Gerçek 7.1 ile Sanal 7.1 Farkları nelerdir?

Benim Anakartım Asus Tuf B-450 Plus Gaming ve anakart ses yongamın "Oyuncu kulaklıkları için özel
DTS Custom
" desteklediğini farkettim.Bir üst sürüm anakartlarda bu yonga "Özel DTS Custom GAMING Kulaklıklar için " diye belirtilmiş.
1-İkisi arasında nasıl farklar olabilir?
2-DTS destekleyen kulaklıkların, anakart ses yongası -DTS Custom-lardan herhangi birini desteklemesi ne gibi avantajlar sağlar?

Gerçek 7+1 7 tane hoparlör + 1 tane subwooferden oluşur. Sanal ise 2 hoparlör 1 subwoofer (veya katları) ile oluşur. Gerçekte adı üstünde gerçekten 7 tane hoparlör olduğu için bunlar gerçekten sağdan, soldan arkadan önden ses verirler ve her yerden ses alıyormuş hissiyatını doyasıya yaşatırlar. Sanal da ise bunlar sınırlı sayıda hoparlör ile yazılımsal olarak yapılmaya çalışılır. Özellikle kulaklıklarda da 7+1 sanal surround ses yazıyorsa bilin ki asla ve asla gerçekten surround deneyimi yaşamayacaksınız.
Tabii her kulaklık da kötü diye geçmeyelim yüksek fiyata satılan kulaklık veya hoparlör seti alırsanız onlarda da fena sayılmayacak sonuçlar elde edilebiliyor. Fakat hiç birisi gerçek 7 hoparlörün de yerini tutmuyor.
hocam ben

RAMPAGE PULSAR RM-K1
alcamda şimdi bu kulaklık sanal mı dedğilmi bide​

eyer kulaklık markasının yanında surround olunca sanalmı oluyo ya
ben çok hevesliydim gerçek 7.1 diye. Mesela bu kulaklık sanal sa bile 7.1 gerçek kulaklığım tadını alamicammyı yani

hocam ben

RAMPAGE PULSAR RM-K1
alcamda şimdi bu kulaklık sanal mı dedğilmi bide​

eyer kulaklık markasının yanında surround olunca sanalmı oluyo ya
ben çok hevesliydim gerçek 7.1 diye. Mesela bu kulaklık sanal sa bile 7.1 gerçek kulaklığım tadını alamicammyı yani
Gerçek 7.1 Asus Rog Centurion kullandım aylarca. Rekabetçi oyunlar oynarım. Pek bir şey kaybetmezsin. Allah'tan üst üste iki arıza verdi de paramı geri aldım. İyi bir sanal 7.1 kulaklık kat kat iyi. Özellikle müzikte sonra oyunda. 7.1 veya 5.1 kayıtlı film izlemediğim için film topuna girmeyeyim ama ses kaliteleri kötü oluyor birsürü küçük hoparlörün.

Gerçek 7.1 ASUS ROG centurion kullandım aylarca. Rekabetçi oyunlar oynarım. Pek bir şey kaybetmezsin. Allah'tan üst üste iki arıza verdi de paramı geri aldım. İyi bir sanal 7.1 kulaklık kat kat iyi. Özellikle müzikte sonra oyunda. 7.1 veya 5.1 kayıtlı film izlemediğim için film topuna girmeyeyim ama ses kaliteleri kötü oluyor bir sürü küçük hoparlörün.

HMM teşekkür ederim peki ben şimdi bu kulaklığı alarak iyi mi yaptım kötümü bir de normal 7.1 ile sanal arasındaki farkı ayrıntılı bir şekilde açıklayabilir misin.

HMM teşekkür ederim peki ben şimdi bu kulaklığı alarak iyi mi yaptım kötümü bir de normal 7.1 ile sanal arasındaki farkı ayrıntılı bir şekilde açıklayabilir misin.
Denemen lazım. Güya en iyi gerçek 7.1 kulaklık idi. Ondan sonra Hyperx Cloud 1 almıştım 366 TL'ye. Çok daha iyi bir kulaklıktı.

Denemen lazım. Güya en iyi gerçek 7.1 kulaklık idi. Ondan sonra HyperX Cloud 1 almıştım 366 TL'ye. Çok daha iyi bir kulaklıktı.

Ya benim alacağım kulaklık 300 TL'den 236 TL'ye düşmüştü kesşke alamdan önce araştırsaydım bunlar 2 gün önce konuşssaydık artık kulaklığı siapriş verdim ya bir de ben klulaklığı alırken hiç sanal ses vs. demiyopdu normalde sitelerde yani şöyle yazıyor Rampage RM-K1 pulsar USB 7.1 suorrund + titreşim yazıyor bana sanal 7.1 demiyordu bende direk 7.1 diye aldım peki 230 TL'ye değer mi?
Bir de bir şey soracağım o 7.1'in yanında yazan sourround mu sanal ses?

Ya benim alacağım kulaklık 300 TL'den 236 TL'ye düşmüştü kesşke alamdan önce araştırsaydım bunlar 2 gün önce konuşssaydık artık kulaklığı siapriş verdim ya bir de ben klulaklığı alırken hiç sanal ses vs. demiyopdu normalde sitelerde yani şöyle yazıyor Rampage RM-K1 pulsar USB 7.1 suorrund + titreşim yazıyor bana sanal 7.1 demiyordu bende direk 7.1 diye aldım peki 230 TL'ye değer mi?
Bir de bir şey soracağım o 7.1'in yanında yazan sourround mu sanal ses?
Sanal tabi ki. Bütçeni 500 TL yukarısına çıkarman lazım daha iyi kulaklıklar için.

Sanal tabii ki. Bütçeni 500 TL yukarısına çıkarman lazım daha iyi kulaklıklar için.

Kanka benim önceden bir kulaklık vardı markası Logitech G230 vardı 2. el almıştı 100 TL'ye o zamanlar maddi durumumuz vardı tabii şimdiyse Allah'a şükür fazla yok neyse o kulaklık sapa sağlam çalılşıyordu ama benim PC'de çalışmıyordu ses az geliyordu vs. ben tabii önceden 7.1'i bilmiyordum neyse işte ben bu kulaklığım bozuk olduğunu sandım ama galiba benim PC 7.1'i desteklemiyor ve ona nasıl bakabilirim bir de Logitech'in bir abşka kulaklığı vardı G432 diye onun içinden ses kartı çıkıyordu onun ses kartını ayriyeten alsam 50 TL'lik kulaklığı bile sanal 7.1 yapabilir mi zaten yeni kuaklıklarda 7.1 ses kartı varmış içinde galiba bir de kualklığı direk takınca 7.1 sanal çalışıyor mu benim alacağım kulaklıkda program var hem programda hem de kulaklığın üstündeki o konturolcüyle açıla biliyor ben 71. sanal sesi açdıktan sonra direk kulalna biliyommu yani Windows'un ayarlarında bir ayar vs. yok mu ben bir videoda sağ alttan ses e sağ tıkalyıp uzamsal sesi kulaklıkalr için Windows Sonic yaparsanız sanal ses açılıyor vs. diyordu adam
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
link bu bu videoyu açıp ne demek istediğimi anlayabilrisin ben bu videoda adamın dediklerini tam anlamadım ya uzun lafın kısası sorularım şunlar
1-Sanal 7.1'i açmak için Windows'dan bir ayar yapmamız lazımmı.
2-Kaliteli bir ses kartı alsam 50 TL'lik kulaklığı sanal olarak 7.1 yapar mı?
3-Ben gerçek 7.1 kulaklık alsam PC kaldırımı yani PC'nin içinde mesela ana kartta 7.1 özelliği olması lazımı sorularım bunlar sizde benim gibi soruları cevaplarsanız sevinirim.
Bir de bana varsa DC veya daha rahat konuşa bilceğimiz yer varsa versen DC olur Skype olur vs. yani burada hem bakmam zor oluyor hem de bildirim gelmiyor.

Kanka benim önceden bir kulaklık vardı markası Logitech G230 vardı 2. el almıştı 100 TL'ye o zamanlar maddi durumumuz vardı tabii şimdiyse Allah'a şükür fazla yok neyse o kulaklık sapa sağlam çalılşıyordu ama benim PC'de çalışmıyordu ses az geliyordu vs. ben tabii önceden 7.1'i bilmiyordum neyse işte ben bu kulaklığım bozuk olduğunu sandım ama galiba benim PC 7.1'i desteklemiyor ve ona nasıl bakabilirim bir de Logitech'in bir abşka kulaklığı vardı G432 diye onun içinden ses kartı çıkıyordu onun ses kartını ayriyeten alsam 50 TL'lik kulaklığı bile sanal 7.1 yapabilir mi zaten yeni kuaklıklarda 7.1 ses kartı varmış içinde galiba bir de kualklığı direk takınca 7.1 sanal çalışıyor mu benim alacağım kulaklıkda program var hem programda hem de kulaklığın üstündeki o konturolcüyle açıla biliyor ben 71. sanal sesi açdıktan sonra direk kulalna biliyommu yani Windows'un ayarlarında bir ayar vs. yok mu ben bir videoda sağ alttan ses e sağ tıkalyıp uzamsal sesi kulaklıkalr için Windows Sonic yaparsanız sanal ses açılıyor vs. diyordu adam
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
link bu bu videoyu açıp ne demek istediğimi anlayabilrisin ben bu videoda adamın dediklerini tam anlamadım ya uzun lafın kısası sorularım şunlar
1-Sanal 7.1'i açmak için Windows'dan bir ayar yapmamız lazımmı.
2-Kaliteli bir ses kartı alsam 50 TL'lik kulaklığı sanal olarak 7.1 yapar mı?
3-Ben gerçek 7.1 kulaklık alsam PC kaldırımı yani PC'nin içinde mesela ana kartta 7.1 özelliği olması lazımı sorularım bunlar sizde benim gibi soruları cevaplarsanız sevinirim.
Bir de bana varsa DC veya daha rahat konuşa bilceğimiz yer varsa versen DC olur Skype olur vs. yani burada hem bakmam zor oluyor hem de bildirim gelmiyor.
Anakartın ses kartı besleyemezse ses kısık kalır. Jack ile Dolby Atmos denedim. Rekabetçi oyun olan COD'un Search&Destroy modunda sanal surround yapacağım diye yanlış yere odaklandırıyordu.

Geri
Yukarı