Gerçek internet testi nasıl yapılır?

Mario Galigard

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu soruyu uzun zamandır düşünüyorum. Hız testi yapıyoruz, Türk Telekom ile Speedtest gibi farklı web siteleri ile anlık olarak hız değerlerimizi ve bu sunucular ile aramızda olan ping değerlerini görebiliyoruz evet ama kullandığımız internet ne kadar stabil ne kadar süre kesintisiz durabiliyor bunu test etme yöntemi var mıdır?

Mesela şöyle bir yazılım var mı? Arka planda açık olarak kalacak ve anlık internet kullanarak örneğin 12.00 ve 22.00 saatleri arasında 17.22'de 15.37'de 18.52'de saat saat ve dakika dakika kesintileri gösterebilen bir yazılım var mı acaba? Milisaniyelik kayıplar oyunlarda çok büyük soruna neden olabiliyor özellikle dereceli oyunlar oynuyorsak " CS, Valorant, DotA, LoL " gibi bir saniyelik saliselik bir gecikme bile bazen insanı çileden çıkarabiliyor veya yayın yapan kullanıcılar için de anlık kesintiler hız değerlerinin dalgalanması drop ya da yayın kesilmelerine yol açabiliyor. Bunların testini sağlam ve doğru bir biçimde yapabileceğimiz bir yazılım var mı bilmiyorum ama bu konu hakkında bilgisi olanlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bu soruyu uzun zamandır düşünüyorum. Hız testi yapıyoruz, Türk Telekom ile Speedtest gibi farklı web siteleri ile anlık olarak hız değerlerimizi ve bu sunucular ile aramızda olan ping değerlerini görebiliyoruz evet ama kullandığımız internet ne kadar stabil ne kadar süre kesintisiz durabiliyor bunu test etme yöntemi var mıdır?

Mesela şöyle bir yazılım var mı? Arka planda açık olarak kalacak ve anlık internet kullanarak örneğin 12.00 ve 22.00 saatleri arasında 17.22'de 15.37'de 18.52'de saat saat ve dakika dakika kesintileri gösterebilen bir yazılım var mı acaba? Milisaniyelik kayıplar oyunlarda çok büyük soruna neden olabiliyor özellikle dereceli oyunlar oynuyorsak " CS, Valorant, DotA, LoL " gibi bir saniyelik saliselik bir gecikme bile bazen insanı çileden çıkarabiliyor veya yayın yapan kullanıcılar için de anlık kesintiler hız değerlerinin dalgalanması drop ya da yayın kesilmelerine yol açabiliyor. Bunların testini sağlam ve doğru bir biçimde yapabileceğimiz bir yazılım var mı bilmiyorum ama bu konu hakkında bilgisi olanlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.
Modemin evinde bağlıyken modem arayüzünden gir değerleri ne bak dalgalanma varsa not al
Daha sonra modemini al bina girişindeki lokal kutuya bağla arayüzden değerlere bak gerçek değer lokaldeki değerdir lokalde evdekinden iyiyse ankastre kablonu yenile
Hayır gerçekten sakin kalmalıyım dedikçe inatla gelip gelip hala "yarım yamalak" okuduğunu anlamayan akıl sağlığın ile üste çıkmaya çalışıyorsun. Bilmemek ayıp bir şey değil, ama biliyormuş havasına bürünmek çok ironi.

Bahsettiğin Modem Arayüzünde incelenebilir dediğin şey kapsamlı bir veri türü bilgisi değil. Ayrıca her Modem arayüzü bahsettiğin kadar gelişmiş değil bu ilk olarak anlaman gereken nokta.

İkinci kısma geçeyim: Glasswire bir Firewall kontrol yazılımıdır. Uygulamaların aktif olarak kullandıkları internet veri boyutunu ve güvenliğini kontrol etmeye yarayan bir yazılımdır. Anlık veri kullanımını test etmek mümkün değildir. Bahsettiğim test süresi 30 saniyelik kısa testler değildir. Saatlerce test etmesi gereken bir yazılım arıyorum. Böyle bir yazılımı bilmiyorum yada bulamıyorum diye sürekli olarak yaptığım meslekteki uzmanlık alanıma saldırmaya çalışarak potansiyel sahibi olduğunu göstermeye çalışman komik geliyor. Mümkünse bir daha cevap vermemeni istiyorum.
Adsl masayı ara hat değerlerine baksın

Modemlerin hemen hemen hepsi günlük tutacak özelliğe sahip, sadece arayüze girip ayarlarını yapmak ve etkinleştirmek gerekiyor, sonrasında modeme bağlı olan her türlü hareketi ve bağlantı kopmalarının kayıtlarına saat tarih ve süresine varıncaya kadar görüntülemen mümkün olacaktir

Yeni konular

Geri
Yukarı