Rehber GhostBSD kurulum rehberi

Zurnadürüm

Kilopat
Makaleler
22
Daha fazla  
Merhabalar :).

Bugün sizlere birlikte GhostBSD kurulumunu anlatacağım. En azından Sosyalde BSD hakkında birkaç konu olur bu sayede.

• Adım. Kurulum USB'sini hazırlama:
Ben kendi ortamım olan Debian Linux üzerinden anlatacağım. Windows üzerinde Rufus, belenaEtcher ile USB'ye yazdırma mümkün.
Not: Bu rehberde Linux kullanıcıları için USB'nizi FAT32 biçiminde biçimlendirmeyi unutmayın. Yaptığınızı varsayarak bu bölümü geçiyorum.
Linux için:
ISO dosyasının indiği konumda terminal açıp şu komutları yazıyoruz:

Bash:
sudo dd if=GhostBSD dosyası ismi.iso of=/dev/sdX status=progress

Not: /dev/sdX bölümünde X sizin USB'nizin etiketiyle değişen durum.

• USB'den Boot etme:
Eğer sorunsuz bu adıma geldiyseniz, USB'den sistemi başlatabiliriz.
Başlatınca Xfce ortamında bir masaüstü ile karşılaşacaksınız. Bu da GhostBSD'nin canlı olarak çalışabildiğini gösteriyor. İsterseniz kurmadan önce BSD'nizi kurcalayabilir, ne gibi özelliklere sahip öğrenebilirsiniz.
  • GhostBSD kurulum ekranı:
1. Masaüstünde "Install GhostBSD" dosyasını çalıştırıyoruz ve kurulum ekranı geliyor :).
İlk işimiz dili ayarlama olacaktır. İşin garip tarafı ise Türkçe desteğinin olmaması.
Neyse konumuza dönelim :D. Dilimizi seçiyoruz:

1608665472771.png

Daha sonra "Next" düğmesine basarak sonraki adıma geçiyoruz.
2.Klavye düzeni seçme:
Klasik klavye düzeni seçme bölü müdür? İstediğiniz düzeni seçip devam edebiliriz.

1608665652840.png

3.Zaman dilimi seçme:
Yaşadığınız yere göre kendi local alanımızı seçiyoruz.

1608665736653.png

Kendi saat dilimimizi seçtikten sonra devam edebiliriz.

• Disk bölümlendirme:
1. Diskin tamamını kullanacaksanız:

1608665979209.png

2.Dual Boot yapacaksanız:
Boş disk alanınızda eğer EFI bölümü mevcutsa, sadece UFS dosya sistemi ile "/"(root) bölümüne bağlıyoruz. SWAP alanı kendi tecihinize kalmış bir durum.

1608666106991.png

Ek olarak da bölümlendirmede farklılıklar görürseniz en altta olan Auto sekmesi ile seçtiğiniz boş alanını otomatik biçimlendirebilirsiniz :).
  • Önyükleyici ve Boot Manager kurulumu.

1608666616206.png

Dosya sistemini UFS seçtikten sonra önyükleyicini kurmaya geldi. Otomatik seçebilirsiniz fakat: Linux'ta GRUB ve GPT kurulum yaptıysanız rEFInd Boot Manager'i ile kurulumu yapmanızı tavsiye ediyorum. Zira GRUB ile BSD Boot etmede sıkıntı çeken bir hayli kişi var.
  • Root parolasını oluşturma:

1608666885132.png

Admin parolasını belirliyoruz ve sonraki adıma geçiyoruz.
  • Kullanıcı oluşturma ve parola belirleme:

1608666960358.png

Bir sonraki adım kullanıcı oluşturma.
Parola oluşturduktan sonra istediğiniz kabuğu seçip "Next" diyerek devam ediyoruz.
Not: Bana kalırsa kendi önerdiği fish Shell en kolay kabuk.
  • Dosyaların kopyalanması ve kurulumun sonu:

1608667163381.png

Dosyaların kopyalanmasını bekliyoruz. Bu USB ve disk hızına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Not: Eğer kurulum sırasında hata alıyorsanız, GhostBSD wikisine bakabilirsiniz. Ek olarak Technopat Sosyal'de konu açıp beni etiketleyebilirsiniz ;)
Kurulum bittikten sonra:

1608667339511.png

Penceresi gelecektir. Kurulumu bitirmek için Restart'a basıyoruz ve bilgisayar yeniden başlatılıyor.
Ta Da!
Kurulum tamamlandı!

1608667455419.png

GhostBSD ile BSD deneyiminizi güzelleştirebilir, BSD hakkında yeni bilgiler elde edebilirsiniz :D.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim :).

Son olarak Technopat Sosyal'de BSD başlığı açılırsa çok güzel olur :).

Eklemek istediğiniz yerler, yanlışlar ve öneriler için konuya yazabilirsiniz :).
Zira ilk kez rehber yapıyorum :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux'tan sıkılacağımı pek sanmıyorum ama güzel bir rehber olmuş.

Aslında amacım Linux veya BSD karşılaştırması değil.
Sadece Sosyal'de BSD ile alakalı Türkçe kurulum rehberi olmasını istedim. Ne de olsa bir yerden başlamak lazım :D.

Peki bir sorum olacak BSD'nin Linux karşısında avantajı ne?
Neden tercih edilmeli?
Güvenlik olarak BSD ve UNIX güvenli. Sunucu tarafında da Linux ve diğer UNIX işletim sistemleri gibi çok sevilen bir işletim sistemleri.

Fakat ghostBSD, NomadBSD gibi dağğıtımlar BSD'ni masaüstü tarafında yaygınlaşmasını hedefler.

Yeni konular

Geri
Yukarı