Çözüldü Gigabyte AB350M ve Corsair Vengeance RAM 3000 MHz Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba, yeni topladığım sistem:
  • Ryzen 5 2600X
  • Gigabyte AB350M GAMING 3
  • Corsair Vengeance 2x8 GB 3000 MHz RAM

Sistemime Windows 10 kurduktan sonra (henüz Key girmedim, etkinleştirmedim) BIOS ayarlarından RAM'leri 3000 MHz'e almak için XMP'yi aktif edip yeniden başlatıyorum fakat 3000 MHz olmuyor, 5-10 dk bekliyorum sistem açılmıyor, daha sonra resetleyip BIOS'a girdiğimde "BIOS has been reset. Please re-config your BIOS setup items if needed." Şeklinde uyarı verdiği oldu. Hatta bir defasında bilgisayarı açtığımda bilgisayar devamlı kendi kendine açılıp kapanmaya başladı, güç kaynağından kapatarak durdurdum, daha sonra açtım.

Sorun ne olabilir? Birkaç yerde normalde 1.25V ile çalışan RAM'ler için 1.5V tavsiye ediyorlarmış, benimkiler normalde 1.20V, XMP açınca 1.35V oluyor, 1.5V'a çekip deneyeyim mi?

11a.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hepsiburada'da G.Skill Ripjaws RAM'ler indirimde şu an, Nanokatalog'tan da alabilirsin daha ucuza ama 15 günde falan geliyor.

G.SKILL Ripjaws V 16G(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı 1077 TL
Arkadaşlar Corsair'lerin iadesi bugün yapıldı. Bu kırmızı Corsair'ler 4-5 sitede 1030-1050 TL fiyatına kadar düşmüş ama bu sefer tercihimi XPG modelinden yana kullandım :D Anakart destek listesinde de var herzaman doğru göstermese de :)
G.Skill alacaktım fakat dolardan dolayı fiyatlar yükseldi, birkaç haftaya monitör de alacağım için üstüne para koymak istemedim, zaten stok da yok birçok yerde. Bakalım çalışacak mı tekrar güncelleme yapacağım gelince.

Aldığım bellek:

XPG 16 GB (2x8 GB) 3000MHz DDR4 HyperX PC Kutulu RAM AX4U300038G16-DBG Ram XPG 998 TL
Son durum: XPG bellekler bugün geldi ve XMP aktif ederek 3000 hızında sorunsuz çalıştı :) Şimdilik oyun testi yapmadım ama stabil olmazsa da 2933'te sorun olmayacaktır.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Ben nasıl yaptığımı tarif edeyim. BIOS'da belleklerin varsayılan durumu aşağıdaki resimdeki şekilde bulunuyor.

1111.jpg

Üst Düzey Bellek Profili(X. M. P) çift tıkladığınızda açılan pencerede Devre Dışı ve Profil1 şeklinde 2 seçenek bulunuyor. Profil1 olanı seçtiğinizde değerler aşağıda ki şekilde otomatik olarak değişiyor.

2222.jpg

Değerler bu şekilde değişince F10 tuşu ile kaydetip çıkın. Sistem reset atacaktır, Delete tuşu ile tekrar BIOS'a giriş yaparak aynı yerden değerleri tekrar kontrol edin bununla da yetinmeyip Easy Mode yazan bölüme tıklayarak alt resimdeki ekrana ulaşın.

333.jpg

DRAM Status bölümünde Frekans karşısındaki değer 3000 civarındaysa tekrar F10 tuşu ile kaydederek çıkın. Benim tek yaptığım buydu. Her hangi bir uyarı ya da sorun ile karşılaşmadım.

@Zgrrs Hocam ben de aynı şekilde yapmıştım, XMP'yi açtığımda 3000 MHZ 1.35V olarak ayarlanıyor profile 1 seçiyorum. Save and Exit dediğimde ekrana görüntü gelmiyor öyle kalıyor, bilgisayarı güç kaynağından kapatmak zorunda kalıyorum. Açtığımda da BIOS'a girdiğimde resetlendi uyarısı veriyor, frekans hızları eski haline dönüyor. Windowsu etkinleştirdim alakası varmı bilmiyorum, birazdan tekrar deneyeceğim bakalım. Yine olmazsa frekans hızlarını elimle 2933'e falan çekmeyi deneyeceğim. Bazen en fazla bu hızda çalışıyormuş sanırım.

Yani Profil1 seçili halde Save Exit yapıyorsunuz, açılışta Delete tuşu ile tekrar BIOS'a girmenize izin vermiyor mu? Bendeki bellekler G.Skill Ripjaws 2x8 3000 MHz, gerçi sizin bellekleriniz de en çok tercih edilenler arasında. BIOS versiyonunuz ile alakalı olabilir mi acaba? Manuel olarak ayar yapmadığım için bu konuda pek yorumda bulunamayacağım.

@Zgrrs Hocam BIOS'u alırken güncelletmiştim, kontrol ettim en son sürümde (F23d). Delete tuşuna basmayı denemiştim sanırım, ekranda zaten görüntü yok, hiçbirşey olmuyor Delete bastığımda. Birazdan tekrar deneyeceğim bakalım.

O zaman paylaştığım 3. resimde yani Easy Mode' da benim X.M.P. Profil1 olarak görünen yerde, sizdeki şu an X.M.P. Devre Dışı olarak görünüyordur diye tahmin ediyorum. Bir de orada X.M.P ye çift tıklayıp Profil1' i seçerek kaydeder misiniz? Bakalım açılışta her hangi bir fark olacak mı? Çünkü yanlış hatırlamıyorsam Easy Mode Dram Status bölümündeki değerler sistem tekrar başlatılıp Bios' a tekrar girmeden değişmiyordu.

@Zgrrs Dediğiniz şekilde Easy Mode üzerinden Disable yazısına tıklayarak Profile1 yaptım. Save and Exit yaptım ekrana 15-20 sn görüntü gelmedi, sonra bilgisayar kendi kendine kapandı, 2 sn sonra tekrar açıldı. Bu sefer 30-40 sn sonra ekrana görüntü geldi, BIOS'a girdim yine resetlendi uyarısını verdi ve hızlar normal haline döndü.

1.5V'a çekip deneyelim mi?

Son düzenleme:
@Zgrrs Dediğiniz şekilde Easy Mode üzerinden Disable yazısına tıklayarak Profile1 yaptım. Save and Exit yaptım ekrana 15-20 sn görüntü gelmedi, sonra bilgisayar kendi kendine kapandı, 2 sn sonra tekrar açıldı. Bu sefer 30-40 sn sonra ekrana görüntü geldi, BIOS'a girdim yine resetlendi uyarısını verdi ve hızlar normal haline döndü.

1.5V' a çekip deneyelim mi?
Tavsiye etmiyorum, benim yukarıdaki değerlerde 3000 mhz bellek için olan değerler ve 1.35V olarak ayarlamış, 1.5V yapılırsa zarar verir mi verirse nasıl bir zarar verir emin değilim, risk almaya değmez. Aciliyeti olan bir ayar değil bu, bir çok kullanıcı aylarca anakart güncellemelerini beklediler sırf bu yüzden. Belki hala Corsair için beklemek gerekiyordur, bellek destek listelerine de güven olmuyor ki açıp bakalım. Ben aldığım dönemde benim bellek de listede yoktu ama çatır çatır otomatik yaptı herşeyi.
3000 mhz bellek için manuel ayar videosu izlediğimi hatırlıyorum ama benim ki otomatik olduğu için gerek kalmamıştı o videoyu bulmaya çalışıyorum.

@Zgrrs Technopat'ın Ryzen RAM Yükseltme Rehberi adlı videosunda elle yükseltmeye de değiniyorlar, şuan 3000 MHZ'e çekip 1.36V, 1.37V şeklinde biraz arttırarak deniyorum bakalım.

@Zgrrs Technopat'ın Ryzen RAM Yükseltme Rehberi adlı videosunda elle yükseltmeye de değiniyorlar, şuan 3000 MHZ'e çekip 1.36V, 1.37V şeklinde biraz arttırarak deniyorum bakalım.
Bir saniye, bellekleri anakart üzerinde hangi slotlara taktınız belki onunla alakalıdır. Kırmızılara taktım ben, tavsiye edilen bu şekildeydi. Eğer farklı şekilde taktıysanız, pc yi kapatın güç kablosunu çıkarıp power tuşuna 5-6 defa basıp statik elektiriğini alın. Ondan sonra bellekleri çıkarıp söylediğim gibi kırmızı yuvalara dikkatle takın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı