Elektronik Gigabyte 27" G27F 2 170Hz(OC) 1ms monitör 5.299 TL

Şu forumda bir VRAM bir de şu 'piksel sayılır' muhabbeti baydı artık. 27 inç boyut kullanımınıza uygunsa piksel yoğunluğu abartıldığı gibi rahatsız etmiyor. Piksel yoğunluğundan ziyade 27 inç büyük gelebilir özellikle rekabetçi oyunlarda, ona dikkat etmek lazım.
Sadece büyüklük bakımından değil kapladığı yer de baya artıyor, bazen mouse'dan elimi çekeceğim diye monitöre vuruyorum.

Şu forumda bir VRAM bir de şu 'piksel sayılır' muhabbeti baydı artık. 27 inç boyut kullanımınıza uygunsa piksel yoğunluğu abartıldığı gibi rahatsız etmiyor. Piksel yoğunluğundan ziyade 27 inç büyük gelebilir özellikle rekabetçi oyunlarda, ona dikkat etmek lazım.

Göz ve kullanıma göre çok değişen bir olay aslında bu. Aynı şey VA panellerdeki ghosting içinde geçerlidir, sürekli VA kullanan biri bir yerden sonra siyah bulaşmaya da alışabiliyor. Sürekli 1080p 24 ekran kullanmış birine 27 1080p garip gelebilir hatta sırıtabilir. Ben 15 inç ekrana alıştım laptop sayesinde şimdi 24 ekrana alıştım dönüyorum bakıyorum laptopa garip geliyor. 🙃

Son düzenleme:
Göz ve kullanıma göre çok değişen bir olay aslında bu. Aynı şey VA panellerdeki ghosting içinde geçerlidir, sürekli VA kullanan biri bir yerden sonra siyah bulaşmaya da alışabiliyor. Sürekli 1080p 24 ekran kullanmış birine 27 1080p garip gelebilir hatta sırıtabilir. Ben 15 inç ekrana alıştım laptop sayesinde şimdi 24 ekrana alıştım dönüyorum bakıyorum laptopa garip geliyor. 🙃
Aynı şey değil ki, bu mantıkla 4K monitöre baktıktan sonra 2K da kötü gelebilir. Benim anlatmak istediğim abartıldığı gibi piksel piksel rahatsız edici derecede görüntü sunmadığı yönünde.

Monitör iyiyse 1k, 2k, 4k hepsi güzel. 32" 4k da çok detay görünüyor ama pubg de kazanmayı sağlamıyor. gün içinde 32" 4k dan 24" 1k ya geçtiğim zaman rahatsız olmuyorum. Aynı filmin 4k olanı ile 1080p olanı arasındaki fark gibi. Beğendiyseniz başkasının fikri önemli değil. Sonuçta siz kullanacaksınız. Herkesin düşüncesi, bütçesi, ihtiyacı, hayali farklı. Mesela benim, gece veya loş ışıkta siyahlara takıntım olduğundan oled hayalim var. Şöyle bir 32" 4k 240hz 0,001 ms oled monitörüm olsa da yanında yatsam diyorum.

Aynı şey değil ki, bu mantıkla 4K monitöre baktıktan sonra 2K da kötü gelebilir. Benim anlatmak istediğim abartıldığı gibi piksel piksel rahatsız edici derecede görüntü sunmadığı yönünde.

Aynı şeyi söylüyoruz işte, daha iyisini görene kadar elimizdekine alışıyoruz bu psikolojik bir şey bence aynı olup olmamasıyla ilgisi yok ama bağlantısı var.

Merhaba bugün elime ulaştı. Söylenildiği gibi piksel sayma falan yok. Bu durum belki kişiden kişiye değişebilir. Sadece ölü piksel testinde çok çok yakından baktığım için görmem normal.

Masada da çok büyük alan kaplamıyor (Masa genişliği 120 cm).

image.jpeg

Detaylı inceleme için bu videoya bakabilirsiniz:

Gigabyte G27F 2 27" Gaming Monitor Review

Geri
Yukarı