye kulak asma şefler sandığın gibi küçümsenecek insanlar değildir aksine görmüş, gezmiş, okumuş entelektüel insanlardır yani ailenin sen aşçı mı olacaksın tavrı yanlış. Yurt dışı imkanı da oldukça fazladır. Ama gene söylüyorum seveceksen yapabileceğin bir şey yoksa para için hiç girme bu sektöre.

Gastronomiyi okuyabileceğin en iyi okul Özyeğin'dir bütün imkanları sağlar işin garanti olur zaten o konuda dert etme. Fakat profesyonel mutfak evde yaptığın yemekle kıyaslanamaz ikisi çok farklıdır, profesyonel mutfakta çalışmak için yüksek tempoya alışman ve pratik olman lazım. Tabii ki çalıştığın yere ve bölüme göre değişir bu örneğin bir otelde çalışmak istiyorsan çok fazla insana yemek hazırlayacağınız için haliyle daha yorucudur ve tempoludur ama fine dining bir restorant da çalışacağım dersen işler değişir tabaklar daha özenli ve daha sakin hazırlanır. Terfi olayı zamanla olur en alttan girersin komi olarak en tepeye kadar çıkarsın ( para da ona oranla artar ). Çalışma saatleri de çalıştığın yere göre değişir 8-12 saat arası. Onun dışında eğer gerçekten seviyor ve istiyorsan kimseye kulak asma şefler sandığın gibi küçümsenecek insanlar değildir aksine görmüş, gezmiş, okumuş entelektüel insanlardır yani ailenin sen aşçı mı olacaksın tavrı yanlış. Yurt dışı imkanı da oldukça fazladır. Ama gene söylüyorum seveceksen yapabileceğin bir şey yoksa para için hiç girme bu sektöre.
Teşekkür ederim ben de kendimi bu alanda daha iyi geliştireceğimi ve seveceğimi düşünüyorum, diğer insanlara kulak asmamak gerek

Teşekkür ederim ben de kendimi bu alanda daha iyi geliştireceğimi ve seveceğimi düşünüyorum, diğer insanlara kulak asmamak gerek
Bu arada söylemeyi unuttum gastronomi okuduktan sonra işin yönetim kısmını da yapabilirsin işletme dersleri oldukça fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı