Gentoo kurulumu nasıl yapılır?

Nixist

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bir süredir ara sıra şöyle böyle birçok Linux dağıtımını kullandım. Ve artık sıranın Gentoo'ya geldiğini hissettim. Önce bir sanal makinede deneyeyim dedim. İlk seferde bir hata oldu. Reboot'tan sonra GRUB2 ekranı geldi ama bir hata verdi. Anlamadım. Dedim bir kere daha deneyeyim. Handbook'u daha dikkatli okuyarak gittim. Önceki sefer bir yerde hata yapmışım onu faketti. Düzelttim. Her neyse yine aynı ekran geldi. Bu sefer biraz kurcaladım. Önce kernel kurmalısınız gibi bir çıktı verdi. Sanırım kernel kısmını yapamamışım.

Minimal bir desktop kurulumu yapmak istiyorum. Eğer bunu yapan bir video veya yazılı kaynak varsa paylaşabilir misiniz? Gentoo handbook biraz kalabalık olduğundan bir şeyleri kaçırıyorum sanırım.

@gen2

Son düzenleme:
En iyi kaynak handbook. Ben 2. seferde kurmuştum. Muhtemelen biryerleri atlıyorsun, bu normal çünkü evet handbook biraz karışık. Fakat senin için farklı bir forumdaki şu kurulum rehberini önerebilirim, ilk burdan kur. Birdahaki sefer tekrar kurarsan mantığını kavradığın için handbook'dan devam edersin.

Tavsiyem kerneli kendin configure etmen, rehberde bahsediliyor. Fakat handbook'tan daha iyi ve detaylı bir rehber bulamazsın onu da belirteyim.

En iyi kaynak handbook. Ben 2. seferde kurmuştum. Muhtemelen bir yerleri atlıyorsun, bu normal çünkü evet handbook biraz karışık. Fakat senin için farklı bir forumdaki şu kurulum rehberini önerebilirim, ilk buradan kur. Birdahaki sefer tekrar kurarsan mantığını kavradığın için HandbooK'den devam edersin.

Tavsiyem kerneli kendin configure etmen, rehberde bahsediliyor. Fakat Handbook'tan daha iyi ve detaylı bir rehber bulamazsın onu da belirteyim.

Teşekkür ederim. Şimdi tekrar deneyeceğim.

En iyi kaynak handbook. Ben 2. seferde kurmuştum. Muhtemelen bir yerleri atlıyorsun, bu normal çünkü evet handbook biraz karışık. Fakat senin için farklı bir forumdaki şu kurulum rehberini önerebilirim, ilk buradan kur. Birdahaki sefer tekrar kurarsan mantığını kavradığın için HandbooK'den devam edersin.

Tavsiyem kerneli kendin configure etmen, rehberde bahsediliyor. Fakat Handbook'tan daha iyi ve detaylı bir rehber bulamazsın onu da belirteyim.

Bir şey sokacaktım, rehberde base install yapmış ama ben stage file olarak desktop olanı seçip profillerden de desktop profili seçsem sorun olur mu? Rehbere ihtiyaç duyacağım kısım kernel kısmı olacak zaten.

Son düzenleme:

Bir şey sokacaktım, rehberde base install yapmış ama ben stage file olarak desktop olanı seçip profillerden de desktop profili seçsem sorun olur mu? Rehbere ihtiyaç duyacağım kısım kernel kısmı olacak zaten.

Evet hocam sıkıntı değil desktop profili seçebilirsiniz.

Şimdi farkediyorum, önceki kurulumlarda ben kerneli kurmamışım.Paketi indirip geçmişim.Derlememişim hiç.Ben de niye bu kadar kısa sürüyor diyordum xD

Şimdi farkediyorum, önceki kurulumlarda ben kerneli kurmamışım.Paketi indirip geçmişim.Derlememişim hiç.Ben de niye bu kadar kısa sürüyor diyordum xD
Dediğim gibi manuel konfigure edip derleyin. Hem daha stabil hem de kaynak kullanımı az, daha performanslı olur.

Vee yine başarısız.Grub ekranında sadece UEFI firmware settings seçeneği vardı.

Hocam kurulum bittiğinde umount -R /mnt/gentoo yaptığımda target busy hatası veriyor.Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Hocam kurulum bittiğinde umount -R /mnt/gentoo yaptığımda target busy hatası veriyor.Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı