Geleceği Belirsiz İki Arkadaş: iPhone 11 Pro ve Apple Watch Series 4

karuB_official

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu anda halihazırda kullanmakta olduğum ve 2.5 yıldır kullandığım iPhone 11 Pro ve 6 aydır kullandığım ve geçişte zorlansam da alıştığım Apple Watch Series 4 var. Öncelikle belirtmek isterim ki iki cihaz da yurtdışı ürünüdür (telefon pasaport kayıtlı)
-Telefonun pil sağlığı aldığımda %82 idi şu anda %70.
-Watch'ın pil sağlığı ise %85.

Dipnot: Watch'ın aldığımda camı büyük çatlakları vardı ve zaten değiştirmek istiyordum. Sanırım bu isteğimi duymuş olmalı ki geçen hafta camı tuzla buz oldu. (Merak etmeyin ekranı sağlam.) Birkaç gün önce camı değiştirdim.
iPhone ise benden önce de kullanırken de hiçbir zaman parçası değişmedi ve açılmadı.

Benim konuyu açma amacım ise ''Bu cihazların geleceğini nasıl değerlendirebilirim ?'' ve ''Bu cihazları ne kadar daha kullanabilirim ?'' sorularına cevap aramak.

Şu an aklımdan geçen yazın telefonun bataryasını değiştirmek, yaklaşık 1.5-2 sene daha kullanıp daha güncel bir iPhone'a geçmek. (ki yazın dememin sebebi bu şekilde kullanmaya devam edersem tahminimce o zaman değişmesini gerektiğini düşünmem.) Watch'a ise kaliteli ve dayanıklı bir kılıf alıp kullanmayı düşünüyorum.

Ayrıca diğer bir soru da ''En erken 1 sene sonra hangi iPhone'a geçmem daha mantıklı olur ?'' (14 Pro veya 15 Pro olmasını planlıyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Düz mantık düşünürsek bu sene XR-XS-XS Max için iOS 18 almayacağı yönünde söylentiler var. Eğer Apple her sene 1 seriyi yok etme prensibini devam ettirecekse, 11 ailesi iOS 19 almayacaktır. Yani telefonu güncel bir şekilde maksimum 1 iOS sürümü daha kullanabileceksin demektir bu da. Tabii Apple'ın böyle bir tutum sergileyip sergilemeyeceği ile alakalı kesin bir bilgimiz yok.

Düz mantık düşünürsek bu sene XR-XS-XS Max için iOS 18 almayacağı yönünde söylentiler var. Eğer Apple her sene 1 seriyi yok etme prensibini devam ettirecekse, 11 ailesi iOS 19 almayacaktır. Yani telefonu güncel bir şekilde maksimum 1 iOS sürümü daha kullanabileceksin demektir bu da. Tabii Apple'ın böyle bir tutum sergileyip sergilemeyeceği ile alakalı kesin bir bilgimiz yok.
Tabii ki de kesin bir bilgimiz yok. Bugüne kadar her sene bir modelin fişini çekerek geldi. Ancak bu fişi çekilen modeller arasında 1 yıl fark vardı. Benim kafamı kurcalayan ise 11 serisini nasıl kesecekler. Çünkü iPhone 11 ailesinin her üyesi neredeyse herkesin elinde var. (Tıpkı bir zamanlar herkesin elinde olan 6,6S ve 7 gibi)

Bütün iPhone modellerinin satış sayısına baktığımız zaman en çok 6,6S,6 Plus ve 6S Plus 400 milyon civarı satış adedine sahip. Onu Sırasıyla 7 ve 11 Serisi 160 milyon civarı adetle izliyor. (7 az da olsa 11 den daha fazla üretilmiş.) Kronolojik olarak baktığımızda satış sayısının 6 serisinden sonra önceki modele göre sürekli azaldığı görülüyor. Ancak XS ise 6 serisinden 4 sene sonra bu azalışı durdurmuş ve öncekine göre daha fazla satmış ve bu artış 11 serisiyle devam etmiş olup satış sayısında 7 serisindeki rakamlara ulaşmayı başarmış. 11 den sonraki serilerde bu artış yerini azalışa bırakmış ve 12 serisi 100 milyon gibi bir rakama ulaşabilmiştir. (çip krizi ve bundan dolayı az üretim gibi sebeplerden de uçurum fark olmuştur. Ancak üretim daha da az olmayacağı anlamına gelmez.)

Acaba diyorum 11'de bir kıyak yapıp 2 senede daha yavaş bir şekilde fişi çekilebilir mi diye düşünmeden edemiyor insan.

Şu anda halihazırda kullanmakta olduğum ve 2.5 yıldır kullandığım iPhone 11 Pro ve 6 aydır kullandığım ve geçişte zorlansam da alıştığım Apple Watch Series 4 var. Öncelikle belirtmek isterim ki iki cihaz da yurt dışı ürünüdür (telefon pasaport kayıtlı)
-Telefonun pil sağlığı aldığımda %82 idi şu anda %70.
-Watch'ın pil sağlığı ise %85.

Dipnot: Watch'ın aldığımda camı büyük çatlakları vardı ve zaten değiştirmek istiyordum. Sanırım bu isteğimi duymuş olmalı ki geçen hafta camı tuzla buz oldu. (Merak etmeyin ekranı sağlam.) Birkaç gün önce camı değiştirdim.
iPhone ise benden önce de kullanırken de hiçbir zaman parçası değişmedi ve açılmadı.

Benim konuyu açma amacım ise "Bu cihazların geleceğini nasıl değerlendirebilirim?" ve "Bu cihazları ne kadar daha kullanabilirim?" sorularına cevap aramak.

Şu an aklımdan geçen yazın telefonun bataryasını değiştirmek, yaklaşık 1.5-2 sene daha kullanıp daha güncel bir IPhone'a geçmek. (ki yazın dememin sebebi bu şekilde kullanmaya devam edersem tahminimce o zaman değişmesini gerektiğini düşünmem.) Watch'a ise kaliteli ve dayanıklı bir kılıf alıp kullanmayı düşünüyorum.

Ayrıca diğer bir soru da "En erken 1 sene sonra hangi IPhone'a geçmem daha mantıklı olur?" (14 Pro veya 15 Pro olmasını planlıyorum)

Hocam öncelikle 11 Pro cihazınız bu sene de halen iş gören ve dediğiniz gibi batarya değişikliği ile de önümüzdeki sene de idare edecek bir telefon. Geçecekseniz bütçeniz de varsa tabii ki 15 Pro modeline geçmeniz iyi olacaktır. O zamanda da eğer bütçe zorlanıyorsa zorlamanın anlamı yok bana kalırsa 14 Pro seçebilirsiniz. 15 Pro modeli eski adlandırmayla 14 Pro S.
11 Pro'nun geleceği konusunda eğer yazılım güncellemesi almaksa gelecek dediğiniz şey evet iOS 18'i de alıp sonra güvenlik güncellemeleri alacaktır diye tahmin ediyorum. Fakat artık iOS işletim sistemi stabil değil. O yüzden mesele kıyak geçilmiş iOS 19'u almış sonra bir torpil yapılmış iOS 20'yi de almış olayı değil bana kalırsa. Aldı almasına da cihazdan bir şey aldı mı soru bu yani kullanılabilir olması açısından. Bu sorunun cevabı maalesef evet. Olaya çok iyimser bakıyorsunuz ne güzel Apple bize 5-6 sene destek sundu veya daha sunacak deniyor ama o 5-6 senede planlı eskitme adında cihazınız ne eski kamerası kalıyor ortada ne eski performansı ne de pil sağlığı. Şu an bile 2,5 sene önce çektiğiniz fotoğraflara baktığınızda ve bugün çektiğiniz fotoğraflara baktığında o günden bugüne kamera kalitesinin düştüğünü göreceksiniz. Sizin de dediğiniz gibi çok fazla sayıda 11 kullanıcısı var ve Apple bir şekilde bu insanları üst modele geçirmek istiyor ve bu dediğim durumu şu anda en çok 11 kullanıcılarına uyguluyor. Yani uzun lafın kısası gelecek dediğimiz olay buysa ben buna gelecek gözüyle ve güzel bir iPhone deneyimi yaşamak olarak bakamıyorum tavsiyem pil sağlığınızı değiştirip artık güncellememeniz yönünde olacaktır bu 1-2 sene zarfında.

@karuB_official Oyle bir kiyak olsa X'e yaparlardi cunku 10. yila ozel cihaz idi.
X gerçekten de garip bir cihazdı. iPhone'un 6 dan sonra ilk köklü değişimi gerçekleştirdi. Tuşsuz ve Ekran/Kasa oranı çok fazla olan bir model. Aslında çoğu kişi X'in 8 den 1 yıl sonra geleceğini düşünüyordu yanlış bilmiyorsam. Ancak Apple sürpriz yapıp ve 8'in daha da az satma -belki de istenilenden çok çok az satma- riskini göze alarak bu hamleyi yaptı.

Hocam öncelikle 11 Pro cihazınız bu sene de halen iş gören ve dediğiniz gibi batarya değişikliği ile de önümüzdeki sene de idare edecek bir telefon. Geçecekseniz bütçeniz de varsa tabii ki 15 Pro modeline geçmeniz iyi olacaktır. O zamanda da eğer bütçe zorlanıyorsa zorlamanın anlamı yok bana kalırsa 14 Pro seçebilirsiniz. 15 Pro modeli eski adlandırmayla 14 Pro S.
11 Pro'nun geleceği konusunda eğer yazılım güncellemesi almaksa gelecek dediğiniz şey evet iOS 18'i de alıp sonra güvenlik güncellemeleri alacaktır diye tahmin ediyorum. Fakat artık iOS işletim sistemi stabil değil. O yüzden mesele kıyak geçilmiş iOS 19'u almış sonra bir torpil yapılmış iOS 20'yi de almış olayı değil bana kalırsa. Aldı almasına da cihazdan bir şey aldı mı soru bu yani kullanılabilir olması açısından. Bu sorunun cevabı maalesef evet. Olaya çok iyimser bakıyorsunuz ne güzel Apple bize 5-6 sene destek sundu veya daha sunacak deniyor ama o 5-6 senede planlı eskitme adında cihazınız ne eski kamerası kalıyor ortada ne eski performansı ne de pil sağlığı. Şu an bile 2,5 sene önce çektiğiniz fotoğraflara baktığınızda ve bugün çektiğiniz fotoğraflara baktığında o günden bugüne kamera kalitesinin düştüğünü göreceksiniz. Sizin de dediğiniz gibi çok fazla sayıda 11 kullanıcısı var ve Apple bir şekilde bu insanları üst modele geçirmek istiyor ve bu dediğim durumu şu anda en çok 11 kullanıcılarına uyguluyor. Yani uzun lafın kısası gelecek dediğimiz olay buysa ben buna gelecek gözüyle ve güzel bir iPhone deneyimi yaşamak olarak bakamıyorum tavsiyem pil sağlığınızı değiştirip artık güncellememeniz yönünde olacaktır bu 1-2 sene zarfında.
Dediğinizde haklısınız. Bu tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım. Ancak pil konusunda hala kafamı kurcalayan bir soru var. pili hangi markadan tercih etmeliyim ?

En kötü Deji olarak düşünüyorum. Kötü dememe bakmayın güzel markadır. Ürünlerinde pek sorun yoktur. Ancak araştırdığıma göre her orijinal olmayan pilden beklediğimiz gibi 6-9 ay sonra performansı düşmesi.

Piyasada daha iyi markalar olduğunu duymuştum Bildiğim iki tanesi iFixit ve Baseus. Bu markaların iPhone 11 ailesi için ürünleri Türkiye'de var mı yok mu bilmiyorum. Bilen varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

Bir yandan da bazı kurumsal tamir firmaları yedek parça olarak aldıkları iPhone'lardan orijinal batarya ile de değiştirmek de var kafamda. Ancak 11 için kalmış mıdır kalmamış mıdır onun hakkında da bir bilgim yok.

Son düzenleme:
Dediğinizde haklısınız. Bu tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım. Ancak pil konusunda hala kafamı kurcalayan bir soru var. Pili hangi markadan tercih etmeliyim?

Yani hocam ben çok marka tavsiyesi veremem konuda bilgim de yok çünkü genelde ben 11 ve üzeri telefonlarda artık pil değişimlerinin orijinali ile yapılması taraftarıyım. Tabii cihaz senin. Ben eski iPhone 7 cihazımda Deji kullanmıştım son 1 sene iş görmüştü. Çıkma orijinal bataryaları takan varsa orayı düşünebilirsiniz ama onlar illaki kullanılmış olduğu için pil sağlıkları ne düzeyde bunların bilgisini de güvenilir bir yere yaptırırken alın. Yan sanayi piller sizin de dediğiniz gibi çabuk öldüğü için ve sizde en geç 2 senede cihaz değiştireceğiniz söylediğiniz için mümkün olan en fiyat performans bataryalara bakın derim çıkmalara orijinal diye çok para isterlerse de ben olsam o zaman taktırmam ama 2 seneden uzun kullanacaksam taktırırdım.

Geri
Yukarı