Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

Benim 1 tane laptopum 1 tane masaüstü bilgisayarım var. Telefon olarak hala iPhone 5S kullanıyorum. İşimi görüyor hala sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarını kasmadan çalıştırıyor. Fotoğraf çekmek için de dijital kameram var. Genel olarak kendimi çekmem. Bütün bunları asgari ücretle çalışarak aldım. Tabi prim ve yemek kartımı hesaba katarsak(yemek kartını diğer çalışanlara satıyordum) 3300 TL gibi bir para kazanıyordum. Ailemin 2 tane evi var onlara pandemi döneminde zeval gelmemesi için ayrı evde yaşadım yani kendi hayatımı idame ettirdim diyebilirim. Kira ödeseydim dünya ahiret bu kadar şey alamazdım. Ama iPhone 11-12 alan insanların da çoğu zengin değil. Gençler genel olarak ailelerine kredi çektirerek alıyorlar. Benim patronumun 3 farklı ofiste 150'den fazla çalışanı vardı ve Galaxy J7 kullanıyordu. Çünkü onun için bu yeterli. Yıllık milyon TL cirosu olan bir şirketten bahsediyorum. Bizim insanımızda gösteriş merakı var. Oysaki bir tane profesyonel kamera alıp 2-3 bin TL'lik de telefon alsa hem daha iyi fotoğraf çekecek hem de telefondaki işini de görmüş olacak. Üstelik bu söylediklerimi iPhone 12 fiyatına 2 kere alabilir. Marka takıntısı bu olsa gerek.

Bu son model iPhone alanların çoğu fakir bence. Sorsan zenginler falan. Ama evde peynire ve zeytine kafa atıyordur. O telefonun aylık ödeme kredisi gelince eli ayağı bir birine giriyordur. Bence gösterişten başka bir şey değil. Gidip 3000'e de telefon alsa, aynı işlemleri yapacak. 8000'e de alsa aynı işlemleri yapacak. Hava atılacak diye bankadan bankaya gidiyorlar vallahi. Yani dışarıda her iPhone olan zengin olmuyor hocam. Zengin görünümlü fakir çıkabilir.

1623232976094.png

Kolay para kazanma yöntemi arkadaşlar. YTD.

Eğer bahsettiğim kişilerdenseniz geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?
Zengin değilim, iPhone 12 mini alacaktım. Telefonu faturaya ek 12 veya 24 ay taksitle alacaktım fakat böyle seçenekler bana sunulmadı ve sonuç olarak telefonu alamadım. O arkadaşlarınız da büyük ihtimalle kredi çekip aldılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı