Gelecek kaygısı ile nasıl başa çıkabilirim?

Birkaç yıl "gerçekten" geceni gündüzünü verip gerekirse uyumadan çalışacaksın. İyi bir okula girmek için çalışacaksın, iyi bir üniversiteye girince herkesten daha çok çalışıp yeni diller öğreneceksin. Gelecekte faydalı olabilecek konumdaki insanlarla tanışmaya çalışacaksın, iyi yerlerde staj kovalayacaksın, kabul etmedikleri zaman 5-10-20-40-80 defa (abartı değil) o kapıyı aşındıracaksın. Yurt dışı tecrübesi yaşayacaksın, yaşadığın gezegendeki farklı kültürlere nasıl adapte olacağını ve insanlarla nasıl iletişime geçeceğini öğreneceksin. İyi bir üniversiteden hem de birden fazla yabancı dilde üst düzey yetkinlik sahibi olup doğru adımlar atarak mezun olacaksın. Tüm referanslarını kullanıp hayatının geri kalanında yükseleceğin konumu seçeceksin.

İnsanların %95'i (daha fazla bile olabilir) bu 4-5 yıllık zorluğu gözünde büyütüp bundan kaçınıyor, sonucunda ise geri kalan 50-60 yıllarını çöpe atıyorlar... Sen de bunları yapmış biri olarak istersen yurt dışı fırsatları kovalarsın.

Not: Bunları yaptıktan sonra da bu birkaç yılı gözünde büyüttüğü için çabalamaktan korkan o kesime içten içe teşekkür edeceksin. Senin hedeflerine ulaşmanı sağlayan ilk etken senin gösterdiğin ekstra çaba olsa da büyük bir kesim bunu yapmadığı için senin yaptıkların anlam kazanıyor. :)

Son düzenleme:
Her şey okumak ve iyi bir eğitim almaktan ibaret değil. Kafani kullanırsan, kendini bir şekilde geliştirip rakiplerine fark atacak konuma gelirsen bu ülkede ac kalmazsin. Diplomalı vasıfsız kaynıyor ortalık.

Iyi yerlere gelmek için kolay yolları çabalayanlar genelde hüsrana uğruyor. Önce zor yolları gececeksin sonra rahat yollarda dinleneceksin.

Bir de alternatif bir rotan her zaman olsun. Mühendis olamazsan bu olabilirim diyebilirsin çünkü yaşadığımız ülke belli.

Bana göre bu kaygıdan kurtulmanın yolu, kendini geliştirmek. Kendine değer katmalısın, diğer insanlardan farkın olmalı. Herkes 1 lisan biliyorsa sen 2 lisan bilmesin, 10 parmak yazabilmelisin vs.

Profil fotoğrafın Çakır, hani sonunu düşünen kahraman olamazdı :)

Üniversiteye iş bulma kurumları olarak bakmak asıl sorunun sebebi zaten. Öğrenmeye amaç vermeye kalkarsanız işiniz zor. Bu ülke ne çekiyorsa bu çıkar kurnazlığından çekiyor. Lütfen bir işi de çıkarsız yapmaya çalışın.

Eğer kafan hala karışıksa yardım edebilirim belki --》Site kuralları dolayısıyla forumda bu tür konular için ("özel"/"kişisel" konuşma) biraz sıkıntılı bu nedenle mail ("[email protected]") atarsan belki sana bir yardımım dokunabilir. (Geç cevap verirsem kusura bakma bazen yoğun oluyorum.) Hayırlı geceler hocam.

Geri
Yukarı