Gerçekçi rüyalar görmek

PORSHİUS

Kilopat
Başlıktan tam anlamamış olabilirsiniz.
Özetleyeyim, arkadaşlar ben çok az rüya gören biriyim. Gördüğüm rüyaları gerçek mi rüya mı anlayamıyorum. Örnek verim geçen rüyamda, yatağımda normal bir şekilde yatıyorum ve yatağın arasına yani boşluğuna bakıyorum ve büyük bir örümcek görüyorum korku ve ter var üzerimde, hemen kalkıp ışığı açıyorum ve yatağa yaklaşmıyorum korkudan elimde terlikle. Ne zaman rüyadan uyandım?

İşte sorun bu. İnsan rüya görünce örnek; kabus gördüğünde şok ile uyanır ben rüyanın devamı şeklinde uyanıyorum hiç farklılık olmadan saçma gelebilir ama gerçekten saçma gerçek olup olmadığını sorguladığım bir sürü rüyalar var. Bu örümcek rüyasında gördüğüm örümceği düşünerek çözdüm çünkü o şekil ve boyutta örümcek olamaz. Bu olay yüzünden çoğu hatırladığım olayı acaba rüya mıydı gerçek miydi diye düşüyorum. Çünkü geçmişte hatırladığım bazı olayların rüya olduğunu öğrendim buna önceden dejavu yaşadığımı sanıyordum ama dejavu farklı bir olay. Yaşadığım olayın tıpta bir ismi var mı bilmiyorum. Acaba rüyalarımın kontrolünü alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Psikolojik bir sebebi olabilir veya yorgunlukla alakalı halüsinasyon görüyor olabilirsiniz. Bu anlattığınız rüya değil zira. Ben de bir dönem yaşadım ve normal yaşantıma göre çok yorulduğum bir dönemdi.

Psikolojik bir sebebi olabilir veya yorgunlukla alakalı halüsinasyon görüyor olabilirsiniz. Bu anlattığınız rüya değil zira. Ben de bir dönem yaşadım ve normal yaşantıma göre çok yorulduğum bir dönemdi.
Yorgunlukla olabilir ama bilmiyorum. Son bir kaç aydır uykum çabuk geliyor önceden gece 4'e kadar film seyrediyordum ama şimdi 12 olmadan uyku bastırıyor ama yorulacak bir şey yapmıyorum hep uzanıyorum veya oturuyorum.

Kabus görmenize neden olan günlük yaşantınız veya rüya gördüğünüz andaki beyninizin faaliyetleri olabilir. Başınızdan geçen olay ile benzerlik var:
Screenshot_20190207-120840.jpeg

Kabus görmenize neden olan günlük yaşantınız veya rüya gördüğünüz andaki beyninizin faaliyetleri olabilir. Başınızdan geçen olay ile benzerlik var:Eki Görüntüle 367009
Hocam, ilk olay benim kiyle aynı ama ben rüya ortalarında bir yerde uyanıyorum kendime geliyorum fakat gördüğüm rüya o kadar gerçekçi ki içinde zannediyorum olayın.

Adını yanlış hatırlamıyorsam "emar" diyorlardı galiba. Beyninin frekanslarını ölçüyor. Ona göre sıkıntı orda mi değil mi anlaşılıyor. Beyin uyku durumda ya da uyanıkken aynı dalgaları yaymiyor. Delta, teta gibi farklı isimleri var. Mutlaka uzman yardımı al. Icini rahatlatacaksa manevi yardim da alabilirsin.

Burada garip bir olay var. Sen rüyadan uyandıktan sonra yatağın içinde olmuyor musun?
Hayır işte hocam belli bir yerde kendime geliyorum ama nerede anlayamıyorum sanki rüyamla gerçek dünya bağlantılı gibi. Ekşisözlük aynı burada ifadele edilen gibi kimseye söyleyemiyorum ''deli mi ne bu'' gibi düşünceler oluşturmamak için. Ama gerçekten çok tuhaf bir olay son 1 senedir falan oluyor böyle daha öncesinde gördüğüm rüyaları da biliyorum bu olay başlamadan önce kabus görsem bile uyur pozisyonunda gözüm aniden açılıyor ter içinde kalıyordum ama bu böyle değil.
Yani bu son rüyadan sonra isyan ettim artık.

Hocam benzer bir sorun yaşıyordum geçtiğimiz 2 sene içinde çokça, bende aynı şekil her şey normalmiş gibi kendimi, yattığım odayı tüm ayrıtnılarıyla görüyordum ancak ne düşlersem gerçek oluyordu, rüya olduğunun farkında olmam gerekirken olamıyordum.

Mesela ben yerler kandan sel olmuş gibi görüyordum, eğer düşünürsem odanın camı üstüme doğru patlıyordu.

Psikiyatriye göre ağır travma sonrası yaşanan bir olay olduğunu söylediler ve 50MG den başlayarak 200MG antidepresan verdiler, 50MG'a bile alışamamışken zamanla çoğaltılan doz bana çok ağır geldi, iş görmez durumda kalıyordum. Doktor her ne kadar zamanla alışacak bünyen dese de, ben kendi isteğimle kullanmayı bıraktım.

Senin de bir psikiyatriste görünmeni öneririm, zira insanın akli dengesini gerçekten zorlayan olaylar bunlar.

Geri
Yukarı