Geliştiricilerinin %66'sı oyunlarını PC için geliştiriyor, PC son 10 yılın en baskın platformu oldu

Rockstar'ın PC'ye geç oyun cikarmasinin tek sebebi çağ dışı kalmış olması. GTA Online'ın gelirinin çoğu PC sayesinde oldu. GTA Online 2'den de para kaldırmak için yine PC'ye zorla çıkaracaklar.
Çağdışı demeyelim de gelenekselcilik diyelim.😄 Rockstar 5-10 yıl sonra da aynı kafadan devam edeceği belli. Kendisini değiştirmek istemiyor. Bir yandan iyi bir yandan da kötü bir özellik.
Aslında oyunlardan gelir elde etme konusunda da konsollar geride kalıyor. PC ve mobil oyunlar çok daha fazla gelir elde ediyor. Bu durumda da değişen oyun sektöründe de sadece Last of Us gibi oyunlar için PC geri planda kalabilecek durumda oluyor. Yoksa tüm şirketlerin para kazanmak istediği noktada mobilin ve PC'nin yükselişte olması normal.
PC üzerinde yüksek gelir elde edilmesinin sebebi halen daha MMO oyunlarının var oluşu ve vazgeçilmeyişi. Mobil'de de büyük gelirlerin oluşma sebebi budur. Kumara dayalı pazar sistemleri kuruluyor. Yoksa AAA oyunlar için halen daha en iyi pazar yeri konsoldur. COD, RDR2, FİFA veya yeni ismiyle FC halen daha konsolda daha çok satıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam RDR2 PC'ye çıkmadan önce eski nesilde 23 milyon adet satmıştı. Şuan güncel satış rakamı 57 milyondu herhalde. O güncel rakamın içinde halen daha ne kadar konsol satış sayısı olduğunu bilmiyoruz.

PC üzerinde yüksek gelir elde edilmesinin sebebi halen daha MMO oyunlarının var oluşu ve vazgeçilmeyişi. Mobil'de de büyük gelirlerin oluşma sebebi budur. Kumara dayalı pazar sistemleri kuruluyor. Yoksa AAA oyunlar için halen daha en iyi pazar yeri konsoldur. COD, RDR2, FİFA veya yeni ismiyle FC halen daha konsolda daha çok satıyor.
Aslında tam tersi CoD ve FIFA için PC daha önemli. Çünkü gelir bakımından PC oyuncuları daha çok kazandırıyor. RDR2'yi ise önceki sayfada verdiğim Last of Us 2 örneğinin içine dahil edebilirsiniz. PC oyuncularının çoğu 15-20 saatlik oyuna 70 dolar bayılmadığı için(Evet, yurt dışındaki PC oyuncuları da 10 saatlik oyuna niye 70 dolar vereyim, korsandan çözerim diyor) konsollar hikâyeli oyunlar adına daha önemli yer kaplıyor. Ki zaten hâla daha çoğu firma konsola 70-80 dolardan çıkardığı oyunu PC'ye 60 dolardan çıkarıyor. PC tarafında fiyat arttırmayı yemiyor. Sebeib de gayet açık.
Çağdışı demeyelim de gelenekselcilik diyelim.😄 Rockstar 5-10 yıl sonra da aynı kafadan devam edeceği belli. Kendisini değiştirmek istemiyor. Bir yandan iyi bir yandan da kötü bir özellik.
Oyun sektörünü geliştiren şey sizin tabirinizle gelenekselcilik olmadı. Sizi bilemem ama ben 10 yılda bir iyi iş yapıyor diye geriye kalan tüm kötü özelliklerini göz ardı etmiyorum.

Oyun sektörünü geliştiren şey sizin tabirinizle gelenekselcilik olmadı. Sizi bilemem ama ben 10 yılda bir iyi iş yapıyor diye geriye kalan tüm kötü özelliklerini göz ardı etmiyorum.
Hocam adam oyun motorunu bile değiştirmiyor. Oyun motorunu değiştirmeden RDR2 oyununu yaptı ve ismini oyun dünyasına kazıdı. Gelenekselcilik illa gericilik demek değildir.

Oyun oynamak için konsol daha mantıklı hiçbir sorunla uğraşmıyorsun. Paran varsa dizersin PC, konsolun yüzüne bakmazsın. Ben her zaman ortalama bir PC ve yeni nesil konsol alırım. Daha üstünde gözüm yoktur zaten. Ayrıca PC'de korsan oyunculuk varken bu kadar satması ilginç :D

Oyun geliştiricilerinin %66'sı oyunlarını PC'yi hedef platform olarak kullanarak geliştiriyor. Bu sırada %35 ile PS5, %34 ile Xbox Series X/S ise PC oyunculuğunu takip ediyor.

PC oyunculuğu ve PC'yi hedefleyerek çıkarılan oyunlar son 4 yılda %58'den %66'ya çıkarak son 10 yılın en dominant platformu duruma geldi.

Aynı zamanda oyun geliştiricilerinin en çok ilgilendiği platform %62 ile PC oldu.

Bu sırada Take-Two ile Sony birbirini konsolum da konsolum diye yalamaya devam ediyor ve Rockstar çağ dışı hareketleri ile GTA 6'yı PC'ye geç çıkarıyor.

Kaynak:
Eki Görüntüle 2090243
Eki Görüntüle 2090245

Rockstar Games

Oyun Konusunda :

he-man.gif

Diğer bütün konularda :

aykut-mağara-adamı.gif

1705858534132.png

Konsollar hala PC'nin önünde bir de üzerine PC ve konsol sayısına baktığımız zaman konsol büyük firmalar için çok daha karlı hala.
Sadece Türkiye özelinde bakmamak gerekiyor yurt dışında neredeyse herkesin salonunda en kötü bir Switch var ve insanlar PC platformuyla uğraşmak istemiyor salonda bir iki el oyun atıp çıkma derdinde çoğu kişi :D

Mobilin çoğu çöp oyunlar ama herkesin elinde telefon olduğu için gelirleri bambaşka seviyeye ulaşmış durumda.

Eki Görüntüle 2092227

Konsollar hala PC'nin önünde bir de üzerine PC ve konsol sayısına baktığımız zaman konsol büyük firmalar için çok daha karlı hala.
Sadece Türkiye özelinde bakmamak gerekiyor yurt dışında neredeyse herkesin salonunda en kötü bir Switch var ve insanlar PC platformuyla uğraşmak istemiyor salonda bir iki el oyun atıp çıkma derdinde çoğu kişi :D

Mobilin çoğu çöp oyunlar ama herkesin elinde telefon olduğu için gelirleri bambaşka seviyeye ulaşmış durumda.

Sadece PS5 bile 50 milyon satış rakamına ulaştı 3 yılda. PS5 Pro + GTA 6 bundle çıktığını düşünürsek bu sayı 70-80 milyonu bulur.

Hocam adam oyun motorunu bile değiştirmiyor. Oyun motorunu değiştirmeden RDR2 oyununu yaptı ve ismini oyun dünyasına kazıdı. Gelenekselcilik illa gericilik demek değildir.
Değinmek istediğimiz konular biraz farklı konular hocam. Siz sadece oyunları üzerinden gidiyorsunuz, ben genel şirket politikası üzerinden gidiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı