Gentoo nasıldır?

Debian tabanlı Gentoo gibi özelleştirme imkanı veren dağıtımlar var mı?

Nutyx ve Devuan.
He ikisinin kaynak kodlarıyla kendi sistemini istediğin gibi oluşturabiliyorsun. Bunun için bizzat geliştiricileri birebir yardım ediyor. Bu iki dağıtımda senin gibi kendi sistemini yapan ve paylaşan dağıtımlar da var. Bunlar şunlardır: Miyolinux, Starlinux, EXE GNU/Linux, Gnuinos, Refracta, Eter TICs, Heads, Dowse, DecodeOs, Maemo Leste, ThomOS, FluXuan, mini-mimo, AVMultimedia, Virage, Michales Devuan Edition, GobMis, Vuu-do, good-life-linux, Nelum-dev1.

Bu dağıtımların hepsi farklı amaca hizmet ediyor, kimisi kendine özel. Refracta, Miyolinux, Nelum-dev1 son kullanıcılar için geliştirilmiş. Starlinux, Refracta, EXE GNU/Linux senin gibi düşünenler için özel yardım ortamı oluşturmuşlar. Nutyx ve Devuan systemd kullanmazlar ama Nutyx buna istenirse izin veriyor.

Son düzenleme:
Nutyx ve Devuan.
He ikisinin kaynak kodlarıyla kendi sistemini istediğin gibi oluşturabiliyorsun. Bunun için bizzat geliştiricileri birebir yardım ediyor. Bu iki dağıtımda senin gibi kendi sistemini yapan ve paylaşan dağıtımlar da var. Bunlar şunlardır: Miyolinux, Starlinux, EXE GNU/Linux, Gnuinos, Refracta, Eter TICs, Heads, Dowse, DecodeOs, Maemo Leste, ThomOS, FluXuan, mini-mimo, AVMultimedia, Virage, Michales Devuan Edition, GobMis, Vuu-do, good-Life-Linux, Nelum-dev1.

Bu dağıtımların hepsi farklı amaca hizmet ediyor, kimisi kendine özel. Refracta, Miyolinux, Nelum-dev1 son kullanıcılar için geliştirilmiş. Starlinux, Refracta, EXE GNU/Linux senin gibi düşünenler için özel yardım ortamı oluşturmuşlar. Nutyx ve Devuan systemd kullanmazlar ama Nutyx buna istenirse izin veriyor.

Aslında Gentoo biraz daha farklı bir dağıtım. Gentoo'yu Gentoo yapan şey Arch Linux gibi sistemin çekirdekten inşa edilmesi veya Artix gibi sana init sistemi özgürlüğü tanıması değil. Gentoo'nun kalbi BSD'nin Ports'undan esinlenerek yazılmış paket yöneticisi Portage'dır. Bahsettiğin dağıtımlardaki ek olarak kaynaktan program kurabilme özelliği, Gentoo'da ek bir özellik değil, taban olarak kullanılır, Portage sistemi kaynaktan paket kurulumunu ve bunun yarattığı ihtiyaçları tatmin etmek için geliştirilmiştir. Ayrıca Bin Host'lardan binary paketleri de kurabilmektedir. Otomatik Live Patching sistemi, Make Use'larını kullanabilmesi ve bunun doğurduğu bağımlılık hesaplama ihtiyacını görmesi. Ufak bir konfigürasyon ayarı ile kullanılan derleyiciyi değiştirebilme, Git veya Rsync üzerinden senkronizasyon, slotting ile bir paketin birden fazla versiyonunu barındırabilmesi. Birden fazla kernel kullanmaya imkan sağlaması. Portage Overlay'leriyle ek resmi ve kullanıcı repolarının eklenmesine destek vermesi. Kullanıcının, hem stable hem de unstable branşlardan paket kurabilmesine imkan sağlaması, Calculate Linux gibi profesyonel dağıtımlara tabanlık yapması. Kaynak tabanlı olması olabilecek sorunlu releaselerin en yeni düzeltmelerini bütün dağıtımlardan önce, saatler içinde almasını sağlamaktadır. Make Use'larının sayesinde istenilen programın gereksiz görülen özellikleri kapatılarak hem disk alanından kazanç sağlanır, hem de stabilite ve performans arttırılır, bağımlılık listesi küçültülür, GentooLTO, Graphite Overlay'leri ile performansı Clear Linux'un üzerine çıkarılabilir. Slackware'in son kullanıcı düşmanı bütün eksi yönlerini tamamlar. Gentoo'nun saydığım özelliklerinden dolayı saydığın dağıtımlarla arasında, dağlar kadar fark vardır. Gentoo'nun GNU aleminde karşılaştırılabileceği dağıtımlar sadece Slackware, Exherbo ve BSD Ailesi'dir. Tabi internet üzerinde okuduğumuz şeylerle bir seviyeye kadar bilgi sahibi olabiliyoruz. Bir dağıtımı gerçekci olarak tanımlayabilmek ve diğerleriyle karşılaştırma yapabilmek için, deneyim de gerekli.

Son düzenleme:
Aslında Gentoo biraz daha farklı bir dağıtım.

Anlatımınız için teşekkürler.
Bu anlatımı alıntılamış olduğunuz yazıma cevaben yazmak yerine doğrudan yazsaydınız daha makul olurdu.
Debian tabanlı Gentoo gibi özelleştirme imkanı veren dağıtımlar var mı?
Şeklinde bir soru sorulmuş. Bu soruya vermiş olduğum cevap sadece soruyla ilgilidir, Gentoo adı bile geçmiyor.
Gentoo'yu doğrudan anlatabilirdiniz, hiç alakasız olan bir yazıya cevaben yazmanız aynı şekilde alakasız olmuş. Ama anlatımınızı yararlı bulduğum için sorun yok. Hatta bir önerim var, Gentoo tabanlı bir dağıtım yapsanız hiç de fena olmaz, Gentoo tabanlı yerli dağıtım güzel bir katkı olur.

Bu anlatımı alıntılamış olduğunuz yazıma cevaben yazmak yerine doğrudan yazsaydınız daha makul olurdu.

Şeklinde bir soru sorulmuş. Bu soruya vermiş olduğum cevap sadece soruyla ilgilidir, Gentoo adı bile geçmiyor.
Gentoo'yu doğrudan anlatabilirdiniz, hiç alakasız olan bir yazıya cevaben yazmanız aynı şekilde alakasız olmuş. Ama anlatımınızı yararlı bulduğum için sorun yok. Hatta bir önerim var, Gentoo tabanlı bir dağıtım yapsanız hiç de fena olmaz, Gentoo tabanlı yerli dağıtım güzel bir katkı olur.
Debian tabanlı ve Gentoo gibi özelleştirme imkanı sağlayan dağıtım bulunmadığını belirtmek istedim. yanlış anlaşıldıysam affola.

Debian tabanlı ve Gentoo gibi özelleştirme imkanı sağlayan dağıtım bulunmadığını belirtmek istedim. yanlış anlaşıldıysam affola.

Kesinlikle yanlış anlaşılma yok, sadece doğru kişiye yani başlık sahibine cevaben yazmanızın daha doğru olacağını ifade etmeye çalıştım.:)

Açıkcası Gentoo tabanlı bir dağıtım yaparak Gentoo'ya bir katkı sağlayabileceğimi düşünmüyorum, piyasada çok fazla dağıtım bulunuyor zaten. Gentoo'yu kolaylaştıran dağıtımlarda mevcut isteyen bunlardan birini lokalize edip kullanabilir.

İnternette bir haber okumuştum. IŞİD, kendi çalışmaları için Gentoo üzerine bir sistem kurdurmuştu. Haberi bulursam atarım. Peki neden Gentoo kullanıyor bu adamlar? Debian neden kullanmıyor? Bunların, Gentoo kullanmasını sağlayan yön nedir?

@gen2 Gentoo tabanlı rahat kullanımlı dağıtım ne var? Hocam.
Kurulumu ve kullanımı biraz daha rahat olan Calculate Linux var. Biraz macera isteyenler CloverOS veya Redcore kurabilir.
İnternette bir haber okumuştum. IŞİD, kendi çalışmaları için Gentoo üzerine bir sistem kurdurmuştu. Haberi bulursam atarım. Peki neden Gentoo kullanıyor bu adamlar? Debian neden kullanmıyor? Bunların, Gentoo kullanmasını sağlayan yön nedir?

Hazırlayan gencin favori dağıtımı olabilir.

Yaklaşık bir haftadır Gentoo ile uğraşıyorum. Kurmak isteyenlere tek tavsiyem sadece uğraşmaktan zevk alıyorsanız ve bol zamanınız varsa girişin. Bu süreçteki kutsal kitabınız:

Kurulum zor değil ama zaman alıcı ve uğraştırıcı. Hata çıkarsa sırasıyla bakacağınız yerler:

1. Gentoo Wiki
  2. Gentoo Forums :: Index
  3. Google

Hataların çok büyük bir çoğunluğu daha önce sorulmuş oluyor ve cevapları bulunuyor. En azından benim durumumda böyleydi. Eğer yoksa ve İngilizce biliyorsanız Gentoo forumuna üye olup oradan da sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı