Genetik hariç boy uzatmak mümkün mü?

emir erdem

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci Lise 1
Yaş yeni 15 boyum ise 172. eskiden benden 3-4cm kısa arkadaşım bu yıl liseye geçti ve boyda da benden uzun oldu. Bense 1 yılda yalnızca 2cm uzadım. Uyku düzeni ve beslenme uzamasını arttırır veya azaltır mı? Gym, barfiks çubuğuna asılmak boyu uzatır mı? Ekstra sınıfın çoğu 174-176 olduğu için kısa kaldım sınıfta. Özgüvensizlikte oluşuyor zamanla. Boyumu ne uzatabilir?
Normalde 1-2 gibi yatar 7 de uyanırım. Tatiller de kimi zaman 3, kimi zaman 6 da uyurum ama en az 7 saat kesin uyurum. Hafta içi en fazla 6-7 saat uyurum.

Ortalama bir Türk genciysen. Ergenliğe erken girmediysen plaklarının kapanmasına daha yaklaşık 3-5 yıl var. Boyun yaşına göre normal. Barfiks çubuğuna asılmak senin boyunu uzatmaz. Nasıl sabahları kalktığımızda gece omurgamıza binen yük azaldığı için boyumuz normalden 1-2cm uzun çıkıyorsa barfiksin yarattığı etki de geçici olur. Boyunu uzatman için kalsiyum emilimini yeterli seviyede tut (süt ürünleri tüket), vitaminlerini yeterli seviyede al ve hormonların en iyi salgılandığı saatlerde (23.00-2.00) yat. 17 Yaşından sonra 10cm uzayan da var. 15 Yaşında plakları kapanan da var. Yani kimse kesin bir şey söyleyemez. Sen kontrol edebildiklerine yani beslenmene, uyku düzenine önem ver. Kısacası 18 yaşından önce boy kompleksine girmene gerek yok. Boy kendini 18 yaşlarında belli etmeye başlar. Uzar mıyım demek için biraz erken. Çünkü 18 yaşına kadar erkeklerde hızlı uzama görülür.

Ortalama bir Türk genciysen. Ergenliğe erken girmediysen plaklarının kapanmasına daha yaklaşık 3-5 yıl var. Boyun yaşına göre normal. Barfiks çubuğuna asılmak senin boyunu uzatmaz. Nasıl sabahları kalktığımızda gece omurgamıza binen yük azaldığı için boyumuz normalden 1-2cm uzun çıkıyorsa barfiksin yarattığı etki de geçici olur. Boyunu uzatman için kalsiyum emilimini yeterli seviyede tut (süt ürünleri tüket), vitaminlerini yeterli seviyede al ve hormonların en iyi salgılandığı saatlerde (23.00-2.00) yat. 17 yaşından sonra 10cm uzayan da var. 15 yaşında plakları kapanan da var. Yani kimse kesin bir şey söyleyemez. Sen kontrol edebildiklerini yani beslenmene, uyku düzenine önem ver. Kısacası 18 yaşından önce boy kompleksine girmene gerek yok. Boy kendini 18 yaşlarında belli etmeye başlar. Uzar mıyım demek için biraz erken. Çünkü 18 yaşına kadar erkeklerde hızlı uzama görülür.

1 yılda 2 cm uzamak biraz canımı sıktı doğrusu. Süte gelince, 3 yaşından beri ağzıma süt almadım. Ne çikolatalı süt ne de normal süt. Vitamin herhalde alıyorum yani meyve yiyorum genelde. Et de tüketiyorum. Uykuya gelince yazdım zaten. Daha erken uyumak istesem zor oluyor saat gene 12'yi buluyor. Denerim erken uyumayı teşekkürler. Peki herhangi bir spor boyumu uzatır mı? Gym gitmek istiyorum elime geçen ilk para ile mesela onun etkisi olur mu?

1 yılda 2 cm uzamak biraz canımı sıktı doğrusu. Süte gelince, 3 yaşından beri ağzıma süt almadım. Ne çikolatalı süt ne de normal süt. Vitamin herhalde alıyorum yani meyve yiyorum genelde. Et de tüketiyorum. Uykuya gelince yazdım zaten. Daha erken uyumak istesem zor oluyor saat gene 12'yi buluyor. Denerim erken uyumayı teşekkürler. Peki herhangi bir spor boyumu uzatır mı? Gym gitmek istiyorum elime geçen ilk para ile mesela onun etkisi olur mu?
Eğer her gününü bilgisayar başında tembel bir şekilde geçiriyorsan, Basketbol gibi sporları yapman senin plaklarını tetikleyebilir ama genetiğindeki boyu geçmeni sağlayamaz. Yani 1.85 olmak varsa ötesine geçemezsin. GYM konusunda ise büyük ağırlıkların altına girmediğin sürece sorun olmaz. Omurgana yük bindirme. Kesin bir dille dememek kaydıyla 1.80'i görürsün veya geçebilirsin. Belki de 1.75 olursun bilemeyiz.

Yaş yeni 15 boyum ise 172. eskiden benden 3-4cm kısa arkadaşım bu yıl liseye geçti ve boyda da benden uzun oldu. Bense 1 yılda yalnızca 2cm uzadım. Uyku düzeni ve beslenme uzamasını arttırır veya azaltır mı? Gym, barfiks çubuğuna asılmak boyu uzatır mı? Ekstra sınıfın çoğu 174-176 olduğu için kısa kaldım sınıfta. Özgüvensizlikte oluşuyor zamanla. Boyumu ne uzatabilir?
Normalde 1-2 gibi yatar 7 de uyanırım. Tatiller de kimi zaman 3, kimi zaman 6 da uyurum ama en az 7 saat kesin uyurum. Hafta içi en fazla 6-7 saat uyurum.
Uyuma saatinizi biraz düzenleyin. Ayrıca vitamin gibi şeylere dikkat edin. Başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Eğer her gününü bilgisayar başında tembel bir şekilde geçiriyorsan, basketbol gibi sporları yapman senin plaklarını tetikleyebilir ama genetiğindeki boyu geçmeni sağlayamaz. Yani 1.85 olmak varsa ötesine geçemezsin. Gym konusunda ise büyük ağırlıkların altına girmediğin sürece sorun olmaz. Omurgana yük bindirme. Kesin bir dille dememek kaydıyla 1.80'i görürsün veya geçebilirsin. Belki de 1.75 olursun bilemeyiz.

178 olsam bana gayet yeter. Eskiden 180 hayalimdi. Şu an da benden kısa adamlar beni geçti o da hayal oldu. Bir mucize ile son kez sağlam boy uzatmak istiyorum. Ve soruya gelirsem genellikle evet PC veya telefon başında oluyorum ama dışarı çıkma fırsatım varsa çıkmaya çalışıyorum. Kalsiyum eksikliği bir sorun olur mu?

178 olsam bana gayet yeter. Eskiden 180 hayalimdi. Şu an da benden kısa adamlar beni geçti o da hayal oldu. Bir mucize ile son kez sağlam boy uzatmak istiyorum. Ve soruya gelirsem genellikle evet PC veya telefon başında oluyorum ama dışarı çıkma fırsatım varsa çıkmaya çalışıyorum. Kalsiyum eksikliği bir sorun olur mu?
Süt ve süt ürünlerinin yetişkinlere nazaran küçük yaştakilere tavsiye edilmesinin sebebi kalsiyum emiliminin arttırılmasıdır. Kemikleri geliştirir. Kalsiyumu almalısın. D Vitaminini sık sık al. Bence 178 olursun pek dert etme. Eğer stres yaparsan, stresin boy uzamasını olumsuz yönde etkilediği araştırmalar var.

Süt ve süt ürünlerinin yetişkinlere nazaran küçük yaştakilere tavsiye edilmesinin sebebi kalsiyum emiliminin arttırılmasıdır. Kemikleri geliştirir. Kalsiyumu almalısın. D vitaminini sık sık al. Bence 178 olursun pek dert etme. Eğer stres yaparsan, stresin boy uzamasını olumsuz yönde etkilediği araştırmalar var.

Benden rahat insan zor bulunur bu alemde. D vitamini tahminen alıyorumdur ancak bir bakayım. Sağ olsun.

Geri
Yukarı