Gerçek 7.1 ile Sanal 7.1 Farkları nelerdir?

APR

Hectopat
Daha fazla  
Gerçek 7.1 ile Sanal 7.1 farkları nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçek 7+1 7 tane hoparlör + 1 tane subwooferden oluşur. Sanal ise 2 hoparlör 1 subwoofer (veya katları) ile oluşur. Gerçekte adı üstünde gerçekten 7 tane hoparlör olduğu için bunlar gerçekten sağdan, soldan arkadan önden ses verirler ve her yerden ses alıyormuş hissiyatını doyasıya yaşatırlar. Sanal da ise bunlar sınırlı sayıda hoparlör ile yazılımsal olarak yapılmaya çalışılır. Özellikle kulaklıklarda da 7+1 sanal surround ses yazıyorsa bilin ki asla ve asla gerçekten surround deneyimi yaşamayacaksınız.
Tabii her kulaklık da kötü diye geçmeyelim yüksek fiyata satılan kulaklık veya hoparlör seti alırsanız onlarda da fena sayılmayacak sonuçlar elde edilebiliyor. Fakat hiç birisi gerçek 7 hoparlörün de yerini tutmuyor.

Gerçek 7.1 kulaklıklarda toplam 10 sürücü bulunur, beşi sağda beşi solda. İki kulakçıkta da 4 adet yön 1 adet subwoofer bulunur.

Kulaklık gerçek 7.1 olsun olmasın, asla size 7.1 deneyimini yaşatamaz. Kulaklığın doğası stereodur. Kulağınıza o kadar yakın sürücülerden hiçbir zaman 7+1 ses sistemi etkisi alamazsınız. Yanlış anlaşılmasın, hiç yaşayamazsınız demiyorum.

rampage stormy aldim yarin geliyor denicez bakalim
Gerçek 7+1 7 tane hoparlör + 1 tane subwooferden oluşur. Sanal ise 2 hoparlör 1 subwoofer (veya katları) ile oluşur. Gerçekte adı üstünde gerçekten 7 tane hoparlör olduğu için bunlar gerçekten sağdan, soldan arkadan önden ses verirler ve her yerden ses alıyormuş hissiyatını doyasıya yaşatırlar. Sanal da ise bunlar sınırlı sayıda hoparlör ile yazılımsal olarak yapılmaya çalışılır. Özellikle kulaklıklarda da 7+1 sanal surround ses yazıyorsa bilin ki asla ve asla gerçekten surround deneyimi yaşamayacaksınız.
Tabii her kulaklık da kötü diye geçmeyelim yüksek fiyata satılan kulaklık veya hoparlör seti alırsanız onlarda da fena sayılmayacak sonuçlar elde edilebiliyor. Fakat hiç birisi gerçek 7 hoparlörün de yerini tutmuyor.

Gerçek 7.1 kulaklıklarda toplam 10 sürücü bulunur, beşi sağda beşi solda. İki kulakçıkta da 4 adet yön 1 adet subwoofer bulunur.

Kulaklık gerçek 7.1 olsun olmasın, asla size 7.1 deneyimini yaşatamaz. Kulaklığın doğası stereodur. Kulağınıza o kadar yakın sürücülerden hiçbir zaman 7+1 ses sistemi etkisi alamazsınız. Yanlış anlaşılmasın, hiç yaşayamazsınız demiyorum.

Malesef bu çıkarıma katılmıyorum, kulağın doğası sadece yüzeysel olarak 2 delik olarak düşünürsen ancak o sonuca varırsın, kulağın yapısında hesaba katılmayan fakat önemli bir akustik yapı var buna dış kulak kıkırdak yapısı deniyor. Yön algılamada işe yaramadığını düşündüğünüz o akustik yapı; yer yön algılamamızda ciddi oranda etki etmekte. Pratikte ise bunu anlamamız için gerçek 7.1 amfi ses sistemi ile gerçek 7.1 Surround kulaklığı karşılaştırdığınızda bir tık daha iyi anlaşılabilir.

Asus Rog Centurion gerçek 7.1 kulaklığı 8 ay kadar kullandım. Rainbow Six Siege, Bf1, Pubg oynadım arkadaşlarla bol bol. Ürünün mikrofonu 30 TL'lik kulaklık mikrofonu gibiydi. Ses konusu da tam bir hayal kırıklığı oldu.
Film ve müzikte birsürü küçük sürücüden dolayı ses kaliteleri berbat oluyor. Geleneksel sağ ve solda birer sürücü ile daha güzel bas ve tiz sesler alıyorsun.
Oyunda ise yine kulaklık içinde küçük sürücülerden dolayı yön tayini teorideki kadar olmuyor. Zannediyorsun ki ara yönleri vs. rahat anlayacaksın, maalesef öyle değil.
Sürücüler küçük olduğu için o sürücüden gelen tıkırtı vs. de az oluyor.
Allahtan ana ünite arıza verdi ve yeni ünite de sorunluydu da para iadesi aldım Nanokatalog'dan ( o zamanlar firmanın işleri tıkırındaydı sanırım).
Hyperx Cloud 1 aldım. O zaman ve şimdi de onboard ses çipim çok iyi ve altın kaplamalı giriş çıkışlar vs. idi. Eski anakartımda Realtek driverına ek olarak Creative yazılımı mevcuttu, şimdikinde ise Nahimic 3 var. Bu iki yazılımda oyun için çok güzel ince ayarlamalar yapabiliyorum. Creative bu işte efsane ama, sesin orjinalini olabildiğince az bozarak kristal netliğinde sonuç veriyor.
Oyunlarda iyi yazılımlı ve kaliteli donanımlı ( RGB filan değil kasdettiğim) stereo kulaklık ile çok daha iyi ses kasılıyor gerçek 7.1 kulaklığa nazaran. Üstelik sürücü çapı büyük ve frekans aralığı geniş olduğundan sesler doğal ve güzel oluyor.

Malesef bu çıkarıma katılmıyorum, kulağın doğası sadece yüzeysel olarak 2 delik olarak düşünürsen ancak o sonuca varırsın, kulağın yapısında hesaba katılmayan fakat önemli bir akustik yapı var buna dış kulak kıkırdak yapısı deniyor. Yön algılamada işe yaramadığını düşündüğünüz o akustik yapı; yer yön algılamamızda ciddi oranda etki etmekte. Pratikte ise bunu anlamamız için gerçek 7.1 amfi ses sistemi ile gerçek 7.1 Surround kulaklığı karşılaştırdığınızda bir tık daha iyi anlaşılabilir.
İki yüzeysel delik demiyorum, soundstage genişletmek için yapılan bu yazılım oyunundan bahsediyorum. Çoğu senaryoda ses netliğini kaybettirmekten başka bir işe yaramıyor, doğal olmayan bir uzaklık ve yön algısı katılıyor sese sonuç olarak iğrenç bir ses karakteri oluşuyor.

Geniş soundstage isteyen gidip open back bir kulaklık tercih edebilir.

Gerçek 7.1 kulaklıkların tutulmayışının en önemli sebebi, beklenildiği kaliteyi hem sunamıyor, hemde buna rağmen müzik dinlerken, küçük çapta olan sürücüleri ve ayrı noktalarda oluşu sebebiyle iyi bir müzik deneyimi sunamıyor. Bass konusunda olsun, tiz konusunda olsun, asla bir 40mm 50mm tek sürücülerle yarışamaz. Buna rağmen bu 40-50mm sürücüler hem film hem de oyunlarda gerçek 7.1 kadar başarılı olduğu için kimse tercih etmiyor. Yani ucuz olsa da almazdım zaten.

Gerçek 7.1 kulaklıkların tutulmayışının en önemli sebebi, beklenildiği kaliteyi hem sunamıyor, hemde buna rağmen müzik dinlerken, küçük çapta olan sürücüleri ve ayrı noktalarda oluşu sebebiyle iyi bir müzik deneyimi sunamıyor. Bass konusunda olsun, tiz konusunda olsun, asla bir 40mm 50mm tek sürücülerle yarışamaz. Buna rağmen bu 40-50mm sürücüler hem film hem de oyunlarda gerçek 7.1 kadar başarılı olduğu için kimse tercih etmiyor. Yani ucuz olsa da almazdım zaten.
@Steelo
Başkan hangi kulaklığı önerirsin ? Arctis 5 650-700 arası fiyatını hak ediyor mu sence alınmaya değer mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı