GeForce NOW neden rezalet?

Rusya'da 15 Euro civarında. Yüksek ihtimalle NVIDIA çok büyük bir pay istiyor. Diğer firmalar da tabii ki abartı kâr etmek istiyor olabilirler fakat sadece Turkcell'i suçlamak haksızlık etmek gibi geliyor bana.
Orada Nvidia direkt kendisi mi pazara girmiş yoksa başka bir firma üzerinden mi bizdeki gibi bir modelle mi bulunuyor? Bizdeki gibi bir modelle piyasaya girmişlerse oradaki durum da bizimkiyle aynı kaderi paylaşmıştır muhtemelen.

Turkcell'i suçlamak kesinlike haksızlık değil. Turkcell genel olarak kazık ve geçmişi iyi bir firma değil.

NVIDIA'nın suçu kafasını kuma gömmesi.

Dediğim gibi Turkcell de pahalıdır fakat bu fiyatın tek etkeni o değildir. Turkcell pahalı olsa da sonuçta ülkede bu fiyattan satmayacağını biliyor. Bunu bilmeyen NVIDIA.

Bizdeki gibi bir firmayla anlaşılmış.
Bizim ülkemizdeki Turkcell'i gayet iyi biliyorum. Ödenmiş hatta elektronik faturası duran birkaç aylık fatura borcu için avukatla beni tehdit etmişlikleri var. Elektronik ödeme faturaları ve banka kayıtlarına rağmen dava açacağız diye tehdit ediyorlardı, mail ile tüm kanıtları arayan avukata yollayıp bundan sonrası sizde artık benim için bir sorun yok demek zorunda bırakmış bir şirket. Ters tepki almasalar, dava açmalarına karşı çekincem olmadığını fark etmeseler işi daha da ileri götürürlerdi muhtemelen.

8-9 yıl önce bana Karaburun'dayken Yunanistan'dan hat giriş yapmış bahanesiyle mesaj bile gelmediği halde 1300 TL'ye yakın fatura ödettirdiler. Bağlanıldığını iddia ettikleri mesafe 35 km, sadece 600 metre uzakta direkt gören kendi baz istasyonları varken oluyor üstelik. Burada da dedikleri doğru bile olsa 600 metreden bağlantı veremeyen baz istasyonu diken firma olarak suçlular, ayrıca hangi kafayla "en az" 35 km uzaktaki baz istasyonuna bağlandığımı iddia ettiklerini de hâlâ anlayabilmiş değilim.

Kısacası bu konuda çok kesin bir önyargım var, bir yerde Turkcell ve onun türevleri gibi firmalar varsa suçu başka yerde aramam.

Bizim ülkemizdeki Turkcell'i gayet iyi biliyorum. Ödenmiş hatta elektronik faturası duran birkaç aylık fatura borcu için avukatla beni tehdit etmişlikleri var. Elektronik ödeme faturaları ve banka kayıtlarına rağmen dava açacağız diye tehdit ediyorlardı, mail ile tüm kanıtları arayan avukata yollayıp bundan sonrası sizde artık benim için bir sorun yok demek zorunda bırakmış bir şirket. Ters tepki almasalar, dava açmalarına karşı çekincem olmadığını fark etmeseler işi daha da ileri götürürlerdi muhtemelen.

8-9 yıl önce bana Karaburun'dayken Yunanistan'dan hat giriş yapmış bahanesiyle mesaj bile gelmediği halde 1300 TL'ye yakın fatura ödettirdiler. Bağlanıldığını iddia ettikleri mesafe 35 km, sadece 600 metre uzakta direkt gören kendi baz istasyonları varken oluyor üstelik. Burada da dedikleri doğru bile olsa 600 metreden bağlantı veremeyen baz istasyonu diken firma olarak suçlular, ayrıca hangi kafayla "en az" 35 km uzaktaki baz istasyonuna bağlandığımı iddia ettiklerini de hâlâ anlayabilmiş değilim.

Kısacası bu konuda çok kesin bir önyargım var, bir yerde Turkcell ve onun türevleri gibi firmalar varsa suçu başka yerde aramam.

Doğrudur size sıkıntılar yaşatmışlardır. Ben de uzun zamandır kullanıyorum fiyat dışında bir sıkıntısı olmadi fakat burada biraz sinir değil de mantıkla bakmak gerekiyor. NVIDIA'nın kendi girmediği ülkeler arasında sadece bizde pahalı olsa anlayabilirim ben de kızarım Turkcell'e. Ama bu olayın aslını öğrenmeden tepkileri bir firmaya doğrultmamak gerekiyor bence.

NVIDIA'nın kendi girmediği ülkeler arasında sadece bizde pahalı olsa anlayabilirim ben de kızarım Turkcell'e.
Rusya da bizden çok farklı bir ülke değil, orada da her şey rüşvet ve firmaları yemleme üzerinden dönüyor. Medeni düzeyi bizlere göre daha yüksek bir ülkede (mesela Almanya/Hollanda gibi) başka bir firmayla giriş yapıp ana hizmetlerindeki fiyatın 3 katı bir fiyat olursa o zaman suç belki Turkcell'de değildir derim. Başka türlü dememin imkanı yok, ölümüne önyargılıyım Turkcell'e. Ayrıca direkt yurt dışı hizmete ulaşımı Nvidia'nın kendisi yasaklattıramaz, burada direkt Turkcell'in yaptığı bir engelleme mevcut. Bu bile milleti "öpme" ya da "yolma" niyetlerinin net olduğunu gösteriyor bana göre.

Geçen aylarda F1 biletlerinin geri ödemeleri konusunda Biletix'e karşı önyargılı olmuştum. Haksız çıkardılar. Turkcell de haksız çıkarabilir mi? Hiç sanmıyorum. :D Haksızsam da diğer konuda olduğu gibi bu konuya gelirim, Turkcell beni mor etti diye yazarım.

Yıl 2021 millet şaka gibi Turkcell devletin diyor. :)
Bizzat devletin kendisi tarafından kollanan ve tekel haline gelmeleri desteklenen Turkcell, Türk Telekom ve THY gibi firmalar için bu söylem dolaylı yoldan doğru sayılabilir bence. Bir ülke normalde tekelleşmeyi engellemeye çalışır, bizde bazı şirketler tekelleşsinler diye başka firmalar için özel ithalat vergileri getiriliyor.

Malum müteahhitlerin firmaları da devlete ait değil ama ihaleyi 5 firmanın dışında biri kazandığı halde devletin kendisi kazanan firmaya işi vermiyorsa onlar için de devletin denilebilir. İlla tüzel olarak bağlı olmasına gerek yok.

Türkiye'den çekilmeleri imkansız. Bakmayın milletin bu kadar tepki gösterdiğine RTX 3060'lı sistem 15 bin TL kaç kişi alabilecek? Veya almaya değecek mi? Büyük bir kitle mecbur kalacak bu sisteme NVIDIA ve Turkcell bunun farkında o yüzden bu kadar rahatlar.

Geri
Yukarı