Gereksiz Uyarı Aldım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu ile ilgisi olmayan veya çok tekrar edilmiş yerler silinebilir. Bu da açılan konunun daha öz, anlaşılabilir, okuyanı sıkmayacak duruma getirir. Başlıklar ise içeriği yansıtmıyorsa, içerikten uzak ise konunun daha anlaşılabilir olması için en uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Eğer bizim tarafımızdan hatalı bir düzeltme olursa bunu ''Rapor Et'' butonu ile dile getirebilirsiniz.
11.11 Kulaklık alacağım gibisinden konu açtım 300 TL'ye kulaklık önerisi tarzında başlık değişti :D.

Mesela ben dün Türkçe kurallarına uymamak adına uyarı aldım(Türkçe'nin T'si büyük harfle galiba tam emin değilim yanlışım varsa ceza vermeyin) 3. uyarımdı. Tamam aldım da neresi olduğunu bilmiyorum ki? Neresi yanlış öğrenemedim. Açıklayacı olması gerekir. Yanlışımı bilmiyorum belki de bir başka konuda aynı kelimeden ya da kelimelerden ceza yiyeceğim yine. Benim derdim yok kimseyle verdin mi ceza tamam diyorum ertesi günü bekliyorum. Kelimeleri Google'a bakıp hangisi doğru hangisi yanlış diye arattırıp duruyorum. Biraz daha mı tölerans gösterseniz? Ya da mesela uyarı aldınız şu güne kadar yerine ''bilgilendirme aldınız şu kelime şöyle yazılıyor ya da herhangi bir konuda'' diye bir sonraki yazılışta uyarı alacaksınız denilebilir. Ben isyan edenlerden değilim ama biraz daha müsamaha(yeni öğrendim yazılışını) gösterilebilir. Yani kurallara ufak eklentiler, düzeltmelerle size gelen sorunların çok daha azalacağını düşünüyorum. . Sınava girsem Türkçe'den yazım ve noktalamadan yanlışım olmaz. Ben yine de yazdım(15 dakika sürdü) sanki bir benim önerimle söylemimle kendinize yeni düzen mi getireceksiniz.

Hocam ben yazım kurallarına hakim birisi değilim elimden geldiğince kurallara uymaya çalışıyorum öğrenmeye çalışıyorum ama biz insanız hatalar yapabiliriz bu forum diyorki herşeyi kusursuz yazamıyorsan bu forumda barınamazsın bu kuralların biraz esnetilmesi lazım cümleyi uzun tuttum umarım banlamazlar. :)

İnternetin ilk günleri demeyeyim ama eskiden beri "yazarlık" için kuralları sıkı olan, hatta sayılı üye alan forumlar ve siteler oldu. Technopat'ta üye sayısı ve alımı kısıtlamasına gitmedik ancak kuralları sıkı tuttuk.

@Ali Güngör @Asım Demir @Recep Baltaş Ben de geçen aylarda bir ceza almıştım. Diğer Üyelere Hakaret suçunu işlemişim. Sosyalde paylaştığınız kurallara göre hakaretin cezası ilk uyarıda 1 gün. Ben ilk uyarım olmasına rağmen sanki 10. uyarımmış gibi 30 gün ceza aldım.

Lütfen 30 gün ceza almamı gerektirecek hakaretimi benimle paylaşır mısınız? Eki Görüntüle 275611

Eki Görüntüle 275613

Başta verilen uyarı sonra güncellense de süre orada ilk haliyle görünebiliyor. Ancak burada uzun uyarı verilmiş. Raporda bir terör örgütü ismi gördüm, belki hakaret, belki espri ama üst üste iki kez oldu diye not düşülmüş, bu durumda uyarıyı uzatabiliyorlar. Siz de insansınız, uyarıyı veren de, kızgınlıkla hata olur, uyarı da olur, uyarı aşırı olabilir. O an nasıl insan şaşıyorsa, üyeler arası bir tartışma olduğunda tartışmanın şiddetine göre uyarı süresi de fazla uzun gelebilir. Ben dikkatli olunması gerektiğini arkadaşlara hatırlattım.

Konu ile ilgiliydi Ali Bey. Sosyal'in kendi servisini kullandım paylaşırken. Madem fotoğrafları siliyorsun (size demiyorum). İlgili cümleyi neden kaldırmıyorsun?

İlave:

Az önce bu konu kilitliydi.

Moderatörlerimizin disiplin uygulamaları konusunda ara sıra kullanıcıları ile özgürce fikir alışverişi yapabildiği orta-uzun ömürlü başlıklara müsaade etmelerini isteriz.

Böylesi bir tahammülsüzlük hiç demokratik bir tavır değil.

Bir de şu noktada sıkıntımız var, Ali Bey.

Herhangi bir moderatör, herhangi bir google görsel linkini banlayabiliyor.

Bu bazen google görsel sayfa URL'si, bazen de tam boyutla görüntüle URL'si oluyor.

Şimdi bu tarz URL'ler de mi resim paylaşma servisi linki kapsamında değerlendiriliyor?

Bu biraz absürt değil mi?

Değil, neden değil?

Dış kaynaklardan görsel ilk yıllarda serbestti. Hatta biz de kullanıyorduk. Sunucuyu doldurmak hiç bir yayın yönetiminin işine gelmez. Ancak zaman geçti ve hatayı gördük.

Kritik bir rehberde görseller yok diye rapor aldık. Ardından bunların sayısı zaman geçtikçe arttı. Dış kaynaklı görseller, ilgili sitelerin kapatılması, görsellerin silinmesi gibi sebeplerle konudan uçup gidiyordu. Hem bizim, hem kullanıcıların emekleri silinip gidiyordu. Konulara gelenler yararlanamıyordu.

Bunu gördükten sonra kural koyduk. Bu yüzden içeri yüklemeniz gerekiyor. Ayrıca Türkiye'de kod paylaşım sitelerine bile engelleme kararı alınabiliyor. En iyi yol bu.

Ayrıca bazı moderatörler konu başlıklarını veya içerisindeki mesajları değiştiriyor. Neye göre? Bazen yazıyorum açıyorum konuyu aynen yazdığım şekilde duruyor. Bazen açıyorum başlık değişmiş veya mesajda bazı kısımlar silinmiş. Biraz konuya bakana göre değişiyor galiba mesajlarımız ve konularımız.

Tarihi öneriyi yapıyorum:) "Forum ve Moderatör Aksaklıkları" isimli bir başlık açılsın "Alternatif Hayat" başlığı gibi:) Aksaklıklar oradan rahatça paylaşılabilsin. Dilek şikayet kutusu gibi. Sanırım hiçbir moderatör veya yönetici kabul etmez bu önerimi:)

Konular ve içerik yazım hatalarını düzeltmek ve de anlaşılabilir olması için düzenleniyor. Moderatörler aynı konudan 100 tane açılıyorsa, ortak başlıkta bunları toplayabiliyor, ya da en azından "ilgili konular" aracıyla diğer kullanıcıların siteyi kullanırken bulabileceği hale getiriyor. Aslında sizin başlığınızı işler hale getiriyorlar.

Bunları yapmazsanız konu, diğer konular arasında kaybolur. Az açılsın, öz açılsın ama madem açıldı ve yanıtlandı işe yarasın mantığı geçerli.

Mesela ben dün Türkçe kurallarına uymamak adına uyarı aldım(Türkçe'nin T'si büyük harfle galiba tam emin değilim yanlışım varsa ceza vermeyin) 3. uyarımdı. Tamam aldım da neresi olduğunu bilmiyorum ki? Neresi yanlış öğrenemedim. Açıklayacı olması gerekir. Yanlışımı bilmiyorum belki de bir başka konuda aynı kelimeden ya da kelimelerden ceza yiyeceğim yine. Benim derdim yok kimseyle verdin mi ceza tamam diyorum ertesi günü bekliyorum. Kelimeleri Google'a bakıp hangisi doğru hangisi yanlış diye arattırıp duruyorum. Biraz daha mı tölerans gösterseniz? Ya da mesela uyarı aldınız şu güne kadar yerine ''bilgilendirme aldınız şu kelime şöyle yazılıyor ya da herhangi bir konuda'' diye bir sonraki yazılışta uyarı alacaksınız denilebilir. Ben isyan edenlerden değilim ama biraz daha müsamaha(yeni öğrendim yazılışını) gösterilebilir. Yani kurallara ufak eklentiler, düzeltmelerle size gelen sorunların çok daha azalacağını düşünüyorum. . Sınava girsem Türkçe'den yazım ve noktalamadan yanlışım olmaz. Ben yine de yazdım(15 dakika sürdü) sanki bir benim önerimle söylemimle kendinize yeni düzen mi getireceksiniz.

Yazınızı paragraflara bölerek daha okunabilir hale getirebilirsiniz. Bunun haricinde uyarılara hatayı sığdırabiliyorlarsa yazıyorlar. Yeni yazılım güncellemesi sonrası sözlük ekleyerek çözmeyi, kolaylaştırmayı ve uyarı mesajlarını da daha uzun ve açıklayıcı hale getirmeyi planlıyoruz.

Son düzenleme:
Bir soru sormak istiyorum.
Gereksiz mesaj kategorisine giren mesajları o anki moderatör, kafasına göre mi belirliyor?
En son aldığım uyarıda ücretsiz antivirüs önerisi isteyen birine "Kaspersky Free kullanıyorum. Tavsiye ederim." gibisinden bir mesaj yazmıştım. Bu mesajım gereksiz mesaj olarak görüldü. Belki de konunun anketli olması ve ankette Kaspersky Free olmasından olabilir dedim. Anket oylaması sonrası yazılan mesajlar gereksiz olarak mı kabul ediliyor?

Bu forumun kuralları ağır değil. Sadece diğer forumlar çok gevşek...

Bir arkadaşın sorunu bende de vardı ve çözmüştüm. Yardımcı olmak adına bir yorum yapmıştım. Ve gereksiz mesaj diye uyarı aldım. Gerçekten durum bu yönde ilerlerse çoğu kişi yorum atmaya korkacak.

Şikayet konularını ayrıca açabildiğiniz gibi gerekli yerde rapor da gönderebiliyorsunuz. Hata uyarılarının geçmişini açıp baktım, 7 tane Türkçe uyarısı almışsınız. Sayı artınca süre uzuyor. Uyarılarda bilgilendirme de yapılmış, buna uygun olarak düzeltebilirsiniz Ozan Bey.

Toprak Bey, sizde 11 uygunsuz üslup uyarısı var. Bunlara karışılmazsa burası Facebook'a döner. Ayrıca iki hesapta da pek çok hataya da çok uyarı oldu, kullanıcı nefes alsın diye uyarı verilmeden düzeltilme yapılmış. Yani uyarı vermekten sadistçe zevk alan bir mod hayal ediyorsunuz belki ama daha ziyade uyarı vermekten yorulmuş modlar söz konusu.

Modlar hata yaptığında uyarıp ceza veriyoruz, ancak size de burada iş düşüyor. Daha özenli olmanız, Enter tuşuna basmadan bir yazdığınızı okumanız çoğu uyarıyı daha verilmeden ortadan kaldıracaktır. O kadar da zor değil, lütfen.
Bir tane noktalama işareti için ban atıyorsunuz. Yazım hatası olan arkadaşların yazısını alıntıladığım için neden ban atıyorsunuz? Yaptığınız haksızlık ama, o arkadaşın hatası varsa ona ban atın diğer mesaj yazan üyenin suçu ne?

@Toprak Aga Yazım yanlışı yapan arkadaşa zaten ceza atıyoruz. Diğer üyenin suçu ise rapor etmemek ve yazım yanlışı olduğunu bile bile alıntılamak. Alıntılamak istiyorsanız o mesajı da düzenleyeceksiniz.

Bir tane noktalama işareti için ban atıyorsunuz.
Türkçede noktalama işareti olmayan cümle hatalı cümledir. Bu yüzden ceza yeme durumunuz gayet normal.

Yazım hatası olan arkadaşların yazısını alıntıladığım için neden ban atıyorsunuz? Yaptığınız haksızlık ama, o arkadaşın hatası varsa ona ban atın diğer mesaj yazan üyenin suçu ne?

Diğer üyenin suçu hatayı tekrarlatmak ve arttırmak. Bu yüzden cezaya tabi tutuluyor. O mesajı yazan da ceza alıyor tabii. İlla üyelerin mesajını alıntılamak istiyorsanız alıntıyı düzenleyebilir ya da etiketleyebilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı