GDM'de klavye durduk yere İngilizce oldu

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
GDM'de klavye durduk yere İngilizce oldu. Düne kadar Türkçe karakter girebiliyordum şimdi İngilizce oldu ki sorun yaşıyorum. İnternette hep X sunucusuyla bağlantılı olduğu ve doğrudan ayar olmadığı yazıyor. Bütün klavye ayarları düzgün görünüyor. Sadece Gdm'de yani giriş ekranında sorun yaşıyorum. Tty'de, GNOME arayüzünde veya uçbirim'de klavye sorunsuz çalışıyor.

GDM'de klavye durduk yere İngilizce oldu. Düne kadar Türkçe karakter girebiliyordum şimdi İngilizce oldu ki sorun yaşıyorum. İnternette hep X sunucusuyla bağlantılı olduğu ve doğrudan ayar olmadığı yazıyor. Bütün klavye ayarları düzgün görünüyor. Sadece Gdm'de yani giriş ekranında sorun yaşıyorum. Tty'de, GNOME arayüzünde veya uçbirim'de klavye sorunsuz çalışıyor.
Session managerlerin sacmaliklari. Benim de touchpadimim dokunarak tiklamasini calistirmiyor. Baska bir session manager deneyebilirsiniz sddm gibi, orada klavye dili secme de var hem :D

localectl den sistem dilini tekrar turkce yapmayi denerdim ben olsam.

localectl den sistem dilini tekrar turkce yapmayi denerdim ben olsam.

Debian'da çalışmayacağına dair uyarı çıkıyor;
Bash:
cruslan@crusland:~$ localectl set-x11-keymap tr
Managing X11 and console keymaps is not supported in Debian.

Komutların çıktılarını paylaş bakalım.

Kod:
locale
cat /etc/default/locale
grep ^ ~/.dmrc /var/cache/gdm/$USER/dmrc

Bash:
cruslan@crusland:~$ locale
LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_ALL=

cruslan@crusland:~$ cat /etc/default/locale
#  File generated by update-locale
LANG="tr_TR.UTF-8"

cruslan@crusland:~$ grep ^ ~/.dmrc /var/cache/gdm/$USER/dmrc
grep: /home/cruslan/.dmrc: Böyle bir dosya ya da dizin yok
grep: /var/cache/gdm/cruslan/dmrc: Böyle bir dosya ya da dizin yok

GDM'yi hem "apt purge..." hem de "apt remove..." ile kaldırıp kurmayı denedim ancak faydası olmadı. GNOME bazı özellikler için GDM'yi şart koşuyor ve GDM'nin arayüzü modern olduğundan vazgeçmek istemiyorum.

Ondan haberim yoktu.
Neden devre dışı bırakıldığı ile ilgili fikrim yok. dpkg'nin "keyboard-control" profilinde zaten klavye Türkçe seçili gözüküyor. Birdenbire sebepsiz yere oldu. GNOME'a hiç güncelleme gelmedi bu aralar, X yamaları dışında başka bir şey geldiğini hatırlamıyorum.

En guzeli sistemi ingilizce kullanmak bence bu arada, herhangi bir sorun karsilasildiginda cozum bulmayi zorlastiriyor bence Turkce kullanmak. Ama tabi yasadigin bugdan ayri bir tavsiye bu.
Benim ana dilim Türkçe. @ simgesini Shift + 2 ile yapmak istemiyorum, Sağ Alt(veya Alt Gr) + Q'ya alışmışım.

Son düzenleme:
Benim ana dilim Türkçe. @ simgesini Shift + 2 ile yapmak istemiyorum, Sol Alt(veya Alt Gr) + Q'ya alışmışım.
Yok klavyeyi Turkce kullanacaksin ama isletim sistemi ingilizce olacak ben daha hakimim bu sekilde. Turkce kullanan arkadaslarim var onlarin bilgisayarlarini kullanirken sudan cikmis baliga donuyorum.

Geri
Yukarı