General Mobile Discovery Brick Sorunu

Cihazı kablo ile bilgisayara bağlayın, telefondaki Apply update from ADB yi seçin, eğer laptoptan ses gelip tanırsa, adb driverini kurduğunuz klasörde gidip, klasörde konsolu açıp "adb devices" komutunu yürütün. Size vereceği çıktıdaki kod telefonun tam modelini bulmamıza yardımcı olacaktır.

Brick olmuş cihazlar zaten usb ile bağlantı yapıldığı zaman görünür tepki vermez hocam. Sadece ses çıkar bilgisayardan. Aşağıdaki işlemleri eksiksiz yaptığınız sürece cihazınız büyük ihtimal düzelecektir. İşlemleri yaparken batarya çıkarmayı unutmayın. Linkte anlatım mevcut ama linkler kırık. Benim verdiğim linkleri kullanabilirsiniz...

SP Flash Tool
SP Flash Tool - Download SmartPhone Flash Tool

Driver
MT65xx_USB_Driver.zip

Rom
GMD_4GB_Stock_V6172_By_OROCHI.zip

Anlatım
General Mobile Discovery Orijinal Rom Yükleme

Son düzenleme:
Adb driverini kurduğunuz klasörde gidip, klasörde konsolu açıp "adb devices" komutunu yürütün. Size vereceği çıktıdaki kod telefonun tam modelini bulmamıza yardımcı olacaktır.

Bu kısmı tam anlayamadım. Driverları nerden bulacağım kurduğu yeri ? Telefonun SD kartından mı ?

Brick olmuş cihazlar zaten usb ile bağlantı yapıldığı zaman görünür tepki vermez hocam. Sadece ses çıkar bilgisayardan. Aşağıdaki işlemleri eksiksiz yaptığınız sürece cihazınız büyük ihtimal düzelecektir. İşlemleri yaparken batarya çıkarmayı unutmayın.

General Mobile Discovery Orijinal Rom Yükleme

Konuyu neden tam okumadınız anlamadım da. Ben daha önce yaptım bu işlemi o zaman da telefonum brickdi hatta ses bile gelmemişti taktığımda ama program başarılı bir şekilde yüklemişti yazılımı ve telefonum açılmıştı. Ama o zamanlar telefonumun USB sıkıntısı yoktu. Bu brick olmadan önce maalesef böyle bir sorun vardı. USB yolları tekrar çizilecek ve anlaşılan bana masraf çıktı :( @Major arkadaşın dediğini de son bir kez deneyeceğim ama model numarasını bulmamız bize USB tanımadan da brick düzelttirecekse.

Hangi aşamada brick olursa olsun custom recovery ile cihazınıza çok rahat müdahale edebilirsiniz. Dediğim gibi cihazı kurtardıktan sonra ilk iş custom recovery yüklemek olsun.

Konuyu neden tam okumadınız anlamadım da. Ben daha önce yaptım bu işlemi o zaman da telefonum brickdi hatta ses bile gelmemişti taktığımda ama program başarılı bir şekilde yüklemişti yazılımı ve telefonum açılmıştı. Ama o zamanlar telefonumun USB sıkıntısı yoktu. Bu brick olmadan önce maalesef böyle bir sorun vardı. USB yolları tekrar çizilecek ve anlaşılan bana masraf çıktı :( @Major arkadaşın dediğini de son bir kez deneyeceğim ama model numarasını bulmamız bize USB tanımadan da brick düzelttirecekse.

Hocam konuyu okudum. Usb hatasını anlıyorum. Ayrıca usb yollarında arıza olsa cihaz şarja bile tepki vermez. Ama sizin cihazınız şarja tepki veriyor. Herhangi bir şekilde titreşim, ekran bildirim ledi, ekranda tepki vermesi yeterlidir. Zaten yukardaki verdiğim linkte işlemler batarya çıkarılmış halde yapılıyor. Siz deneyin...

Hocam konuyu okudum. Usb hatasını anlıyorum. Ayrıca usb yollarında arıza olsa cihaz şarja bile tepki vermez. Ama sizin cihazınız şarja tepki veriyor. Herhangi bir şekilde titreşim, ekran bildirim ledi, ekranda tepki vermesi yeterlidir. Zaten yukardaki verdiğim linkte işlemler batarya çıkarılmış halde yapılıyor. Siz deneyin...

Hocam sorduğum tamirciler cihazın şarj alması için tamirciler USB yollarını değil sadece Sarj yollarını tamir ediyormuş. Böylelikle daha az masraf çıkıyormuş. (Daha önce şarj almamasından tamire 2 kez gitti.)

Edit: Ayrıca şimdi tüm adımları denedim fakat indirme başlamıyor bende. :(

Hangi aşamada brick olursa olsun custom recovery ile cihazınıza çok rahat müdahale edebilirsiniz. Dediğim gibi cihazı kurtardıktan sonra ilk iş custom recovery yüklemek olsun.

Hocam cihaz brick haldeyse custom recovery ile rom yükleyemezsiniz. İmaj dosyalarının tekrardan yazılım ile flaşlanması lazım. Yukardaki cihaz için yapılacak şuanki tek işlem SP Flash Tool ile yazılım flaşlamaktır. Cihaz usb ile bilgisayar tarafından görünse zaten hemen custom recovery yükleyip rom atmak kolay zaten.

Yani demek istediğim benim telefonum eskiden (brick olmadan önce) PC hiçbir şekilde görmüyordu ama sarj alıyordu. Telefonda da USB ayarları gözükmüyordu. (İşte Şarj modundan Dosya moduna al falan.) O yüzden sanırım PC ile hiç bir işlem yapamayacağım. @i799 @K.A.R.A

@i799 attığınız custom recovery haricinde bir çok recovery denedim ama sonuç yine aynı. Yükleme bir türlü başarılı olamıyor. Sanırsam tamirciye vermekten başka çare de kalmadı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı