GeForce 940MX i5 7200U sistem oyunlarda FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10
Warband ve LoL hariç (çünkü bunlarda +120fps oynuyorum) hepsini sabit 60-70 FPS'te donmadan, rahatlıkla oynayabiliyorum. Fakat bu FPS düşmeleri sinir etmeye başladı.

Hocam sıcaklık değerleri 97 dereceye kadar gördüm. Şöyle ki: Eki Görüntüle 1061060
Thermal Throttling oluyor. Undervolt etmenizi öneririm. Sağlam bir Undervolt ile aynı yükte tahmin ediyorum 85 dereceleri görürsünüz en fazla. O da en fazla dediğim gibi.

Thermal Throttling oluyor. Undervolt etmenizi öneririm. Sağlam bir Undervolt ile aynı yükte tahmin ediyorum 85 dereceleri görürsünüz en fazla. O da en fazla dediğim gibi.
Ben söyledim zaten undervolt yapmasını işlemci güç yönetiminden o ayarı yaparsa ghz sabitlenir.
Ayrıca ısı sorunu yok.

V-Sync açık mı bakın oyun ayarlarından ya da NVIDIA ayarlarından bakın NVIDIA'da dikey senkranizasyon diye geçer onu kapatın ayrıca bütçeniz yeterse SSD alın ama yetmezse bütçeniz başka çözümler uygulayın ben size ayar söyleyeyim. Laptop şarj simgesine sağ tık yapın güç seçeneklerinden hangisini kullanıyorsanız plan ayarlarını değiştire tıklayın açılan yerden gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayın işlemci güç yönetiminde şu ayarları yapın:
En düşük işlemci durumu ikisi de %5
En yüksek işlemci durumu ikisi de %99
Sistem soğuma her türlü etkin yapıp laptopu yeniden başlatın çözüldü mü söyleyin bakalım.
NVIDIA ayarlarından bahsettiğiniz ayarlara baktım ve hepsi kapalı. En yüksek işlemci durumu ikisi de zaten %99'du, sadece en düşük işlemci durumu %80'di ve dediğiniz gibi %5'e çektim. Fakat sorunum hâlâ devam ediyor. 2-3 dakikada bir FPS drop oluyor. SSD alırsam kesin olarak FPS drop çözülür mü?

Undervolt yapmayı denedim zaten, gene drop vardı.

NVIDIA ayarlarından bahsettiğiniz ayarlara baktım ve hepsi kapalı. En yüksek işlemci durumu ikisi de zaten %99'du, sadece en düşük işlemci durumu %80'di ve dediğiniz gibi %5'e çektim. Fakat sorunum hâlâ devam ediyor. 2-3 dakikada bir FPS drop oluyor. SSD alırsam kesin olarak FPS drop çözülür mü?

Undervolt yapmayı denedim zaten, gene drop vardı.
Kesin olarak mı bilemem ama deneyebilirsiniz.

Başka bir çözüm biliyor musunuz? En azından 1-2 ay daha beni idare etse çok güzel olur.

Tamam almayın bence de çünkü SSD almadan çözmek lazım. Pahalı SSD'ler
Virüs taraması yapabilirsiniz. Onun dışında format falan atabilirsiniz yani ne kaldı ki çözüm. Soğtucu ile oynamayı deneyin. Oyun açıkken task Manager'i açın disk yiyen şeyleri direk devre dışı bırakın açılabilir kendi kendine bir hizmet vs.
Başka bir çözüm biliyor musunuz? En azından 1-2 ay daha beni idare etse çok güzel olur.
Naptınız?

Son düzenleme:
Tamam almayın bence de çünkü SSD almadan çözmek lazım. Pahalı SSD'ler.
Virüs taraması yapabilirsiniz. Onun dışında format falan atabilirsiniz yani ne kaldı ki çözüm. Soğtucu ile oynamayı deneyin. Oyun açıkken task Manager'i açın disk yiyen şeyleri direk devre dışı bırakın açılabilir kendi kendine bir hizmet vs.

Naptınız?

Kaspersky ile virüs taraması yapmıştım, format atalı da 2-3 hafta oluyor fakat gene düzelmedi. Soğutucu hiç kullanmadığım için evimde bir soğutucu yok, almalı mıyım? Oyun açıkken disk kullanımı en fazla %10 oluyor zaten, disk yiyen hizmetleri falan da kapatıyorum ama nafile.

Geri
Yukarı