Geçmeyen dil mantarı

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Dilimde bir mantar var. Her ne kadar ağız temizliğime dikkat etsem dahi, koku desen yapıyor, görüntü desen beyaz paslı, yarık, sağlıksız ve kötü bir görüntü. Bunun için cildiyeye gittim bana fungostatin adında bir ilaç verdi. Dile sürülen bir mantar ilacıymış. Bir süre kullandım ve işe yaramaya başlamıştı. Baharat, acı ve asitli ürünlerden geçene kadar uzak durmamı söyledi. Durdum tabii. Tam geçti dedim, bir cips gömdüm ve sabah kalktığımda yine eski haline yakın bir halde buldum kendisini. Daha sonra pişman olduğum için, yeniden uzak durmaya başladım ve ilacı kullanmaya kaldığım yerden devam ettim. Lakin, ilaç artık cidden işe yaramıyordu. Ne kadar düzenli kullansam da, eski etkilerini vermemeye başladı.

Hal böyle olunca reçetenin aynısından tekrar alıp, en baştan kullanmaya karar verdim. Olmadı, olmuyor. İlaç resmen etkisini kaybetmişti. Sonrasında tekrardan sağlık ocağına gidip durumu anlattım, bu sefer mikostatin adında bir ilaç verdi. Eski ilaç gibi mantar ilacıymış fakat etkilerini onun kadar iyi bulmamıştım. Çünkü hiç işe yaramadı. 2 hafta falan kullandım, anlık olarak etki yapıyordu sadece. Ne yaparsam kurtulamıyorum bu dilden. Artık cidden bıktım.

Dile kolay 3-4 yıldır böyle bir problemle karşı karşıyayım. Anlattıklarımı son 2-3 ayda yaşadım. Daha önce bunun için doktora gitmedim, kendiliğinden geçer diye düşünüyordum hep. Sigaradan dolayı olduğunu söyleyecek olan arkadaşlara şimdiden yanıt vereyim. Yaklaşık 2 yıldır falan sigara içiyorum, sigara içmeden önce de dilim böyleydi.

Aynı durumu yaşayan veya tavsiyesi olan, bilgisi olan arkadaşlar var mı aranızda? Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum gerçekten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oncelikle gecmis olsun. Maalesef mantarlar cok zor hastaliklardan biri. Bir de isin icine evrim girince bu bocukler mutasyona ugrayip ilaca bagisiklik kazaniyor. Sonra ilaclar bir sure sonra etkili olmamaya basliyor. Agabeyim de vardi mantar sorunu. Doktorun dediklerini birebir uymak sartiyla ancak 6 ayda falan kurtuldu adam. Tedaviyi yarim birakinca sifirlaniyor zaten hersey

Öncelikle çok geçmiş olsun. Benim de başıma ona benzer bir hastalık geçti. Dilimin üstü yarılmış gibiydi yemek su vb yiyip içemiyordum 3 kez farklı doktora gittim çok ilaç verdiler fakat faydası olmadı en sonunda dişciye gittim ve bana bir gargara önerdi onu kullandım ve geçirdi.
FARDOBEN
FARDOBEN-015-012-GARGARA-200-ML.png

Erişkin insanlarda (çocuklarda pamukçuk denir) ağızda bu kadar kronik mantar enfeksiyonlarının olması dahili diğer hastalıkların bulguları olabilir.

En kısa zaman bir iç hastalıkları uzmanına görününüz.

Sigara konusunu demişsin ancak sigarayla beraber tedavi başarılı olmaz. Sigarayı bırakman lazım.
Şekersiz yiyecek içeceklerden uzak durup şekersiz naneli veya şekersiz sade sakızlardan gün içinde kullanmaya bak.
Su içimini arttır. Dil için özel fırçalar var onlarla alt ve üstünü iyice günlük temizliklerini yap fazla aşındırmadan. KBB uzmanına gidin laringosgop veya endoskopla bir kontrol edilsin. Reflü, gastrit vb. mide ve bağırsak hastalıklarınız varsa bir gastroenteroloji pol. gidip tedavinizi yaptırın.

Sigara konusunu demişsin ancak sigarayla beraber tedavi başarılı olmaz. Sigarayı bırakman lazım.
Şekersiz yiyecek içeceklerden uzak durup şekersiz naneli veya şekersiz sade sakızlardan gün içinde kullanmaya bak.
Su içimini arttır. Dil için özel fırçalar var onlarla alt ve üstünü iyice günlük temizliklerini yap fazla aşındırmadan. KBB uzmanına gidin laringosgop veya endoskopla bir kontrol edilsin. Reflü, gastrit vb. mide ve bağırsak hastalıklarınız varsa bir gastroenteroloji pol. gidip tedavinizi yaptırın.

Teşekkür ederim önerileriniz için. Reflü, gastrit ve bağırsak hastalığım yok hocam.
Öncelikle çok geçmiş olsun. Benim de başıma ona benzer bir hastalık geçti. Dilimin üstü yarılmış gibiydi yemek su vb yiyip içemiyordum 3 kez farklı doktora gittim çok ilaç verdiler fakat faydası olmadı en sonunda dişciye gittim ve bana bir gargara önerdi onu kullandım ve geçirdi.
FARDOBEN
Eki Görüntüle 456289

Öneriniz için teşekkür ederim hocam lakin şimdi doktor tavsiyesi olmadan kullanmak yanlış olmaz mı? Yine de bakacağım.
Tam kaynağını hatırlamıyorum ama sanki bir yerde okumuştum. Sirkenin mantara iyi geldiğini, iyi bir sirke bulup, gunde 3 defa gargara yapabilirsin.

Çay ağacı yağı ve elma sirkesi için mantara çok etkili olduğu söyleniyor. Deneyeyim bi, teşekkür ederim.
Birde, Listerine gibi ağız çalkama sularının etkili olacağı söyleniyor. Normalde kullanırım ama arada bir. Sizin kullandığınız, önerdiğiniz iyi bir ağız çalkalama suyu var mı?

Dostum selamlar, mantar problemini üniversite dönemimde kasıklarımda yaşamıştım. Denizli' de okuyordum, yaza denk gelmişti. Sıcaklık ve çok terleyen ben için işkence idi durum. Çünkü ilaçlar kesinlikle işe yaramıyordu. Seninkisi biraz farklı bölge olarak :/ ama ben elma sirkesiyle günde 2-3 defa temizliyordum mantarlı bölgeyi. 15 gün içerisinde de komple geçmişti. Umarım en kısa sürede çözüme ulaşırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı