2023'te süper güç olacak mıyız?

1- vahdettin haindir.
2- vahdettin kaçmıştır.
3- linç edilmek isteme sebebi vatana ihanet, edilemedi zaten.
4- almadı değil, alamadı. İngiliz'ler zaten her türlü imkanı sağladı.
5- halifeliği, vahdettin değil abdülmecid satmak istedi, 40000 İngiliz lirası teklifi beğenmedi ve 200000 İngiliz lirası istedi. Abdülmecit 200 bin İngiliz lirasına Hilafeti satmak istemişti
6- vahdettin, samsuna; Atatürk'ü Vatan'ı sattığı İngiliz'lerin işini kolaylaştırması için gönderdi. Verdiği Emir İngiliz'lere karşı ayaklanan halkın bastırılması idi. Atatürk’ü Samsun’a kimler, neden gönderdi?

Bonus: Vahdettin'in sürgün kararı çıktığında çoktan kaçmıştı. Vahdettin’in kaçışı

Hanedan be. Kadir Mısıroğlu kimdir?

Vahdettin hain değildir.
Cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk gitmesini istemiştir. Gazeteler vahdettin ne zaman öldürülecek diye yazmaktaydı. Oda mecbur kaldı ve gitti.
4 kendinde diyorsun İngiliz'ler hazineyi alması için bütün imkanı sağladı. Alamadı değil almadı, almak istemedi. İngiliz'ler onun hazineyi alması konusunda ısrarcı oldular. Neden dersen çünkü onu hırsız ilan edeceklerdi. O almadı.

Samsuna gönderilmesi husunda o İngiliz'lere açıkça belirtilen nedeniydi esas nedeni o değildi.
Sen İngiliz'lere Vatan'ı kurtarmak için gönderiyorum diyemezdin.
Atatürk kendisi nutuk ta bile söylüyor gönderildiğini. Falih rıfkı atay anlatıyor.

Vahdettin hain ise öldüğü zaman Atatürk neden "dünyanın en dürüst ve namuslu devlet adamını kaybettik" diyor.

Ve ayrıca attığın kadir mısıroğlu konusu nedendir anlamadım. Konuyu başka bir tarafa çekme.
Atatürk düşmanı değilim galiba yazdıklarımdan onu çıkardın.

Vahdettin hain değildir.
Cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk gitmesini istemiştir. Gazeteler vahdettin ne zaman öldürülecek diye yazmaktaydı. Oda mecbur kaldı ve gitti.
4 kendinde diyorsun İngiliz'ler hazineyi alması için bütün imkanı sağladı. Alamadı değil almadı, almak istemedi. İngiliz'ler onun hazineyi alması konusunda ısrarcı oldular. Neden dersen çünkü onu hırsız ilan edeceklerdi. O almadı.
Bruh, reis İngilizler ile pek samimi :D. Vahdettin, Atatürk'ü; halkı susturması için gönderdi.

Belgeleri ile hain Vahdettin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Samsuna gönderilmesi husunda o İngilizlere açıkça belirtilen nedeniydi esas nedeni o değildi.
Sen İngilizlere Vatan'ı kurtarmak için gönderiyorum diyemezdin.
Atatürk kendisi nutuk ta bile söylüyor gönderildiğini.
Sayfa sayısı alabilir miyim? 3 farklı Nutuk okudum (basım) ama ne hikmetse görmedim :p.

Ulu önder, Vahdettin'i "Türkiye halkının hayatını, namusunu, onurunu yok eden kişi" olarak tanımlar bu arada. Gene haklı atam.

Vahdettin hain ise öldüğü zaman Atatürk neden "dünyanın en dürüst ve namuslu devlet adamını kaybettik" diyor.
Sözü Google üzerinde aratınca:

1- Akit çıkıyor, onda söz yok yazarın yorumu var. Olsa bile Akit'i ciddiye almamı bekleyemezsiniz.
2- Star çıkıyor, kaynak yok. Yazarı radyocu.
3- CNN çıkıyor, söz yok ve üstte ki yazdığım söz ("Türkiye halkının hayatını, namusunu, onurunu yok eden kişi") çıkıyor 1/1 şekilde.
4- Haber 7 çıkıyor, bu sayfayı okurken gülmekten yarıldım adeta hahahaha, hadi burada ki sözü gerçek kabul edelim; kaynak yok bunda da.
Bundan sonrasında da sözlükler çıkıyor, onlarda da gene birileri fetva veriyor; kaynak yok.

Sizin kaynağı ben şuanda tahmin edebiliyorum; kaynağın genişliği onu gerçek yapmaz :p.

Ve ayrıca attığın Kadir Mısıroğlu konusu nedendir anlamadım. Konuyu başka bir tarafa çekme.
Atatürk düşmanı değilim galiba yazdıklarımdan onu çıkardın.
Hayır, K*dir ile ilgili olan linke tıklarsanız farklı bir mesaja ulaşırsınız. Orada kaçan Vahdettin'in şuan ki devam eden neslinin resmi var. Osmanoğulları be.

Edit: Konu ile mesajlar iyice alakasız oldu, tartışmak istiyorsanız konu açın ve beni etiketleyin. Bu arada, belge atmadan konuşmayın.

Bu kafayla giderse krizin dibini yaşarız. Yurtdışındaki bankalar yıl sonu dolar beklentisi 6.20-6.50 civarında tahmin etmişlerdi. Bu son 5-6 günde olan saçma sapan kararlar yüzünden 9.50 diyorlar.

Çoğu ürün ithal geliyor bir de yüksek kur yüzünden iflas bile edebiliriz. 2023'e kalmadan iflas ederiz diye düşünüyorum bu kafayla gidersek.

Bruh, reis İngiliz'ler ile pek samimi :D. Vahdettin, Atatürk'ü; halkı susturması için gönderdi.

Belgeleri ile hain vahdettin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sayfa sayısı alabilir miyim? 3 farklı nutuk okudum (basım) ama ne hikmetse görmedim :p.

Ulu önder, Vahdettin'i "Türkiye halkının hayatını,na musunu, onurunu yok eden kişi" olarak tanımlar bu arada. Gene haklı atam.

Sözü Google üzerinde aratınca:

1- akit çıkıyor, onda söz yok yazarın yorumu var. Olsa bile Akit'i ciddiye almamı bekleyemezsiniz.
2- star çıkıyor, kaynak yok. Yazarı radyocu.
3- cnn çıkıyor, söz yok ve üstte ki yazdığım söz ("Türkiye halkının hayatını,na musunu, onurunu yok eden kişi") çıkıyor 1/1 şekilde.
4- haber 7 çıkıyor, bu sayfayı okurken gülmekten yarıldım adeta hahahaha, hadi burada ki sözü gerçek kabul edelim; kaynak yok bunda da.
Bundan sonrasında da sözlükler çıkıyor, onlarda da gene birileri fetva veriyor; kaynak yok.

Sizin kaynağı ben şu anda tahmin edebiliyorum; kaynağın genişliği onu gerçek yapmaz :p.

Hayır, k*dir ile ilgili olan linke tıklarsanız farklı bir mesaja ulaşırsınız. Orada kaçan Vahdettin'in şu anki devam eden neslinin resmi var. Osmanoğulları be.

Edit: Konu ile mesajlar iyice alakasız oldu, tartışmak istiyorsanız konu açın ve beni etiketleyin. Bu arada, belge atmadan konuşmayın.

aqwe.PNG

Enver paşanın Vahdettin'e Atatürk'ün samsuna gönderilmemesi için yazdığı mektup.

Ekran Alıntısı.PNG

Atatürk vahdettine bu telgrafı göndermiştir.

ser yaver-i hazret-i şehriyârî naci Beyefendi'ye.

Talât paşa Kabinesi'nin mefluç bir halde, tevfik pasa Hazretleri'nin muayyen bir kabine teşkilinde müşkülâta maruz bulunmakta olduğunu haber alıyorum. Ordular muharebe kudretinden mahrum ve zaten kuvay-i mevcude müdafaadan âciz bir hâk getirilmiştir. Düşman her gün daha müsaid ve ezici şartlar ibraz etmektedir. Müttefikan olmadığı takdirde münferiden ve behemehal sulhu takarrür ettirmek lâzımdır ve bunun için fevt olunacak bir an dahi kalmamıştır. Aksi takdirde memleketin kamilen elden çıkması ve devletimizin gayri kâbil-i telâfi mehâlike maruz kalması baid-ül-ihtimâl değildir. Muhterem padişahımıza olan sadakat ve merbutiyetim ve vatanımın temin-i selâmeti itibarıyla arz ederim ki tevfik paşa hazretleri filhakika müşkülâta tesadüf etmişlerse sadaretin derhal ızzet paşa hazretleri'ne tevcihi ve müşarünileyhin de esası fethi, tahsin, rauf (orbay), İsmail canbolat, azmi, şeyhülislâm hayri ve âcizlerinden (kendisini kastediyor) mürekkep bir kabine teşkil etmesi zaruridir. zevât-ı mezkürenin vücude getireceği kabinenin vaziyete hâkim olabileceği zan ve itikadındayım. Tevfik paşa hazretleri, size isimlerini söylediğim zevata müracaat ettiği takdirde mazhar-ı teşkilât olabilir zannederim. Mümkünce bu zevatın şevket-meap efendimiz ‘e arzını rica ederim.
Fahrî yâver-i hazret-i şehriyârî.
Mustafa Kemal.

asdfghj.PNG

Atatürk'ün samsunda vahdettin e çektiği telgraf.

Telgrafın bir kısmı diğerlerini bulamadım.

m. Kemal: “huzurdayken İzmir'in işgali karşısında “pek mahzun olan” kalbinizin “bu nokta-i necâta ait ilhamatı”nı, (yani ülkenin sizin öncülüğünüzde millî mukaddes bir kudretle kurtulacağına dair verdiğiniz ilhamları) şu an gibi hatırlıyorum. Sizin “ilkâ”nızdan, (yani şemseddin Sami'nin “kamus-i türkî “sine bakılırsa, “benim fikrimi çelmenizden”) aldığım imanın azmiyle görevime devam ediyorum.”

“Bu sırada yüce şahsınız boğaziçi'nde bulunan İngiliz donanmasının saraya yönelik toplarını göstererek:
‘Görüyorsun' dediniz.
‘Ben artık memleket ve milletin nasıl kurtarılması gerekeceği hususunda kararsızlığa düşüyorum.'
Ve ellerinizi kaldırarak ‘inşallah millet akıllanır ve uyanır, bu üzücü durumdan hem kendini, hem de beni kurtarır' buyurdunuz.

zxcvb.PNG

Vahdettinin attürke verdiği ferman.

Harbi umuminin müttefikeyn hesabına ziyaı üzerine tahassül eden vaziyet-i siyasiye, ecdadı izamım mülkünü ve makam-ı hilâfet ve saltanatı müşkil ve tehlikeli bir sahaya sürüklediğinden hükümet-i seniyemin kararı veçhile tâyin olduğunuz mıntakada asayişi temin ve maraza-i şahaneme mugayir ahvalin hudusünü men ile cümleten def-i saile bezl-i cehd-ü gayret ederek milletimizin masuniyetini te'yid ve mülkünün eyadi-i mütearrızından tahlisi için yekvücud olarak hareket edilmesini, selâmı şahanemle ‘asker' ve ‘memurin' ve ‘ahaliye' tebliğini irade ettim.”

Mehmed vahideddin.

Falih rıfkı atay ın anlattıkları

“Yıldız sarayı'nın ufak bir salonunda Vahdettin'le adeta diz dize denecek kadar yakın oturduk. Sağında, dirseğini dayamış olduğu bir masa ve üstünde bir kitap var. Salonun boğaziçi'ne doğru açılan penceresinden gördüğümüz manzara şu. Birbirine paralel hatlar üzerine düşman zırhlıları! Bordalarındaki toplar sanki yıldız sarayına doğrulmuş! Manzarayı görmek için oturduğumuz yerlerden başlarımızı sağa sola çevirmek kafi idi. Vahdettin hiç unutmayacağım şu sözlerle konuşmaya başladı:

“Paşa paşa, şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin, bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (elini demin bahsettiğim kitabın üstüne bastı ve ilave etti: ) tarihe geçmiştir.” o zaman bunun bir tarih kitabı olduğunu anladım. Dikkatle ve sükunla dinliyordum:

“Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden mühim olabilir. Paşa paşa, devleti kurtarabilirsin.

3 Temmuz 1927'den vefat edene kadar Atatürk'ün yanından ayrılmayan bu sürede Atatürk'e hizmet eden cemal grandanın anlattıkları:

Atatürk'le ruşen eşref ünaydın arasında bir konuşma başladı. Can kulağıyla dinlediğim konuşma, Atatürk'ün kurtuluş savaşı'na başlayışının hikayesiydi.

Atatürk, son padişah vahidettin tarafından saraya çağırılmıştı. Kabul sırasında vahidettin ilk olarak ona şu soruyu sormuştu:

– Şu gördüğünüz düşman gemilerini buradan nasıl çıkarabilirsiniz?

– O gördüğünüz zırhlılar karada yürümez.

– Peki bu işi nasıl yapabilirsiniz?

– Emredersiniz.

– ne yaparsanız yapın, fakat bunları buradan kovun…

Ve kendisine şu görevi veriyor:

– Yanınıza çalışabileceğiniz maiyetinizi alınız. Samsun'a hareket ediniz. Yarın bandırma vapuru hareketinize hazırdır. Şark vilayetleri askeri müfettişi olarak yola çıkın. Allah yardımcınız olsun…

Padişah Atatürk'ün elini sıkıyor. O da saraydan ayrılıyor.

Ayrıca İlber Ortaylı Murat bardakçı gibi tarihçilerin konu hakkındaki değerlendirmelerine bakabiliriz.

Sizin kaynağı ben şu anda tahmin edebiliyorum; kaynağın genişliği onu gerçek yapma

Ben size araştırırsanız belgeleri bulabilirsiniz dedim. Oradan buradan atmadım. Ayrıca Atatürk'ün bu ülke için yaptıkları zaten biliniyor. Ayrıca Atatürk'ü sevmek için Vahdettin'e hain demeye lüzüm yok. Bunu yanlış anlaşılmamak için söylüyorum.
Olsa bile Akit'i ciddiye almamı bekleyemezsiniz.

Akit gazetesinin taraflı haber yaptığı ortada. Burada size hak veriyorum. Lakin siz bu sözü söyleyip buraya sözcü gazetesinden link atmanız hayret verici. İkisinin de taraflı gazetecilik yaptığı ortada.

Yeni konular

Geri
Yukarı