Geliştiricilerinin %66'sı oyunlarını PC için geliştiriyor, PC son 10 yılın en baskın platformu oldu

Eki Görüntüle 2092227

Konsollar hala PC'nin önünde bir de üzerine PC ve konsol sayısına baktığımız zaman konsol büyük firmalar için çok daha karlı hala.
Sadece Türkiye özelinde bakmamak gerekiyor yurt dışında neredeyse herkesin salonunda en kötü bir Switch var ve insanlar PC platformuyla uğraşmak istemiyor salonda bir iki el oyun atıp çıkma derdinde çoğu kişi :D

Mobilin çoğu çöp oyunlar ama herkesin elinde telefon olduğu için gelirleri bambaşka seviyeye ulaşmış durumda.
O veriler 2022'ye ait yalnız.

Eki Görüntüle 2092227

Konsollar hala PC'nin önünde bir de üzerine PC ve konsol sayısına baktığımız zaman konsol büyük firmalar için çok daha karlı hala.
Sadece Türkiye özelinde bakmamak gerekiyor yurt dışında neredeyse herkesin salonunda en kötü bir Switch var ve insanlar PC platformuyla uğraşmak istemiyor salonda bir iki el oyun atıp çıkma derdinde çoğu kişi :D

Mobilin çoğu çöp oyunlar ama herkesin elinde telefon olduğu için gelirleri bambaşka seviyeye ulaşmış durumda.
Son 10 yılda PC tarafı konsol tarafından daha fazla gelir elde etti. PC tarafı indie geliştirici, online oyun geliştiricileri ve oyuncu ile ortaklaşa çalışan(Modlama ve community support tarafı yani) geliştiriciler tarafından oldukça önemli yer kaplıyor. GTA Online'ın şahlanması da PC'deki RP sunucuları sayesinde oldu, Valve'ın hâla daha CS ile devam etmesi de PC tarafı sayesinde oldu. Bir tek 10-20 saatlik hikâye oyunu yapan tayfa için çok iyi değil. O durumda zaten Steam- Epic gibi platformlar sayesinde orijinal oyun alanların oldukça artması sebebiyle yavaş yavaş iyi bir hâla alıyor. Sony'nin bu yıl bir sürü oyunu PC'ye getirecek olmasının sebeplerinden biri de bu zaten. PC pazarı büyümeye başlamış ve hâla daha büyüyen bir pazar.

Konsolların akşam eve gelince CoD- FIFA oynayacak tayfadan başka kimseye dev yararı yok. Oyunların gelişmesini yavaşlatıyorlar ve oyun teknolojilerinin gelişmesine de engel oluyorlar. NVIDIA oyuncuları teknolojilerinin reklamı olsun diye kullanmaya başlayıp RT, PT, DLAA, DLSS gibi şeyleri bir anda önümüze atmaya başlamasaydı konsollar hâla daha SSD'yi yeni bir şeymiş gibi yutturmaya devam ediyor olurdu. Zaten 2020'de reklamlarını da SSD'yle yapmışlardı.

Son 10 yılda PC tarafı konsol tarafından daha fazla gelir elde etti. PC tarafı indie geliştirici, online oyun geliştiricileri ve oyuncu ile ortaklaşa çalışan(Modlama ve community support tarafı yani) geliştiriciler tarafından oldukça önemli yer kaplıyor. GTA Online'ın şahlanması da PC'deki RP sunucuları sayesinde oldu, Valve'ın hâla daha CS ile devam etmesi de PC tarafı sayesinde oldu. Bir tek 10-20 saatlik hikâye oyunu yapan tayfa için çok iyi değil. O durumda zaten Steam- Epic gibi platformlar sayesinde orijinal oyun alanların oldukça artması sebebiyle yavaş yavaş iyi bir hâla alıyor. Sony'nin bu yıl bir sürü oyunu PC'ye getirecek olmasının sebeplerinden biri de bu zaten. PC pazarı büyümeye başlamış ve hâla daha büyüyen bir pazar.

Konsolların akşam eve gelince CoD- FIFA oynayacak tayfadan başka kimseye dev yararı yok. Oyunların gelişmesini yavaşlatıyorlar ve oyun teknolojilerinin gelişmesine de engel oluyorlar. NVIDIA oyuncuları teknolojilerinin reklamı olsun diye kullanmaya başlayıp RT, PT, DLAA, DLSS gibi şeyleri bir anda önümüze atmaya başlamasaydı konsollar hâla daha SSD'yi yeni bir şeymiş gibi yutturmaya devam ediyor olurdu. Zaten 2020'de reklamlarını da SSD'yle yapmışlardı.
Söyledikleriniz direk konuyu kapatır zaten ama işte bazıları elindeki konsolu savunmaya çalışıyor şirketlerin veya diğer her şeyin fanboyluğunu yapmak bana gülünç geliyor satın aldığın ürünü beğenmemene rağmen neden översin yani ne mantığı var bu forumda böyle bir sürü insan var yazık bu kafa yapısından kurtulmaları şart.

Söyledikleriniz direk konuyu kapatır zaten ama işte bazıları elindeki konsolu savunmaya çalışıyor şirketlerin veya diğer her şeyin fanboyluğunu yapmak bana gülünç geliyor satın aldığın ürünü beğenmemene rağmen neden översin yani ne mantığı var bu forumda böyle bir sürü insan var yazık bu kafa yapısından kurtulmaları şart.

Dostum konsol 450 dolar. 450 dolara bal gibi de överim PS5'i ya da Series X'i. PC toplamak istiyorsan topla geç. Gönül isterdi ekonomi güzel olsun 4080'li sistem dizelim.

Elindeki ürünü savunacak diye saçmalarsa orası ayrı ama standart son kullanıcıya yine bir şey demem ben. Her ne kadar artık mimari ve OS anlamında PC'ye benzemeye başlasa da konsollar hem Türkiye hariç F/P anlamında hem de kullanım anlamında rahatlık sunan cihazlar. Ha ne olursa olsun o Sony fanboylarından her zaman nefret edeceğim. Xbox fanboyları da kötü ve akıl yoksunu ama zararları kendilerine oluyor. Sony fanboyları çevresine de zarar veriyor. Geçen Spider-Man 2'de MJ karakterinin yüz modeli olan kadın Sony fanboylarının saldırısına dayanamayıp açıklama yapmıştı. Aşırı linç kültürüne sahipler.

Dostum konsol 450 dolar. 450 dolara bal gibi de överim PS5'i ya da Series X'i. PC toplamak istiyorsan topla geç.
PC sahibiyim ve konsollara karşı değilim benim kast ettiğim öyle şirketler var yaptıkları öyle hatalar var'ki yerden yere vurulması lazım ama hala daha o tür hatalarını savunan fanboylar var ben RDR2'ye bayılırım ama Rockstar rezalet bir firma benim için ne düzgün port yapıyorlar ne düzgün launcher'ları var nede doğru düzgünce oyuncularını umursuyorlar yaptıkları işler dışında tamamen nefret ettiğim bir firma benim kast ettiğim bu bir ürünü aldım ve hataları varsa gömerim bu kadar o ürünü sırf satın aldığım için hayati bir görevimmiş gibi övmem benim asıl kızdığım bu tür insanlar siz benim yorumumu yanlış anladınız.

Sony'nin bu yıl bir sürü oyunu PC'ye getirecek olmasının sebeplerinden biri de bu zaten. PC pazarı büyümeye başlamış ve hâla daha büyüyen bir pazar.
Bunun pazarla alakası olsa da en büyük etmeni Sony'nin her zaman para göz bir firma olması. Öyle olmasa TLOU serisine sürekli remake, remastered yapıp milletin önüne sunmazdı. Baktılar kendi kitlesi oyunları diğer platformlara getirse de getirmese de konsolu alıyor onlar da oyunları PC'ye getirmeye devam etti. Xbox ise One neslinin sonunda oyunların her platforma gelmesi taraftarıydı. Yani kimse neden Series S/X az satıyordu diye suçlayamaz. Adamları birincil hedefi buydu zaten. Kısaca Sony kendi konsolunun satış rakamına ulaştırana kadar oyunlarının exclusive kalmasına izin verdi.
Oyunların gelişmesini yavaşlatıyorlar ve oyun teknolojilerinin gelişmesine de engel oluyorlar. NVIDIA oyuncuları teknolojilerinin reklamı olsun diye kullanmaya başlayıp RT, PT, DLAA, DLSS gibi şeyleri bir anda önümüze atmaya başlamasaydı konsollar hâla daha SSD'yi yeni bir şeymiş gibi yutturmaya devam ediyor olurdu. Zaten 2020'de reklamlarını da SSD'yle yapmışlardı.
Büyük oranda söylediklerinize katılmıyorum ve yanlış buluyorum. Konsol ile PC sürekli aynı kefede tutuluyor fakat kesinlikle aynı şey değiller. PC'nin genel amacı zaten oyun oynatmak değil. Bunun kullanımında sizin oyun oynamanız onu oyun cihazı yapmaz. Toplanan bilgisayarın oyunları konsoldan daha iyi çalıştırması vs. hiçbir şeyi de değiştirmez. Konsolların doğuşu direk oyun üzerinedir ve oyunların bu zamana kadar gelmesine PC'den daha çok katkısı olmuştur. Konsolların hiçbir faydasının olmadığını ve oyunların gelişmesine zarar verdiğini söylemek doğru olmaz. Halo, Zelda gibi oyunlar günümüzde piyasada olan oyunların büyük oranda şekillenmesine olanak sağlamıştır.

Konsolların akşam eve gelince CoD- FIFA oynayacak tayfadan başka kimseye dev yararı yok.
Bu çok genel bir cümle. Ben günümün neredeyse 3-4 saatimi konsolda geçiyorum ve oynadığım zaman aralıkları her zaman değişiyor. Gündelik olarak oyun oynamak için kullanıyorum kısaca. Orta kalite bir PC'ye sahip olsam da konsolda oynamak her daim bana daha çok zevk veriyor. Bu başkası için tam tersi de olabilir. Sırf oyunlar modlanmıyor diye konsolların piyasada yerinin olmadığını düşünmek veya yenilikçilik barındırmadığını düşünmek hatalı.

NVIDIA oyuncuları teknolojilerinin reklamı olsun diye kullanmaya başlayıp RT, PT, DLAA, DLSS gibi şeyleri bir anda önümüze atmaya başlamasaydı konsollar hâla daha SSD'yi yeni bir şeymiş gibi yutturmaya devam ediyor olurdu. Zaten 2020'de reklamlarını da SSD'yle yapmışlardı.
SSD konsollar için yeni birşey. Tanıtımını yapmalarında bir hata yok. 8-10 sene de bir değişen donanımdan bahsediyoruz.

Son düzenleme:
Türkiye için düşünür isem şu an PS Plus gibi abonelikler pahalı ve bilgisayarlar karşısında pahalı geliyor örneğin PS5 fiyatına en az RTX 4060'lı sistem denk geliyor ve bilgisayar sektöründe amaç tek Oyun'da değil ayrıca.

Büyük oranda söylediklerinize katılmıyorum ve yanlış buluyorum. Konsol ile PC sürekli aynı kefede tutuluyor fakat kesinlikle aynı şey değiller. PC'nin genel amacı zaten oyun oynatmak değil. Bunun kullanımında sizin oyun oynamanız onu oyun cihazı yapmaz. Toplanan bilgisayarın oyunları konsoldan daha iyi çalıştırması vs. hiçbir şeyi de değiştirmez. Konsolların doğuşu direkt oyun üzerinedir ve oyunların bu zamana kadar gelmesine PC'den daha çok katkısı olmuştur. Konsolların hiçbir faydasının olmadığını ve oyunların gelişmesine zarar verdiğini söylemek doğru olmaz.
Konsol ile PC aynı kefede değil evet ama oyun konusunda kıyaslama yapacaksak tam anlamıyla olmasa da aynı kefeye koymak mümkün. Konsolların oyun sektörüne katkısı olmadı diye bir şey demedim ben zaten. Ben bu forumda dünyanın en iyi oyunu nedir sorularına "Eğer dünyanın en iyisi diyeceksek belki de oyun sektörünün bugüne gelmesine sebep olmuş olan Mario, Tetris gibi oyunlardır." diyen biriyim. Benim kast ettiğim şey konsolların uzun süre değişmeyen donanımından dolayı oyunların hızlı gelişmesine de engel olduğu. En basitinden şöyle düşünün, NVIDIA 2019'dan itibaren senelik teknoloji duyurmaya başladı, konsollar ise sadece 7 yılda gelebiliyor.
Halo, Zelda gibi oyunlar günümüzde piyasada olan oyunların büyük oranda şekillenmesine olanak sağlamıştır.
Tek tek oyun sayacaksak Wolfenstein, Half-Life, Call of Duty'den başlayarak ben de PC tarafı için bir şeyler sayabilirim. Tek tek oyun sayarsak tartışmanın kazananı da olmaz. Çünkü PC tarafı da konsol tarafı da eş değerde şeyler kazandırdı sektöre. Sen dersin ki Mario 64 ile açık dünya oyunlara devrim niteliğinde bir oyun çıktı, ben derim ki Half- Life 2 ile oyunlarda fizik anlamında devrim niteliğinde oyun çıktı.
Bu çok genel bir laf. Ben günümün neredeyse 3-4 saatimi konsolda geçiyorum ve oynadığım zaman aralıkları her zaman değişiyor. Gündelik olarak oyun oynamak için kullanıyorum kısaca. Orta kalite bir PC'ye sahip olsam da konsolda oynamak her daim bana daha çok zevk veriyor. Bu başkası için tam tersi de olabilir.
Sizin de o CoD-FIFA'cı tayfadan farkınız olmuyor böylelikle. Onların da akşam eve gelince 2-3 saat kafa dağıtmak için oyun oynamaktan başka bir şey yaptığı yok.
Sırf oyunlar modlanmıyor diye konsolların piyasada yerinin olmadığını düşünmek veya yenilikçilik barındırmadığını düşünmek hatalı.
Zaten bende onlarca yazıda sadece modlardan bahsettim ya(!)
SSD konsollar için yeni bir şey. Tanıtımını yapmalarında bir hata yok. 8-10 sene de bir değişen donanımdan bahsediyoruz.
Sonra oyunların hızlıca gelişmesine engel oluyorsunuz deyince laf yiyen ben oluyorum. 2010'da iyice yaygınlaşmaya başlayıp 2015'de oturan bir şeyi siz 5 yıl sonra pazarlanınca üstün, yepyeni bir şeymiş gibi tepki verirseniz, NVIDIA kenarda DLSS, RT duyururken siz SSD'ye bağlı kalırsanız sektör tabii ki uzun yıllar geçmediği sürece hızlı hızlı gelişmez.

Anlamanız gerektiği gibi değil de anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz çoğu şeyi hocam. Başka konulardan sizin kullanıcı yanlısı değil şirket yanlısı olduğunuzu da biliyorum. Daha uzatmayacağım bu tartışmayı.

Konsol ile PC aynı kefede değil evet ama oyun konusunda kıyaslama yapacaksak tam anlamıyla olmasa da aynı kefeye koymak mümkün. Konsolların oyun sektörüne katkısı olmadı diye bir şey demedim ben zaten. Ben bu forumda dünyanın en iyi oyunu nedir sorularına "Eğer dünyanın en iyisi diyeceksek belki de oyun sektörünün bugüne gelmesine sebep olmuş olan Mario, Tetris gibi oyunlardır." diyen biriyim. Benim kast ettiğim şey konsolların uzun süre değişmeyen donanımından dolayı oyunların hızlı gelişmesine de engel olduğu. En basitinden şöyle düşünün, NVIDIA 2019'dan itibaren senelik teknoloji duyurmaya başladı, konsollar ise sadece 7 yılda gelebiliyor.

Sonra oyunların hızlıca gelişmesine engel oluyorsunuz deyince laf yiyen ben oluyorum. 2010'da iyice yaygınlaşmaya başlayıp 2015'de oturan bir şeyi siz 5 yıl sonra pazarlanınca üstün, yepyeni bir şeymiş gibi tepki verirseniz, NVIDIA kenarda DLSS, RT duyururken siz SSD'ye bağlı kalırsanız sektör tabii ki uzun yıllar geçmediği sürece hızlı hızlı gelişmez.
Sorun konsollar olmadan yüksek grafik ve performans ile oyunların geleceğini düşünüyorsunuz. Sanki konsollar olmasa Unreal Engine 5, Unity tanıtımlarındaki projelerin gerçeğe dönüşeceğini zannediyorsunuz. Bunların imkanı yok. Dünya üzerinde ortalama kaç kişi 4080-4090 veya dengi ekran kartları kullanıyor. Alan Wake 2 bile benzer teknolojiler ile birçok donanımda stabil çalışmıyor. Konsollar optimisazyon ile yine de stabil performans almayı başarabiliyor.

Buyrun Steam kullanıcılarının kullandığı ekran kartları:

Sizin de o CoD-FIFA'cı tayfadan farkınız olmuyor böylelikle. Onların da akşam eve gelince 2-3 saat kafa dağıtmak için oyun oynamaktan başka bir şey yaptığı yok.
Yine genelleme yapıyorsunuz işte. Benim nasıl kullandığımı bilmiyorsunuz. Benim oynadığım tüm oyunlar, kayıtlarım konsolda. Ben şimdi kafa dağıtmak için mi kullanıyorum?
Zaten bende onlarca yazıda sadece modlardan bahsettim ya(!)
Genel anlamda diğer konuda ve bu konuda konsolun eksiklerini anlatırken bunlara açıkça değinmiştiniz. Tek sebebi modlanmaması değil fakat nedenlerinden biri olarak görüyorsunuz.
Anlamanız gerektiği gibi değil de anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz çoğu şeyi hocam. Başka konulardan sizin kullanıcı yanlısı değil şirket yanlısı olduğunuzu da biliyorum. Daha uzatmayacağım bu tartışmayı.
İstediğim gibi anlamıyorum. Sizin söylediklerinizi anlıyorum fakat farklı düşünüyoruz.

Şirket yanlısı olduğum değil gerçekçilik yanlısı olduğumdan böyle konuşuyorum. Muhtemelen DRM konusunda dolayı böyle düşünüyorsunuz fakat yanlış karara varmışsınız. Ben o konuda savunduğum şey sanatçının sanat üzerinde yaptıkları şeyden hakkının olduğu. Bu düşünceme haksızsın diyemezsiniz çünkü dünyadaki var olan gerçeği reddetmiş olursunuz.

Demek istediğim bir üreticiyi, sanatçıyı yaptıklarından dolayı yorumlayabilirsiniz fakat sahip olduğu değiştirme hakkına birşey diyemezsiniz. Düşüncem bu kadar basit. Burda nasıl şirketçi oluyorum ben anlamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı