Geç yatmanın zararları nedir?

batuhan_n

Decipat
Geç yatmanın ne gibi zararları var? Şu anki saat gibi her gün yatsam zararları ne olur?

Şu anki saat: 04:37

Son düzenleyen: Moderatör:
Vücudun bazal metabolizma hızının düştüğü ve amiyane tabirle kendine reset attığı zamanları uyanık geçirmek motoru dinlendirmeden dünyayı gezmeye benzer :)

Ayrıca melatonin gibi çok değerli bir hormon en çok bu saatlerde ve uykuda salgılanıyor.

İlerde sürekli yorgunluktan şikayetçi olmak istemiyorsanız bu süreyi değerli geçirin.

Gece uykuda salınan hormonları gündüz uyurken veya gece ayaktayken salgılayamazsınız. Vücudumuzun hormonal ve metabolik düzeni, beynimizin dinlenip fonksiyonlarını koruyabilmesi için "gece uykusuna" ihtiyacı var. Aynı uzunlukta gündüz uyusanız bile, gece karanlıkta uyuduğunuzda aldığınız faydayı alamazsınız. Arada bir gece ayakta kalınabilir ama alışkanlık haline getirilmemeli.

İnsanlar noktürnal canlılar değil. Gece uyuyup gündüz ayakta kalmaya göre gelişmiş vücudumuz.

Sarhoş gibi oluyorsun gün içi özellikle önemli bir aktiviten varsa kendine gelemiyorsun bayılıp kalıyorsun tüm düzenin bozuluyor melatonin hormonlarının işlevi azalıyor yani türlü türlü sayamayacağım zararı var.

Geç yatmanın ne gibi zararları var? Şu anki saat gibi her gün yatsam zararları ne olur?

Şu anki saat: 04:37

Uykum çok düzensizdi spor yapmama rağmen ama uykumu alamamamın hayatta beni olumsuz etkilediğini fark ettim, yaptığım sporu da boşa çıkartıyordu artık bir düzene oturttum, 11-12 gibi uyurum 7, 30- 8 gibi de kalkarım böyle güzel bir düzenim oldu.
Sabahçılar nasılsınız :) eğer çocuksan vücut 11-3 arası hormon (büyüme vs) sağlıyor diye biliyorum.

Sabahçılardan kastınız erken kalkmaksa iyiyiz :) .

Yaşınızı bilmiyorum fakat en stresli yaşanılan dönemler olan 17-20 yaş arasında uykunuzun düzensiz olması yaşamınızın geri kalanında büyük etki yaratacak problemlere sebep olabilir. En geç 11-12 gibi uyuyup 7-8 civarında uyanmanız en iyisi olur. Hem de bu şekilde günün çoğu size kalabilir. Gece 12'de uyuyup sabah 6'da uyanıyorum. Her şeyi yapmaya zamanım kalıyor. Evde kardeşim hariç herkes çalıştığından bir de kahvaltı hazırlayıp çay demliyorum. Herkes güne zinde başlıyor. Sinir küpü babam 3-4 aydır süt dökmüş kediye döndü. Siyaset programlarını izlemeyi bıraktı 🤣

Sinir küpü babam 3-4 aydır süt dökmüş kediye döndü. Siyaset programlarını izlemeyi bıraktı
Tam tersi olmuştur bence ya, siyaset programlarını bırakmak babanıza yaramıştır 🤣 Siyaset programı izlemediğim, ekşisözlüğe ve twittera girmediğim günler kafam çok rahat. Herhangi birine 5 dk ayırmak, sinirlerimi tepeme çıkarmaya ve moralimi bozmaya yetiyor.

Başta biyolojik saatini bozarsın ardından vücudun biyolojik saate göre dinlenen organları dinlendirmemiş olursun.

Geri
Yukarı