Geçmeyen dil mantarı

Arkadaşlar berbat bişey bu hastalık kaldığım ilçede KBB doktoru falan yok merkez ile gittim özel hastaneye mikostatin verdi.Oda hitam etkili olmuyor.Sinüsde var.Butun eğriliği var.burnun ve Boğazım kuruyor.hsyatim berbat oldu dil temizleyici alacam.Sigara kullanıyorum.Hicmi çaresi yok ya.

Dostum selamlar, mantar problemini üniversite dönemimde kasıklarımda yaşamıştım. Denizli' de okuyordum, yaza denk gelmişti. Sıcaklık ve çok terleyen ben için işkence idi durum. Çünkü ilaçlar kesinlikle işe yaramıyordu. Seninkisi biraz farklı bölge olarak :/ ama ben elma sirkesiyle günde 2-3 defa temizliyordum mantarlı bölgeyi. 15 gün içerisinde de komple geçmişti. Umarım en kısa sürede çözüme ulaşırsın.
Meraba kardeşim benim sol kasıkta başladı sağ kasığa da geçti.krem ve oral ilaç alıyorum çok duydum elma sirkesini ama sen geçirdim diyince direk sormak istedim elma sirkesini su ile seyreltipmi lokal olarak bölgeye uyguluyorsun yoksa direk elma sirkesini mi birde kaç dakika bekletiyorsun ilk defa olustu bende de aklımı kaciricam nerdeyse çok ilginç bı hastalık.

Arkadaşlar herkese merhaba , ben devletten sonra 2 tane özel doktora gittim. Çok şükür kanser belirtisi çıkmadı. Vücudumda demirin olduğunu lakin demir bağlama kapasitemin düştüğünü söylediler . Buna neden olan ise günlük 1 paket sigara içmem imiş. İlaç yazılmadı ama ivedilikle sigarayı bırakmam söylendi. Ben de 1 haftadır içmiyorum bakalım sonucu göreceğiz. Eğer imkanınız var ise hastaneye gidip tam kan sayımı , demir , b12 testlerinizi hemen yaptırın derim.

Oncelikle gecmis olsun. Maalesef mantarlar cok zor hastaliklardan biri. Bir de isin icine evrim girince bu bocukler mutasyona ugrayip ilaca bagisiklik kazaniyor. Sonra ilaclar bir sure sonra etkili olmamaya basliyor. Agabeyim de vardi mantar sorunu. Doktorun dediklerini birebir uymak sartiyla ancak 6 ayda falan kurtuldu adam. Tedaviyi yarim birakinca sifirlaniyor zaten hersey
merhaba. abiniz nasıl yendi acaba bu problemi? nelere dikkat etti? teşekkürler.
İyi günler , bu hastalığı yaşamış biri olarak , neler yaşadığımı anlatmak isterim. Ben 2014 yılında yaşamıştım bu hastalığı. Dişimi fırçalarken farketmiştim. Dilimin ortası soyulmuş , dümdüz kıpkırmızı yüzeyi vardı. Umursamadım , bir şey olmaz dedim. Bir hafta sonra tekrar baktığım zaman beyaz bir tabaka oluşmuştu. Ağızda ekşimsi bir tat geliyordu. Bir de ağrı yapıyordu. Tekrar bir şey olmaz dedim. Bu sefer bütün dilime yayıldı , bütün yüzeyinde beyaz tabaka vardı. Doktora gittim. Kan tahlili yaptı. İltihap çıktı. Antibiyotik verdi sadece. İlacı kullandığım halde dilim daha da kötüye gitmeye başladı. Beyaz tabaka dökülüyor ve ağrıyordu. Dökülen yerler kıpkırmızı oluyordu. Başka doktora gittim. KBB doktoruna gittim. Dil mantarı dedi. Gargara , dile damlatılan sarı damla ve bir de hap verdi. Önce dişlerimi fırçalayıp sonra yumuşak fırçayla dilimi fırçalayacağımı söyledi doktor. Hemen arkasından gargara yapmam gerekiyormuş. Doktorun dediklerini yaptım. Birkaç ay her şey normaldi , tekrardan başladı. Psikolojim bozuldu. Ümitsizlik başladı. Geçmeyecek dedim hastalığım. Tekrardan aynı doktora gittim. Doktor , sigara içiyor musun diye sordu. Bende yok dedim. Baharatlı ya da çok sıcak , çok soğuk tüketiyor musun yiyeceklerde sorunca ; evet dedim. Yemene içmene dikkat et dedi doktor. Ağız sağlığına da aynı şekilde dedi. İyileştim mi diye sorarsanız eğer , evet ; iyileştim. Şeker tüketmeyin. Ben naneli şeker çok yediğim zaman , hemen beyaz tabaka oluşuyor. Sigara içmeyin. Süt ve süt ürünleri yemeyin. Baharatlı da aynı şekilde. Çok sıcak-soğuk yiyip içmeyin. Dişlerinizi fırçalayın her gün. Dilinizi yumuşak fırçayla fırçalayın , arkasından hemen gargara yapın. Bu dediklerimi her gün yapın. Çok çok geçmiş olsun. Tez vakitte iyileşirsiniz. Yazdıklarımın bir faydası olur size.

İyi günler , bu hastalığı yaşamış biri olarak , neler yaşadığımı anlatmak isterim. Ben 2014 yılında yaşamıştım bu hastalığı. Dişimi fırçalarken farketmiştim. Dilimin ortası soyulmuş , dümdüz kıpkırmızı yüzeyi vardı. Umursamadım , bir şey olmaz dedim. Bir hafta sonra tekrar baktığım zaman beyaz bir tabaka oluşmuştu. Ağızda ekşimsi bir tat geliyordu. Bir de ağrı yapıyordu. Tekrar bir şey olmaz dedim. Bu sefer bütün dilime yayıldı , bütün yüzeyinde beyaz tabaka vardı. Doktora gittim. Kan tahlili yaptı. İltihap çıktı. Antibiyotik verdi sadece. İlacı kullandığım halde dilim daha da kötüye gitmeye başladı. Beyaz tabaka dökülüyor ve ağrıyordu. Dökülen yerler kıpkırmızı oluyordu. Başka doktora gittim. KBB doktoruna gittim. Dil mantarı dedi. Gargara , dile damlatılan sarı damla ve bir de hap verdi. Önce dişlerimi fırçalayıp sonra yumuşak fırçayla dilimi fırçalayacağımı söyledi doktor. Hemen arkasından gargara yapmam gerekiyormuş. Doktorun dediklerini yaptım. Birkaç ay her şey normaldi , tekrardan başladı. Psikolojim bozuldu. Ümitsizlik başladı. Geçmeyecek dedim hastalığım. Tekrardan aynı doktora gittim. Doktor , sigara içiyor musun diye sordu. Bende yok dedim. Baharatlı ya da çok sıcak , çok soğuk tüketiyor musun yiyeceklerde sorunca ; evet dedim. Yemene içmene dikkat et dedi doktor. Ağız sağlığına da aynı şekilde dedi. İyileştim mi diye sorarsanız eğer , evet ; iyileştim. Şeker tüketmeyin. Ben naneli şeker çok yediğim zaman , hemen beyaz tabaka oluşuyor. Sigara içmeyin. Süt ve süt ürünleri yemeyin. Baharatlı da aynı şekilde. Çok sıcak-soğuk yiyip içmeyin. Dişlerinizi fırçalayın her gün. Dilinizi yumuşak fırçayla fırçalayın , arkasından hemen gargara yapın. Bu dediklerimi her gün yapın. Çok çok geçmiş olsun. Tez vakitte iyileşirsiniz. Yazdıklarımın bir faydası olur size.
şuan nasıl peki? 7 yıl olmuş. hala aynı şekilde tekrar ediyor mu hastalığınız?

Son düzenleme:
Abiler merhaba, bu dildeki beyazlıkla 1 senedir uğraşıyordum 3-4 prof. Doktora gittim, devlet hastanesi doktoruna gittim. Hepsi farklı bir şey söyledi ama hepsinin ortak kanısı bunun kanser belirtisi olmadığıydı. Ee bende bu yüzden rahatlamıştım. Şimdi gelelim asıl meseleye :) şubat 2021'de bademcik ve geniz eti ameliyatı oldum ve haliyle 2 hafta boyunca sıvı hariç doğru dürüst bir şey yiyemedim. Veeee dilim tertemizdi :) hiçbir şey yapmadığım halde 1 senedir uğraştığım dilim tertemizdi :) ama sonra ne olduğu ameliyat ağrılarım geçtiği için ben o eski yemek alışkanlığıma geri döndüm tostlar, çikolatalar, kolalar eee sonuç ? tabii midem ekşimeye başlamıştı. Yaklaşık 1 hafta falan bu mide ekşimesini yaşadım ve ne göreyim dilimde yine hafiften beyazlamaya başladı. Yani eğer dilinizde geçmeyen bir beyazlık varsa direkt olarak midenizden şüphelenin çünkü bende gastrit çıktı.

Bu hastalık sanırım bende de var. Dilimde haritalanma oluyor beyazlıkla birlikte. Tüm tahlillerim normal KBB coğrafik dil dedi ancak mantar olabileceğini düşünüyorum. İleride kötü bir hastalık olabilir diye çok korkuyorum siz tamamen kurtulabildiniz mi?

Bu hastalık sanırım bende de var. Dilimde haritalanma oluyor beyazlıkla birlikte. Tüm tahlillerim normal kbb coğrafik dil dedi ancak mantar olabileceğini düşünüyorum. İleride kötü bir hastalık olabilir diye çok korkuyorum siz tamamen kurtulabildiniz mi?

Dilinizde acıma yanma da var mıydı bir de beyaz pullanma gibi bir görüntü.

Dilimde bir mantar var. Her ne kadar ağız temizliğime dikkat etsem dahi, koku desen yapıyor, görüntü desen beyaz paslı, yarık, sağlıksız ve kötü bir görüntü. Bunun için cildiyeye gittim bana fungostatin adında bir ilaç verdi. Dile sürülen bir mantar ilacıymış. Bir süre kullandım ve işe yaramaya başlamıştı. Baharat, acı ve asitli ürünlerden geçene kadar uzak durmamı söyledi. Durdum tabii. Tam geçti dedim, bir cips gömdüm ve sabah kalktığımda yine eski haline yakın bir halde buldum kendisini. Daha sonra pişman olduğum için, yeniden uzak durmaya başladım ve ilacı kullanmaya kaldığım yerden devam ettim. Lakin, ilaç artık cidden işe yaramıyordu. Ne kadar düzenli kullansam da, eski etkilerini vermemeye başladı.

Hal böyle olunca reçetenin aynısından tekrar alıp, en baştan kullanmaya karar verdim. Olmadı, olmuyor. İlaç resmen etkisini kaybetmişti. Sonrasında tekrardan sağlık ocağına gidip durumu anlattım, bu sefer mikostatin adında bir ilaç verdi. Eski ilaç gibi mantar ilacıymış fakat etkilerini onun kadar iyi bulmamıştım. Çünkü hiç işe yaramadı. 2 hafta falan kullandım, anlık olarak etki yapıyordu sadece. Ne yaparsam kurtulamıyorum bu dilden. Artık cidden bıktım.

Dile kolay 3-4 yıldır böyle bir problemle karşı karşıyayım. Anlattıklarımı son 2-3 ayda yaşadım. Daha önce bunun için doktora gitmedim, kendiliğinden geçer diye düşünüyordum hep. Sigaradan dolayı olduğunu söyleyecek olan arkadaşlara şimdiden yanıt vereyim. Yaklaşık 2 yıldır falan sigara içiyorum, sigara içmeden önce de dilim böyleydi.

Aynı durumu yaşayan veya tavsiyesi olan, bilgisi olan arkadaşlar var mı aranızda? Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum gerçekten.
Dostum merhaba son durum nedir , ayni sorun bende de var hatta o beyaz tabaka bazen sarimsi da oluyor dille birlikte bogazim da agriyor. doktor dil mantari dedi verdigi ilaclari kullandim fayda etmedi sende son durum nedir ?

Dostum merhaba son durum nedir , ayni sorun bende de var hatta o beyaz tabaka bazen sarimsi da oluyor dille birlikte bogazim da agriyor. doktor dil mantari dedi verdigi ilaclari kullandim fayda etmedi sende son durum nedir ?
Öncelikle geçmiş olsun. Bademcik ve geniz etiniz ne durumda ? sürekli inip şişiyor mu? önce ona baktırın. Ardından bir gastrolojiye gidin hatta endoskopi yaptırma imkanınız varsa hemen yaptırın. Ben şubat 2021 de bademcik ve geniz etini aldırdım nerdeyse ameliyattan sonra 20 gün boyunca sıvı ve dondurma yiyerek beslendim. Akabinde Beyaz dilden kurtuldum şuan tertemiz. Bununla birlikte sabahları aç karna mide koruyucu alıyorum hafiften reflüm var. Yani asit bile dili bu hale getirebiliyormuş. Ben 1 sene çektim bu beyaz dil ve boğaz ağrısı olayını. 1 sene içinde 7-8 tane farklı kbb ve iç hastalıkları doktoruna gittim. Kimi mantar dedi , kimi vitamin eksikliği dedi , kimi vücut kendi yapıyor dedi , kimi de kanser belirtisi olabilir dedi. 2 defa mr'a girdim , boğaz kültürü yapıldı , vitamin sayımı yapıldı , endoskopi yapıldı. Her şeyi yaptık yani. Belki 5-6 kutu antibiyotik içtim 1 senede. 4-5 kutu mikostatin mantar ilacı kullandım, Ağız gargaraları , b12'ler , folik astiler neler kullandım yok geçmedi. En sonunda Ankara Üniversitesinde bir prof'a gittim. '' Senin dili bademcik ve geniz eti bu hale getiriyor '' dedi. Sonunda ameliyat oldum kurtuldum

Öncelikle geçmiş olsun. Bademcik ve geniz etiniz ne durumda ? sürekli inip şişiyor mu? önce ona baktırın. Ardından bir gastrolojiye gidin hatta endoskopi yaptırma imkanınız varsa hemen yaptırın. Ben şubat 2021 de bademcik ve geniz etini aldırdım nerdeyse ameliyattan sonra 20 gün boyunca sıvı ve dondurma yiyerek beslendim. Akabinde Beyaz dilden kurtuldum şuan tertemiz. Bununla birlikte sabahları aç karna mide koruyucu alıyorum hafiften reflüm var. Yani asit bile dili bu hale getirebiliyormuş. Ben 1 sene çektim bu beyaz dil ve boğaz ağrısı olayını. 1 sene içinde 7-8 tane farklı kbb ve iç hastalıkları doktoruna gittim. Kimi mantar dedi , kimi vitamin eksikliği dedi , kimi vücut kendi yapıyor dedi , kimi de kanser belirtisi olabilir dedi. 2 defa mr'a girdim , boğaz kültürü yapıldı , vitamin sayımı yapıldı , endoskopi yapıldı. Her şeyi yaptık yani. Belki 5-6 kutu antibiyotik içtim 1 senede. 4-5 kutu mikostatin mantar ilacı kullandım, Ağız gargaraları , b12'ler , folik astiler neler kullandım yok geçmedi. En sonunda Ankara Üniversitesinde bir prof'a gittim. '' Senin dili bademcik ve geniz eti bu hale getiriyor '' dedi. Sonunda ameliyat oldum kurtuldum
cok tesekkur ederim. Gecmis olsun, cocukken bademcigimi aldirmistim ben, mikostatin bir defasinda gecirmisti ama birakinca hemen nuksetti simdi halen mikostatin kullanmaya devam ediyorum gecici bi rahatlama sagliyor sadece dilimdeki sarilik beyazlasiyor ve bogaz agrim geciyor ama cozum degil, midemde herhangi bir problem yok istahim da yerinde ama yine de gastrolojiye bir gideyim diyorum acikcasi cok korkmaya basladim iki aydir ugrasiyorum

Geri
Yukarı