Gazze'nin roketleri neden hiçbir şekilde İsrail'e ulaşmıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İsabet eden roketler var, fakat Iron Dome çok büyük bir kısmını engelliyor.

Roket saldırılarında CEP değeri denen bir faktör vardır. Bu tarz su borusundan kesme roketlerin CEP değeri yüksektir (hedeften sapma değeri). H*mas, su borusundan kesme roketler kullandığı ve gelişmiş bir güdüm sistemi olmadığı için CEP değeri çok yüksek. Rastgele salvo şeklinde atıldığı için de bölgesel etki yaratmak yerine lokal etki yaratması hedefleniyor, fakat Iron Dome ise işte bu roketlerin çok büyük bir kısmını, oldukça yakın mesafeden etkisiz hale getiriyor bu bir.

İkincisi, Iron Dome'un gözden kaçırdığı veya ıskaladığı onlarca farklı roket, İsrail topraklarına düşüyor ancak bahsettiğim CEP değeri mevzusu yüzünden genelde şehirleri ıskalıyor, kırsal bölgelere düşüyor veya şehre düşse dahi yerleşim yerlerine isabet etmiyor.

Kaldı ki IDF, şu anda deneysel olan lazer hava savunma sistemini de devreye soktu, Iron Dome roketlerinin ulaşamadığı kadar yakın mesafeye ulaşmış roketleri hedefleyecek.
Siz su borusu deyince aklıma Suriye'deki tüp füzesi geldi aklıma.Honda aracın üstüne lançer yapmışlar doğalgaz tüpü fırlatıyorlardı😆

Dostum sende harbiden okuduğunu anlama diye bir şey yok okuyorsun random bir şeyler yazıyorsun. İlişkilerin kötüye gitmesi ne demek bilmiyorsun herhalde? Ambargo falan hani bilmez misin?
Tamam tamam tamam seni diplomasi ilişkilerinle, devletler arası kriz çıkar korkusuyla baş başa bırakıyorum.

Türkiye olarak çıkarlarımızı düşünmeliyiz hangisi bizi desteklerse bizde onu destekleriz. Türkiye zaten denge politikasını sürdürüyor yani burada konuşmak bir şeyi değiştirmeyecek. Filistinden de hiç haz etmem.

Siz su borusu deyince aklıma Suriye'deki tüp füzesi geldi aklıma.Honda aracın üstüne lançer yapmışlar doğalgaz tüpü fırlatıyorlardı😆
Yani burada kullanılan roketlerin de pek bir farkı yok. Yapımıyla ilgili gördüğüm videoda yer altındaki su boruları kesilip boyanıp rokete çevriliyordu. Kaldı ki bir roketin yapımında, çok ince işçilik gereklidir ki roket havada patlamasın, yalpalamasın, hedefinden sapma oranı yani CEP değeri minimum seviyeye insin. Dediğim gibi bunlar ilkel barutlu sapanlar bana kalırsa.

Devlet arası kriz olduğunda 1. dünya savaşının patladığını ve devamının geldiğini hatırlayalım bence.
Senin bence varya Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk döneminde Atamız'ın girdiği savaşlardan bile nefretin vardır bence. Ya da dur dur tam tersine orda da karşı tarafları tutmaktan zevk alıyorsundur?

Türkiye olarak çıkarlarımızı düşünmeliyiz hangisi bizi desteklerse bizde onu destekleriz. Türkiye zaten denge politikasını sürdürüyor yani burada konuşmak bir şeyi değiştirmeyecek. Filistinden de hiç haz etmem.

Şu anda Türkiye denge politikasında değil. Filistin için garantörlük yapmaya çalışıyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı