Gentoo nasıldır?

Danzo

Hectopat
İlk başta şunu söylemek istiyorum. Özelleştirilmiş bir dağıtım kullanmak istiyorum. Yani kendime özel bir dağıtım olmasını istiyorum. Hangi paketlerin kurulacağı hangilerinin kurulmayacağı gibi. Bunun için ilk başta LFS(Linux From Scratch) düşündüm. Ama kurulması inanılmaz zor olduğu için gözüm korktu. Benim istediğim şey yüksek performans. Stabil çalışan performansı iyi bir işletim sistemi istiyorum. Bunun için araştırmalarımda Arch ve Gentoo çıktı karşıma. Arch'ı sevmiyorum. O yüzden onu eledim. Geriye Gentoo kalıyor. Gentoo konusunda da biraz araştırma yaptım. Kullanması zor diyenler var. Kurulması zaman alıyor demişler. LFS kadar zaman alacağını düşünmüyorum o yüzden kurulmasının zaman alması benim için bir eksi değil. Gentoo kullananlar var ise onlara bir kaç soru sormak istiyorum.
  1. Paket depoları geniş mi?
  2. Driver konusunda sıkıntı çeker miyim?
  3. Stabilite ve performans açısından denildiği kadar iyi mi?
  4. LFS kurmak Gentoo ya göre daha mı iyi olur?
  5. Debian tabanlı Gentoo gibi özelleştirme imkanı veren dağıtımlar var mı?
  6. LFS kurmak istediğimde hangi dağıtımı taban alacağıma kendim karar veriyorum yoksa LFS başlı başına bir taban mı? Yani ben LFS kurarken Debian olsun Arch olsun diyebiliyor muyum yoksa LFS Debian gibi Arch gibi başlı başına bir dağıtım mı?

LFS hakkında çok fazla bilgim yok ama onun haricindeki soruları cevaplamaya çalışayım.
1) Gentoo’nun deposunun genişliği hakkında çok fazla bir bilgim yok ancak kullandığım sırada bütün ihtiyacımı karşılayacak kadar genişti(günlük kullanım için).
2) Driver konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum NVIDIA kullanmıyorsanız.
3) Siz kaynak koddan derleme yaparak kurduğunuz için iyi, Arch’a göre daha stabildi ben kullandığım zaman.
Yeni bir şeyler denemek istiyor ve eğlenmek istiyorsanız deneyin derim bir şey kaybetmezsiniz.

İlk başta şunu söylemek istiyorum. Özelleştirilmiş bir dağıtım kullanmak istiyorum. Yani kendime özel bir dağıtım olmasını istiyorum. Hangi paketlerin kurulacağı hangilerinin kurulmayacağı gibi. Bunun için ilk başta LFS(Linux From Scratch) düşündüm. Ama kurulması inanılmaz zor olduğu için gözüm korktu. Benim istediğim şey yüksek performans. Stabil çalışan performansı iyi bir işletim sistemi istiyorum. Bunun için araştırmalarımda Arch ve Gentoo çıktı karşıma. Arch'ı sevmiyorum. O yüzden onu eledim. Geriye Gentoo kalıyor. Gentoo konusunda da biraz araştırma yaptım. Kullanması zor diyenler var. Kurulması zaman alıyor demişler. LFS kadar zaman alacağını düşünmüyorum o yüzden kurulmasının zaman alması benim için bir eksi değil. Gentoo kullananlar var ise onlara birkaç soru sormak istiyorum.
  1. Paket depoları geniş mi?
  2. Driver konusunda sıkıntı çeker miyim?
  3. Stabilite ve performans açısından denildiği kadar iyi mi?
  4. LFS kurmak Gentoo ya göre daha mı iyi olur?
  5. Debian tabanlı Gentoo gibi özelleştirme imkanı veren dağıtımlar var mı?
  6. LFS kurmak istediğimde hangi dağıtımı taban alacağıma kendim karar veriyorum yoksa LFS başlı başına bir taban mı? Yani ben LFS kurarken Debian olsun Arch olsun diyebiliyor muyum yoksa LFS Debian gibi Arch gibi başlı başına bir dağıtım mı?

1- Geniş.
2- Hayır.
3- Gayet İyi - Performans konusu amacınla yakından alakalı. Eğer video, fotoğraf, oyun gibi işlerle uğraşıyorsan gözle görülür performans artışı sağlarsın. Gündelik işler için performans farkını anlayamazsın.
4- LFS sadece eğitim veya yeni bir dağıtım üretme amaçlı kullanıldığında faydalı, günlük işler için kullanmak akıl karı değil.
5- Yok.
6- LFS bir taban değil çünkü paket yöneticisi yok. Normalde üstüne kendi paket yöneticini yazıp bağımsız bir dağıtım oluşturmak için kullanırsın.

LFS bir taban değil çünkü paket yöneticisi yok. Normalde üstüne kendi paket yöneticini yazıp bağımsız bir dağıtım oluşturmak için kullanırsın.
Peki paket yöneticisini DPKG yada başka bir şey seçebiliyor muyuz? LFS kurarken debian tabanlı olsun deyip kendime bir dağıtım yapabilir miyim?
Arch'ı neden elediniz.
Daha önce uzun süre kullandım. Bir türlü sevemedim. O yüzden eliyorum.

Son düzenleme:
Peki paket yöneticisini DPKG yada başka bir şey seçebiliyor muyuz? LFS kurarken debian tabanlı olsun deyip kendime bir dağıtım yapabilir miyim?

Daha önce uzun süre kullandım. Bir türlü sevemedim. O yüzden eliyorum.
Onun için genelde Debian kullanırlar. Ama sanırım evet istediğin paket yöneticisini LFS'ye portlayıp kullanabilirsin. Veya birden fazla paket yöneticisi kullanmak istersen Bedrock Linux'e de göz atabilirsin.

Gentoo'yu kimler kullanmalıdır,
1- Sabırlı insanlar. En önemli kısım.
2- Performans ve stabilite odaklı düşünenler. Bleeding Edge sevenler için bir deneysel branşıda bulunmaktadır.
3- Linux'un düşük düzeyde çalışma prensiplerini öğrenmek isteyenler.
4- Oyun, video, fotoğraf işleriyle ilgilenenler.
5- Linux'un karşılarına çıkardığı hatalara hızlı çözüm bulabilmek isteyenler.
6- Adında data/science geçen her türlü konu. Ekstra performans için.
7- Systemd/nonSystemd seçimi yapabilmek isteyenler.
8- Sistem paket versiyon yönetiminde esneklik arayanlar. Gentoo'da iki branş iç içedir her ikisinden de paket kurabilirsiniz.
9- Sıradan mimarilerden farklı bir hardware e sahipseniz, Bütün dağıtımlar arasında en fazla mimari desteği olan Gentoo'dur.
10- Linux bazlı işletim sistemlerini bir hobi olarak görenler. Sistem hakimiyetini elinde tutmak isteyenler.
11- Sabırlı İnsanlar. Demedi demeyin.
@gen2 Gentoo paket kurulumu ve kullanımı söylendiği kadar zor mu?

Seversen hibirşey zor değildir kardeşim. Sistem yönetimi Arch'dan çok daha komplike ancak, dezavantaj gibi görünen onca şey aslında göründüğünün aksine kullanıcının işini kolaylaştırmaya yönelik avantajlardır. Bunu da Gentoo üzerindeki hakimiyetiniz arttıkça anlayacaksınız.

Özelleştirilmiş dağıtım kısmında size en çok hitap eden dağıtımlardan biridir Gentoo. Kuracağınız her paketi derleyip yüklemek gerektiğinden bolca sabır gerekli ama sonuca illaki değer. Kendinize özel bir dağıtım konusunda da Gentoo & LFS ile kendinize göre hazırladığınız dağıtımı derleyip daha kolay kullanılabilecek hâle de getirebiliyorsunuz. Gentoo & LFS'de gerekli altyapı mevcut. Hatta bu yöntem ile dağıtımınızı hiçbir dağıtımı taban almadan, çatallama yapmadan orijinal olarak çıkartılmış yerli bir dağıtım olarak göstermeniz de olası. Gento & LFS'den bir iz kalmaz. Örneğin Pardus, ChromeOS.

Yeni konular

Geri
Yukarı