Geforce Now'dan Oyunlarını Kaldıran Yapımcıların Derdi Ne?

Ya az önce activision oyunlarını kaldırdığını öğrendim. Aynı şekilde risk of rain 2 ve Sekiro oyunları da kalktı. Bunlar kalkmadan önce Steam istek listemde 3 adet Call of Duty oyunu ve bu iki oyun vardı. Şimdi kaldırınca bunlar ben de istek listemden kaldırdım ve almayı düşünmüyorum çünkü zaten bilgisayarım o kadar güçlü değil. Sadece benden activision 3 oyun parası kaybetti. Ha derseniz activision senin 3 tane oyun almana mı kaldı diye kalmadı elbet ama kim bilir benim gibi kaç kişi indirime girdiğinde alacaktı.

Olayı şuraya bağlayacağım. Mesela ben AAA oyun yapsam çoğu kişinin bu oyunu oynayamayacağını biliyorum çünkü herkeste öyle sistem yok. GeForce Now işte bunu sağlıyordu. Sistemi olmayanların da AAA oyun oynayabilmesini. Üstelik adamlarda abonelik sistemi de yok yani ya Steam ya desteklenen diğer platformlardan oyunu almak zorundasın. Yani yine yapımcıya para gidiyor. Bunları benim nerede oynadığım neden ilgilendiriyor ki? Yani sonuçta ben sana oyunun parasını veriyorum, sen niye gerisine karışıyorsun? Üstelik GeForce Now senin satışlarını arttıracak yani.

GeForce Now oyun satışlarını özellikle AAA oyunların satışını ciddi derecede yükseltecek iken yapımcıların bundan kaçmasının amacı ne? Örneğin EA, activision, Rockstar Games, kısmen bethesda, capcom ve daha bir sürü firma neden bu GeForce Now'da oyunlarını çekiyorlar veya hiç getirmiyorlar? Onlar için GeForce Now daha iyi değil mi? Eğer mantık kurarsak adamların oyun satışlarını arttıracak. Yani ben bundan kaçma nedenlerini anlayamadım. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum veya bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Ayrıca ben şu an AAA oyun almaktan çekinir oldum. Aldığım oyun ileride GeForce Now desteği giderse ne olacak? Sonuçta oyunu alırken öküz gibi para vereceğim. Burada bence tedirginlikte oluşuyor oyuncularda. Doğru düzgün bir sistem yapsalar tamam derim. Atıyorum var olan oyunlar hiçbir zaman kalkmayacak diye bir söz verseler bir şey demem de şu an bu sistem çok arada kalmış böyle. Gördüğüm kadarıyla mesela Ubisoft gayet düzgün çalışıyor. Adamlar koymuş bütün oyunlarını isteyen oynasın diyor. Zaten ilk indirimde adamların oyununu da almayı düşünüyorum ama bu olaylar kafamı karıştırmıyor değil.

Rockstar ilk GeForce Now'a gelmişti daha sonra Stadia daha fazla para teklif edince kaldırdı. Bence çoğu markalarda paraya bakıyor.

Stadia, mantığın nasıl olacağını tanıttı.
Amazon Luna, esneklik sağlayarak işin büyük kısmını yapımcılara verdi. Yani fiyatlandırma ve paket içerik kısmı yapımcılara ait.

Geforce Now, hâlâ yapımcılara komisyon vermemekte ısrar ediyor. Bu ısrar yüzünden kütüphânede oyun kalmadı neredeyse. Bir Ubisoft ve Epic kaldı.

Birçok yapımcı tekrar satın alma olayından dolayı Stadia'yı önde görüyor. Zira para getirisi çok daha yüksek.

Ama bana kalırsa bulut tabanlı oyun platformunun yolu daha çok var. Çünkü fiyatlandırmalar, yapımcılar hâlâ kararsız. Önü açık ama düşünülüp yapılması ve uygulanması bir hayli vakit alacaktır.

Geri
Yukarı