Gelecekte süper güç kim olacak?

Ahmet E.

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sizce gelecekte süper güç kim olur?
Bence Çin olacak veya Hindistan Pakistan gibi nüfusu bol ülkeler olacak. Pakistan dedigime şaşırmış olabilirsiniz ama nüfusu 200m ve Çin ile ilişkileri çok iyi ve Hintlerden daha hızlı artan ve genç bir nüfusu var. Eğer iş gücünü doğru kullanabilirse ki bence kullanır ilerde süper güç olmaya güçlü adaylardan ABD'ye gelirsek bence ABD'den bu saatten sonra süper güç falan olmaz. Elindeki kozlar giderek azalmaya başladı ki 5-8 sene içerisinde Çin ABD'yi geçer şuan bile Çin'in ekonomisi 13 trilyon ve %6 gibi bir hızla büyüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pakistan mı? Hiç sanmıyorum. Nicelik değil nitelik önemli. Bkz. İsrail.

Pakistan, Pakistan İslam Cumhuriyeti olarak geçen, burnu pislikten çıkmayan bir ülke. Bu ülkenin süper güç olabilmesi için bilime yönelmesi lazım. Pakistan'da ise ben radikalcilikten başka bir şey görmüyorum...

ABD ve Çin diyorum. İkisi de ileri teknolojiye yatırım yapıyor. Ama Çin'in beslemesi gereken bir nüfus sorunu var ve bu ciddi bir sorun...
Genç nüfus falan demek çok saçma geliyor bana.

Genç ama boş nüfus. Tüketim nüfusu. Bangladeş de bu arada aşırı radikal boş beleş bir ülkedir.

Pakistan mı? Umarım şaka yapıyorsunuzdur. Çin'in kuklasıdır Pakistan. Çin hiç bir açıdan ABD'nin üzerinde süper güç olamaz. Çin ABD bağımlı bir ülkedir. Çin ürettiklerinin çoğunu ABD satmak zorundadır. Bakın ABD gümrük vergisi koydu. Çin'in milyar dolarlık kaybı var. Çin ekonomisi bunu sürdüremez. Ama ABD Çin'den almazsa hiç bir şey kaybetmez. Kendi üretir buna da gücü vardır. En fazla biraz enflasyona maruz kalır. Ama bunu kaldıramayacak bir güç değil ABD. Çin'in beslemesi gereken 1 milyar nufusunu saymıyorum bile. ABD'nin böyle bir derdi yok. Silah sanayi, bilimde Çin'e attığı turu söylemiyorum bile.

Rusya'yı konuşmuyorum bile. Rusya süper güç falan değildir. Bölgesel güçtür. Gücüde ancak kafkaslarda ki Türki devletlere yeter. Gürcistan, Kırım ve Ukrayna ilhaklarını düşünebilirsiniz. Ama ne halde şu an Rusya düşünün şimdi. İran'ın durumu da ortada yoksulluktan perişan olmuş bir millet. Her hafta bir isyan çıkıyor.

Ekonomide ki güç farkları da ortada. Çin para birimi yuanı değersizleştirmek için devamlı devalüasyon yapar. Böyle bir para birimine kim niye güvensin. Çin süper güç olacakta yuan dünya parası olacak. Hayalleri bırakın bence.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı