GeForce Now neden Linux'a çıkmadı?

Eki Görüntüle 637022
Eki Görüntüle 637020
Eki Görüntüle 637021

aptitude vs de işe yaramadı. Wine işi yüzünden
Mint 19 üzerinde Wine 5.0.1 kurulumunda takıldım. Mint doğru dağıtım değil bu iş için.
Önce i386 grafik driverlarını şart koştu, sonasında Vulkan derken Wine gerekti.
İşler Wine gelene kadar gayet düzgün ilerliyordu.
The following packages have unmet dependencies: winehq-stable : Depends: wine-stable (= 5.0.1~eoan) but it is not going to be installed E: Unable to correct problems, you have held broken packages.'dan dolayı ilernemiyor.

3-4 ayrı rehberi takip etim. Sanırım Ubuntu 19-20 ve Mint 19 için sıkıntılı process Wine 5.0.

Yarın oturup tekrar denemeyi düşünüyorum. Veya Manjaro üzerinden de deneyebilirim.

OpenGL'in bazı sürümleri Windows 10'da da sıkıntı çıkarabiliyor.
GLAux kütüphanesi için Windows XP kullanıyordum 😂.
RAM kullanımı ile ilgili konuda attığım SS OpenGL için kullandığım XP sanal makisesindendi.

Lutris'te özelleşmiş Wine'lar var. Gayette stabil.

Farkındayım ancak Mint 19 için kurulumda Depedency sorunu oluşuyor.
Oturup 30-40 dk daha uğraşsam bir şekilde çözerim ancak "komutu Terminale yapıştır bitmesini bekle" gibisinden basit bir çözümü yok maalesef.
O ne demek ?
Bence Linux kullanıcısının yolu Wine vs ile kesişmemeli. İşler, başka platformun yazılımını kullanmak olunca gereksiz karmaşıklaşabiliyor.
Bana hiç karmaşık gelmiyor ki. Lutrisi yükleyip, sitesinde oyuna tıkladığımızda Lutris ile açıyor zaten.
Benim tek yapmam, .exe dosyası seçmek.

Sömürülmek için bekleyen insanların olduğu tarafı seçmezdim.
Şirketler sizin gibi düşünmüyor maalesef. En fazla kullanılan yani en çok para kazanacağı olan Windows'a uygulama geliştirmeyi tercih ediyor. Linux bilgisayarı deneyimli olarak kullanan ve sunucu işleriyle uğraşanlar haricinde asıl oyunları, donanımları ve yazılımları satın alacak genel kullanıcı kitlesinin tamamı Windows'da olduğundan Linux üreticiler için yok gibi bir şey. Zaten kullanım oranlarına bakarsak Linux'un direk şirketler için yok sayılabilecek bir ortam olduğu belli.

Bana hiç karmaşık gelmiyor ki. Lutrisi yükleyip, sitesinde oyuna tıkladığımızda Lutris ile açıyor zaten.
Benim tek yapmam, .exe dosyası seçmek.
İşlemleri karmaşık gibi gösterip göz korkutmak için vs abartmıyorum. Lutris'in kendisi sırf 3 ayı rehbere yönlendirdi (i386 driver, Vulkan driver, Wine 5.0.1 kurulum rehberleri). Kurulumda başarısız olmamım;
  1. Sanal Makine üzerinde olduğum için; Virtual Box'ı kullandığı sanal GPU'nun Wine ile uyumsuzluk sorunu olabilir. (Kuvvetle muhtemel)
  2. Mint 19 ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

İşlemleri karmaşık gibi gösterip göz korkutmak için vs abartmıyorum. Lutris'in kendisi sırf 3 ayı rehbere yönlendirdi (i386 driver, Vulkan driver, Wine 5.0.1 kurulum rehberleri). Kurulumda başarısız olmamım;
  1. Sanal Makine üzerinde olduğum için; Virtual Box'ı kullandığı sanal GPU'nun Wine ile uyumsuzluk sorunu olabilir.(Kuvvetle muhtemel)
  2. Mint 19 ile ilgili bir sıkıntı olabilir.
Deneyebilir misiniz? Sisteme manjaro veya başka bir dağıtımla kurup? Eğer denerseniz muhteşem olur.

Bu sefer sanal makine üzerinde değil de, harici SSD üzerine Manjaro kurup deneyebilirim.

İnşallah olur. Çünkü ben rasberry sistem de açabilirsem. Ayda 35 TL ödeyerek oyun oynayabilirim. Rasberry sistem de 1050 TL gibi bir fiyata kurabiliyorum.

Rasberry sistem kurarsam size Linux rehberiyle ve GeForce Now'u indirmeyi deneyeceğim. Bununla igili bir konu da açacağım.

Eğer açarsa muhteşem olur. Benim gibi bütçesi aşırı düşük olan insanların faydasına olur ama biraz zamanlarını harcayacaktır.

Son düzenleme:
İnşallah olur. Çünkü ben rasberry sistem de açabilirsem. Ayda 35 TL ödeyerek oyun oynayabilirim. Rasberry sistem de 1050 TL gibi bir fiyata kurabiliyorum.

Rasberry sistem kurarsam size Linux rehberiyle ve GeForce Now'u indirmeyi deneyeceğim. Bununla igili bir konu da açacağım.

Eğer açarsa muhteşem olur. Benim gibi bütçesi aşırı düşük olan insanların faydasına olur ama biraz zamanlarını harcayacaktır.
Şu an Manjaro'u kurmuş bulunuyorum.

Raspberry Pi 4 üzerinde şöyle bir sorun var. Raspberry'nin mimarisi farklı olduğu için(Wine bir CPU emülatörü olmadığı için x86 için yazılmış bir programı ARM üzerinde çalıştıramıyor.) bazı forumlarda Raspberry Pi üzerinde GeForce Now çalıştırmanın tek yolun Android kurup onun üzerinden GFN çalıştırmak olarak gösterilmiş. Nvidia Forum. Bir diğer konuda da Fedora kurulup içerine Windows VM çalıştırılarak(gnome boxes) yapılabilir demiş. Yani Native olarak çalıştırmak biraz zor.

Raspberry Pi 4 üzerinde şöyle bir sorun var. Raspberry'nin mimarisi farklı olduğu için(Wine bir CPU emülatörü olmadığı için x86 için yazılmış bir programı ARM üzerinde çalıştıramıyor.) bazı forumlarda Raspberry Pi üzerinde GeForce Now çalıştırmanın tek yolun Android kurup onun üzerinden GFN çalıştırmak olarak gösterilmiş. Nvidia Forum. Bir diğer konuda da Fedora kurulup içerine Windows VM çalıştırılarak(gnome boxes) yapılabilir demiş. Yani Native olarak çalıştırmak biraz zor.

O zaman Fedora kuracağım. Siz bir açmaya deneyin. Rasberry ile bende yapabilirim belki.

Her yolunu deneyeceğim. Kurarsam böyle bir sistem size de bilgilendirerek konu açacağım.

Sonuç ne? Kurabildiniz mi?
Kurabildiniz mi? @The Anorak

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı