Geforce Now Elektrik Tüketimine Ne Kadar Etki Eder?

Normalde bilgisayarda oyun oynarken tüm bileşenler %70-80 civarında çalışırken bulut ile oyun oynarken neredeyse boştaymış gibi çalışıyor. Peki bunun elektrik tüketimine ve faturaya katkısı ne kadar olur, hesaplayalım.

Referans olarak burayı aldım, boşta 120W, oyunda 320W diyelim ortalama bir sistem için. Tabiki GTX 2080-3080'li sistemler çok daha fazla tüketecektir, yaklaşık 520W vardır bence üst seviye bir sistemin tüketimi de. ER36PO'nun canavar sistemi de 800-900W arası tüketiyordu platinium seritifikalı güç kaynağı ile, bu yüzden 520W'ın ideal olduğunu düşünüyorum. Son olarak da düşük tüketimi temsil eden M1 Mac Mini'nin tüketimine bakalım, 6.8W, buna da 20W diyorum ki kolay hesaplayalım.
1-Ortalama sistemin boşta hali ile oyundaki hali arasındaki fark 200W
2-Ortalama sistemin boşta hali ile üst seviye sistemin arasındaki fark 400W
3-Mac Mini ile üst seviye sistemin arasındaki fark ise 500W.
Sadece Mac mini- üst seviye PC farkını hesaplayacağım ama sonuçları Watt ve oynanan saatlere göre oranlarsanız diğer sonuçları da bulabiliriz.

Hafta içi günlük 2 saat, hafta sonu ise günlük 4 saat oyun oynayan biri haftalık 18 saat, aylık 72 saat oyun oynamış olur. Bu durumda kasanın elektrik tüketimi farkı 72*500/1000'den 36 kWh olur. Ortalama elektrik fiyatının da kWh başına 0.88 kuruş olduğunu varsayarsak aylık yaklaşık 31.5 lira elektrik tasarrufu yapmış oluyorsunuz.
Bu durumda bilgisayardaki her 100W'lık fark 6.3 lira yapar; yani ilk sistemde 12.6, ikincisinde ise 25.2 lira yapar. Bu fark aynı zamanda oyun oynanan saate de bağlıdır, onu da kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Xbox için kesin bir veri bulamasam da PS5'den daha az bir güç tüketimine sahip gibi. PS5 180W, Xbox Series X ise 160W dersek; boştaki bir bilgisayarın güç tüketimine yakın olduğu için fazla fark yaratmayacaktır. Ancak Mac Mini ile kıyaslarsak 160W'lık bir fark çıkıyor.

Sonuç olarak bulut oyun sistemleri bizi bilgisayar toplamaktan kurtarmanın yanı sıra evdeki elektrik tüketimine de katkıda bulunuyor. İleride bu bulut oyunun yaygınlaşması, daha verimli olması ve ucuzlaması ile birlikte oyun oynamak için tüketilen elektrik de düşeceği için doğaya da faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, bu şekilde değerlendirince, ekran kartına da verilen paranın cebimizde kaldığını düşünürsek 75 TL bir anda çok da yüksek bir bedel olmamaya başlıyor.

GeForce NOW ve elektrik tüketimini azalma düşüncesi güzel. Cihazı bir de laptop yapın daha az elektrik faturası ödemiş olursunuz.

Not: Altyapı dolayısıyla hiçbir zaman kullanamayacak biriyim. Olanlar değerini bilsin.

Bu serverlerde kullanılan ekran kartlarının ayrıntılarını bilmiyorum ama bizimki gibi bir Witcher oynarken 600 Watt çekmediğine eminim, son teknoloji ve ileri derecede tasarrufludur güç tüketimi açısından yoksa bir serverden milyonlarca Witcher açamazdı sanıyorum. Tabii bir garantisi yok.

Onun dışında gerçekten güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Bir de bu yazıya sıcaklık eklenebilir, RTX 3090 sistem bile toplasan Mersin'de temmuz ayında hava oluyor sana 50 derece, masaüstüne girince 70 oluyor zaten AAA oyun açsan bilgisayar ateş püskürtecek. Cebinde sınırsız parası olmasına rağmen parçalar yanmasın diye yazın oyun oynayamayan insanlar vardır. Onlar için de güzel bir çözüm bu.

Bir de siz oyun süresi olarak 2 saat falan demişsiniz mesele sadece biz değiliz maddi durumu çok zayıf insanlar var berbat pcleri olan bir evde 6-7 kardeş yaşayan. Onlar için bu işler tamamen hayalken artık hepsi harçlıktan biraz atıp bir ay tek bilgisayardan elektrik faturası dahi olmadan deli gibi en iyi oyunları oynayabilecekler. Bilgisayar 20 saat oyun oynattığı halde ömür kısalması da olmayacak. Gerçekten ne hoş bir sistem. İnternet kafeleri saymıyorum bile onlar ayda PC başına 200-250 lira elektrik faturası düşüreceklerdir resmen GeForce ceplerine para koyuyor. Tabii internet kaldırır mı orası muamma. Bakalım ne kadar gelişecek bu sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı