Gece yemek kilo aldırır mı?

Anladım hocam. Az önce demek istediğinizi anlamadım fakat tekrar ederseniz sevinirim.
Aldığım kalori miktarı oldukça düşük zaten. Vücudun yağ depolaması için günlük alınması gereken kalori miktarının aşılması gerekmiyor mu? Gece yemek kilo aldırır sözü bir tık saçma olabilir mi? Günlük kalori miktarı aşılmadığı sürece gecenin köründe yemek yense de bir şey olmaz sanırım.

Bu kadar az kalori alarak çok fazla kas kaybı yaşamıyor musun?
Önemli bir kas kaybı yaşamadım.

Bugün toplam 1165 kalori aldım ve 400 kalori yaktım. Günde almam gereken kalori 2500.
Az önce 2 dilim pizza yedim. 400 kalori civarı. Toplam kalori miktarına bu pizzalarda dahil. Kilo alır mıyım? Kafama takıldı. Neredeyse 2 aydır pizza veya abur cubur yemiyordum.

Diyetisyenlerinde dediğine göre akşam yemek yemek kilo aldırırmış. ( uydurma değil ilgili sitelerden baktım )

Bu arada hocam sizi hiç sabah görmüyorum gececisiniz herhalde.

Televizyonda prof doç uzman diyetisyen vb titriyle çıkıp şunu yemeyin, bunu yiyin, şunu için, bunu içmeyin, maydanozun sapını kaynatıp için, yok zeytin yiyin, (ki insanlık bin yıldır zeytin yiyor) yok geçe yerseniz kilo alırsınız, yok gündüz şu saatlerde yemek yiyin, şu saatlerde yemek yemeyin, portakal nergisi çiçeğini kaynatın için, yok keçi boynuzu yok elma çayı yok şu yok bu diyenlerin tamamı birer şark kurnazı soytarıdır.

Bütün bu konuşmaları insan davranışlarını etkileyeceğini bilerek konuşuyorlar. Misal her evde maydanoz vardır. -Maydanoz sapını kaynatıp için diyen adam aslında sizin zihninizle oynuyor. Maydanoz dendiği zaman aklımıza kendi isminin geleceğini biliyor. Zeytin dendiği zaman bir başka isim aklımıza geliyor. Bakın ekmek yemeyin diyen bir şarlatan kadın var. Lahmacun yerken görüntülendiğinde sordular lahmacun da ekmek hamurundan yapılıyor neden TV kanallarında ekmek yemeyin diyorsunuz o zaman. Şarlatan kadının cevabı ama bu ekmek değil lahmacun.

Kısacası bunların amacı kendi kitaplarını satmaktır Kitapları aldığınızda uyarı paragrafları var. -Burada yazılanların bilimsel bir değeri yoktur- diye. Televizyonlara çıkıp yeme içmemize nasıl yaşayacağımıza müdahale edenler ne düşüneceğimize karar verenlerin tamamı birer şarlatandır. Televizyondan duyduğunuz her şey yalandır uydurmadır organizasyondur.

Aldığım kalori miktarı oldukça düşük zaten. Vücudun yağ depolaması için günlük alınması gereken kalori miktarının aşılması gerekmiyor mu? Gece yemek kilo aldırır sözü bir tık saçma olabilir mi? Günlük kalori miktarı aşılmadığı sürece gecenin köründe yemek yense de bir şey olmaz sanırım.

Hocam yediğiniz şeylere de bağlı fakat çoğu uzmanın dediğine göre normalinden daha fazla oluyor genelde.

Diyetisyenlerinde dediğine göre akşam yemek yemek kilo aldırırmış. ( uydurma değil ilgili sitelerden baktım )

Bu arada hocam sizi hiç sabah görmüyorum gececisiniz herhalde.
Forumda bayağıdır yoktum.

Hocam yediğiniz şeylere de bağlı fakat çoğu uzmanın dediğine göre normalinden daha fazla oluyor genelde.
2 dilim pizzadan Aldığım kalori miktarını 3 ile çarpalım, 1200 kalori ediyor. 800 + 1200 =2000 kalori. Yine günlük kalori miktarına ulaşamıyorum.

Ablam diyetisyen olduğu için az da olsa bilgim var hocam bu konularda. Öncelikle yaptığınız şey aşırı zararlı. Bu kadar az kalori almanız, metabolizmanıza oldukça hasar verecektir ve "önemli" derecede kas kaybı yaşatır. Daha önce deneyimlediğinizi söylemişsiniz ancak bilemiyorum. Tabii, vücut sizin. İlk sorunuza gelecek olursa, isterseniz 1000 kalori alın ancak onu karbonhidrat veya yağ bazlı aldıysanız ve gün içerisinde çok efor sarf etmediyseniz o her türlü yağ olarak depolanacak. Az kalori almak en hızlı kilo verme seçeneğidir ancak bazal metabolizmanız örneğin 1800 kalori, siz 1500-1600 civarlarında alırsanız "sağlıklı" şekilde yağ yakımı gerçekleştirirsiniz. 800-900 kalorilerde metabolizmanız oldukça "yavaşlayabilir" ve bir süre boyunca da kas kaybı yaşarsınız. Gece yemek yeme olayı ise uyumakla alakalı. Vücudun bir sindirim süresi vardır ve gece saatlerinde buna göre enzimler salgılandığından dolayı vücut uyku moduna geçer. Bu saat aralıklarında yemek yerseniz vücut bunu sindirmeye çalışacaktır ve bu nedenle uyku sırasında harcayacağınız kalori daha da azalacaktır. O yüzden her zaman akşam yemeğinizi 17:00-18:00 gibi yemek önerilir, özellikle diyetisyenler tarafından.

Yeni konular

Geri
Yukarı