Gigabit destekli altyapı kurulumunun püf noktaları

caribbeanblue

Hectopat
Merhabalar,
Ben 3 yıllık bir Türknet kullanıcısıyım ve bu zaman dilimi içerisinde memnuniyet oranımı %95 olarak tanımlayabilirim. Fakat evimde 1 gigabit'lik en azından download hızı almak benim için uzun süredir bir hayal durumundaydı.
Geçen gün Türksat Kablonet'in bayisinin önünden geçerken bayi camının üstünde bulunduğum yerde uygun fiyatlı (en azından diğer operatörlere kıyasla) gigabit bant genişliği sunduğu yazısını görünce de direkt içeriye girdim ve işin detaylarını sordum. Tam olarak 300 liralık bir tarifeyle benim bulunduğum binaya ek masrafsız gigabit internet getirebileceklerini söylediler, ben de tabi ki "evet" dedim, çünkü sadece 2 kat fazla fiyata ~13 kat daha hızlı indirme ve yükleme hızı almak (80/8Mbps vs. 1000/100Mbps) benim görüşümce uygun bir teklif.
Bana Pazartesi yine ulaşacaklarını ve kurulum ve Türknet iptal sürecini başlatacaklarını söylediler, fakat problem şurda: İlk heyecanı atlatıp bu olay üzerinde biraz daha düşününce üniversite sınavına yeni girmiş biri olarak hangi üniversiteye gireceğime göre yüksek bir taşınma ihtimalimin de olduğu aklıma esti. Bu arada taşınacağım yer de büyük ihtimal Antalya veya civarı bir il olacak. Dolayısıyla Technopat'a sorularım şu olacak:

- Eğer taşınırsam Türksat ikinci bir hat çekme işleminde (özellikle hat çekimlerinin arasında bu kadar kısa bir zaman dilimi varsa) bu sefer para ister mi?
- Türknet'in gigafiber altyapısı nereleri kapsamakta? Eğer taşınacağım yerde Türknet'in gigafiber altyapısı varsa ve bu şekilde ayda 300₺ değil de ~160₺'ya gigabit genişliğinde (ve simetrik) internet sahibi olma imkanım olursa Türksat başımıza ne kadar cayma bedeli çıkartır?
- İkinci sorunun cevabına bağlı olarak taşınacağım yerde Türksat aboneliğimi iptal edip Türknet, bu kadar kısa bir sürede abonelikten çıktıktan sonra tekrar onlara abone olmak istediğimde Türksat'ın cayma bedelinin en azından bir kısmını karşılar mı?
- İlk 3 sorunun cevaplarına bağlı olarak şu an bulunduğum ve 2-3 ay daha bulunacağım adres için Türksat'ın gigabit tarifesine abone olup Türknet aboneliğimi iptal etmem değer mi?
(Biliyorum ki eğer ilk 3 kriter benim lehime cevaplanıyorsa bile çoğunuzun cevabı "Hayır" olacaktır çünkü 2-3 ay sonra terk edeceğin bir yer için bu kadar uğraş vermeye ne gerek var, fakat burası hala benim öz evim, ve 2-3 ay da düşündüğünüzde o kadar kısa bir süre değil.)
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Sırayla cevaplayalım.

1- Eğer taşınırsanız ve Turksat size aynı seviyede bir internet veremezse (ki GPON altyapı çok az yerde var yani bu sorunun cevabı muhtemelen evet) sözleşmeden ücretsiz cayabilirsiniiz. Para istemez.
2- Turknet'in Gigafiber kapsama alanını sitesinden sorgulayabilirsiniz ancak o da çok kısıtlı yerlerde var. Buna bel bağlamayın derim. Turksat dediğim gibi cayma bedeli çıkartamaz. İki adreste de aynı hizmeti verebilse çıkartırdı ama iki adreste de aynı hizmeti veremeyeceği için cayma bedeli çıkartmaz.
3- Bu sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum, Turknet'i arayıp sormak daha faydalı olabilir. Ya da birkaç ay bekleyip taşınman kesinleştikten sonra Turksat'a başvurmak sanki daha mantıklı. Sonuçta evinden altyapıyı sökmeyecek Turksat :)

Yani özetle 1-2 ay daha bekleyip ne olacağını görmeni tavsiye ederim. Bu arada adresinde Kablonet'in GPON'u varsa tavsiye ederim. 200 Mbps'lik paketinin fiyat performans oranı oldukça iyi.

Sırayla cevaplayalım.

1- Eğer taşınırsanız ve Turksat size aynı seviyede bir internet veremezse (ki GPON altyapı çok az yerde var yani bu sorunun cevabı muhtemelen evet) sözleşmeden ücretsiz cayabilirsiniiz. Para istemez.
2- Turknet'in Gigafiber kapsama alanını sitesinden sorgulayabilirsiniz ancak o da çok kısıtlı yerlerde var. Buna bel bağlamayın derim. Turksat dediğim gibi cayma bedeli çıkartamaz. İki adreste de aynı hizmeti verebilse çıkartırdı ama iki adreste de aynı hizmeti veremeyeceği için cayma bedeli çıkartmaz.
3- Bu sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum, Turknet'i arayıp sormak daha faydalı olabilir. Ya da birkaç ay bekleyip taşınman kesinleştikten sonra Turksat'a başvurmak sanki daha mantıklı. Sonuçta evinden altyapıyı sökmeyecek Turksat :)

Yani özetle 1-2 ay daha bekleyip ne olacağını görmeni tavsiye ederim. Bu arada adresinde Kablonet'in GPON'u varsa tavsiye ederim. 200 Mbps'lik paketinin fiyat performans oranı oldukça iyi.
Teşekkür ederim cevabınız için. Fakat bana en uygun seçenek Türknet'le bağlantımı şimdi kesip Türksat'a geçip Türksat taşındığım yerde aynı seviyede bir bağlantı sunamazsa Türknet'e geri dönmek gibi görünüyor?
Tabi bu benim gigabit'i deneyimlemeyi oldukça istememden kaynaklı da olabilir, fakat öbür yandan dediğiniz gibi Türksat kuracağı bağlantıyı sonradan sökmeyeceğinden bunun daha sonradan burada oturacak başkaları için katkıları da olabilir. Ama açıkçası böyle bir şey için cebimden ekstra para çıkması gerekiyorsa şu an tercih edeceğim bir yol olmaz, ki sizin dediğinizden ekstra maliyet çıkmıyor gibi gözüküyor.
Türksat'ın diğer paketlerine gelecek olursak, even haklısınız 1000/100'lük paketinin aşağısında daha f/p orantılı paketleri var gibi gözüküyor. 500/50 paketi de şu an aldığım hızlara nazaran oldukça büyük bir geliştirme olmuş olur, onu da düşünüp tartacağım.

Edit: Biraz daha düşündüm ve dediğiniz gibi sanırım Türknet'le konuşmakta ve Antalya'da hangi bölgelerin gigafiber altyapısına sahip olduğuna ve hangi bölgelerde altyapı kurulması planlandığına dair soru sormakta fayda var. Türksat Antalya'ya taşındığımda bana gigabit hizmeti veremezse cayma bedeli olmadan onlardan ayrılabilirim, fakat hem onlar verebilirlerse hem de Türknet'in gigafiber altyapısı taşınacağım yeri kaplıyorsa Türksat'tan ayrılıp tekrar Türknet'e geçmek için onlara cayma bedeli ödemek zorunda kalabilirim.
Türksat "hizmet verilen iller" sayfasında Antalya'yı da gösteriyor fakat bu gigabit hızında hizmet verildiği anlamına geliyor mu bilemiyorum. Türknet'in Antalya'da gigabit hizmeti verip vermediği konusuna gelirsek Antalya "büyük" bir il olduğundan ve Türknet'in bu konuda ne kadar çaba sarf ettiğini bildiğimden ben orada taşınacağım yerde şu an bulunmuyorsa da er ya da geç olacağını düşünüyorum, fakat dediğiniz gibi onlarla konuşmak ve taşınırsam nereye taşınacağımı kesinleştirmek gerekiyor önce. Türknet'in ana yüzlerinden biri olan online yayıncı Jahrein'in Antalya'da yaşıyor olması ve Türknet'ten gigabit internete sahip olması da var (fakat bu Antalya'nın her semtinde/mahallesinde gigafiber olacağını garanti etmiyor kesinlikle).

Türksat'ın bulunduğum ilde (Erzurum) gigabit altyapısı olmasına (altyapı Türksat'ın kendisinin mi emin değilim) ben de şaşırdım açıkçası, çünkü Erzurum bir büyükşehir olsa da bu tür doğu illerine batı illerine gösterildiği kadar sevgi gösterilmiyor bu konularda genelde.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-07-24 at 01.15.05.png
    Screenshot 2022-07-24 at 01.15.05.png
    921,6 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Fiber internet olayını gözünüzde büyütmeyin. Birçok firma artık GPON'u (modülasyonun ismi budur, ADSL gibi düşünün) daha ucuz olduğu için çekiyor. Bir lütuf değil yani. Sıfırdan altyapı çekilirken artık bakır pek çekilmiyor o yüzden. Birçok dezavantajı var. Özellikle Kablonet yeni sahalarında artık GPON kullanıyor çünkü maliyeti daha düşük ve çok daha sorunsuz ve hızlı. Antalya'da altyapı eskidir GPON görmeniz pek olası değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı