Gerçek hayat kaç FPS?

Elinizi hızlı hızlı salayın. Elinizi akıcı bir şekilde göremezsiniz. Arada atlama olmuş gibi olur. O yüzden çok yüksek FPS değerlerini göremiyoruz. 23 saniye altı video izlerseniz slayt izler gibi olursunuz ama 24 FPS ve üstü video izlerseniz akıcı olduğunu anlar ve izlediğiniz şeyin video olduğunu anlarsınız.

Ya hocam sen ne anlatıyorsun ne 24 FPS'i? El kasımız göz algılama hızına yetişmediği için gölge birakiyor ayrica 300 kmh arabanin plakasini okuyamazsiniz yazmışsınız yahu 300 kmh hızla giden arabanin plakasını okuyamazsın tabii, göz kasları gözü o kadar hızlı nasıl döndürsün? Bir de motorda giderken etrafı bulanık görmemiz odaktan dolayıdır bir yere odaklanırsanız diğer yerler tabii bulanık olur ne saçma tezler bunlar hocam lütfen ya.

Kişiden kişiye değişir. Bana göre sabah uyanınca 25FPS falan alıyorum öğlene kadar 240 FPS dinçleşiyorum. Öğlede hafif yorgunluk var 144FPS'e düşüyor. Akşam yatmaya yakın 60FPS. Ölünce 0 FPS.

576MP gözümüz var. Algılayabildiğimiz FPS değeri 24 karedir. 24 FPS altı video izlersen slayt izler gibi hisedersin. Ama 24 FPS üstü bir video izlersen beyin "evet bu video" der.

Gözünüz 24 FPS değildir. 24 FPS'nin üstünü video olarak algılayabiliyoruz. Aslında gözümüzün FPS değeri kişiye göre değişmektedir. Mesela bir savaş pilotunun gözleri 500 ila 400 FPS arası görebiliyor.

Bir teste göre insan gözünün saniyede işleyebileceği kare 75 FPS çıkmış. FPS'in sabit olduğunu düşünmüyorum, karşılaştığınız duruma göre spike durumu oluyordur bence. Hızlı bir araca bakarken FPS değeri artıyor, araç geçtiği an tekrar 50-60 FPS aralığına dönüyor olabilir.

Bir de gördüğüm kadarıyla, insan gözünde FPS drop olduğu zaman bu bize oyunlardaki gibi ''kasma'' olarak dönmüyor. Tarif edemiyorum fakat FPS düşüşü yaşayınca gözde ''kasma'' gibi bir hissiyat olmuyor. Ya da gözün maksimum FPS'i ve aracın saniyede ürettiği kare eşitlenemezse bu bize tearing olarak değil de ghosting olarak dönüyor. Misal az önceki araba örneğinde, eğer arabayı çok hızlı geçtiği için tam detayları ile göremiyorsak, araç ghosting yapıyormuş gibi geliyor. Eğer monitör gibi bir gözümüz olmuş olsaydı aracı yarıdan kırılmış görmemiz gerekirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı