Çözüldü Gigabyte AB350M ve Corsair Vengeance RAM 3000 MHz Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba, yeni topladığım sistem:
  • Ryzen 5 2600X
  • Gigabyte AB350M GAMING 3
  • Corsair Vengeance 2x8 GB 3000 MHz RAM

Sistemime Windows 10 kurduktan sonra (henüz Key girmedim, etkinleştirmedim) BIOS ayarlarından RAM'leri 3000 MHz'e almak için XMP'yi aktif edip yeniden başlatıyorum fakat 3000 MHz olmuyor, 5-10 dk bekliyorum sistem açılmıyor, daha sonra resetleyip BIOS'a girdiğimde "BIOS has been reset. Please re-config your BIOS setup items if needed." Şeklinde uyarı verdiği oldu. Hatta bir defasında bilgisayarı açtığımda bilgisayar devamlı kendi kendine açılıp kapanmaya başladı, güç kaynağından kapatarak durdurdum, daha sonra açtım.

Sorun ne olabilir? Birkaç yerde normalde 1.25V ile çalışan RAM'ler için 1.5V tavsiye ediyorlarmış, benimkiler normalde 1.20V, XMP açınca 1.35V oluyor, 1.5V'a çekip deneyeyim mi?

11a.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hepsiburada'da G.Skill Ripjaws RAM'ler indirimde şu an, Nanokatalog'tan da alabilirsin daha ucuza ama 15 günde falan geliyor.

G.SKILL Ripjaws V 16G(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı 1077 TL
Arkadaşlar Corsair'lerin iadesi bugün yapıldı. Bu kırmızı Corsair'ler 4-5 sitede 1030-1050 TL fiyatına kadar düşmüş ama bu sefer tercihimi XPG modelinden yana kullandım :D Anakart destek listesinde de var herzaman doğru göstermese de :)
G.Skill alacaktım fakat dolardan dolayı fiyatlar yükseldi, birkaç haftaya monitör de alacağım için üstüne para koymak istemedim, zaten stok da yok birçok yerde. Bakalım çalışacak mı tekrar güncelleme yapacağım gelince.

Aldığım bellek:

XPG 16 GB (2x8 GB) 3000MHz DDR4 HyperX PC Kutulu RAM AX4U300038G16-DBG Ram XPG 998 TL
Son durum: XPG bellekler bugün geldi ve XMP aktif ederek 3000 hızında sorunsuz çalıştı :) Şimdilik oyun testi yapmadım ama stabil olmazsa da 2933'te sorun olmayacaktır.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Ben şuanda GSkill Ripjaws modelinin gri rengini kullanıyorum 2933 hızında stabil çalışmakta.

F4-3200C16D-16GVGB

Bu akşam MSI B350M Mortar anakartta benim Corsair'leri deneyeceğiz bakalım 3000 hızında çalışacakmı.

Ben şuanda GSkill Ripjaws modelinin gri rengini kullanıyorum 2933 hızında stabil çalışmakta.

F4-3200C16D-16GVGB

Bu akşam MSI B350M Mortar anakartta benim Corsair'leri deneyeceğiz bakalım 3000 hızında çalışacakmı.
1 ay önce ilana koydum Bursa dışından iki alıcı çıktı ama ben sadece Bursa içi elden satış yapacağım için şuan alan yok, umarım bir an önce çıkar alıcısı da bende kurtulurum. Çalışırsa haberdar et.

Ben Gskill 3000 mhz kirmizi belleklerimin resimli paylasimini yapmistim baslik icerisinde.

Dün MSI B350M Mortar anakartta denedik benim Corsair'leri ve yine çalışmadı :D Bugün tekrar iletişime geçtim garanti firmasıyla ve yarın göndericem, kontrol sağlayacaklar bakalım. Gelişmeleri bildiririm buradan.

Dün MSI B350M Mortar anakartta denedik benim Corsair'leri ve yine çalışmadı :D Bugün tekrar iletişime geçtim garanti firmasıyla ve yarın göndericem, kontrol sağlayacaklar bakalım. Gelişmeleri bildiririm buradan.
Bugün alıcı çıktı ilana koyduğum RAM'lere, onun da ASUS rog strix x370 anakartı varmış yarın götürüp deniyeceğiz olursa eğer üstte belirttiğim RAM'lerden birini alacağım, olmazsa bende garantiye vermeyi düşünüyorum.

Hepsiburada'da G.Skill Ripjaws RAM'ler indirimde şu an, Nanokatalog'tan da alabilirsin daha ucuza ama 15 günde falan geliyor.

G.SKILL Ripjaws V 16G(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı 1077 TL
Arkadaşlar Corsair'lerin iadesi bugün yapıldı. Bu kırmızı Corsair'ler 4-5 sitede 1030-1050 TL fiyatına kadar düşmüş ama bu sefer tercihimi XPG modelinden yana kullandım :D Anakart destek listesinde de var herzaman doğru göstermese de :)
G.Skill alacaktım fakat dolardan dolayı fiyatlar yükseldi, birkaç haftaya monitör de alacağım için üstüne para koymak istemedim, zaten stok da yok birçok yerde. Bakalım çalışacak mı tekrar güncelleme yapacağım gelince.

Aldığım bellek:

XPG 16 GB (2x8 GB) 3000MHz DDR4 HyperX PC Kutulu RAM AX4U300038G16-DBG Ram XPG 998 TL
Son durum: XPG bellekler bugün geldi ve XMP aktif ederek 3000 hızında sorunsuz çalıştı :) Şimdilik oyun testi yapmadım ama stabil olmazsa da 2933'te sorun olmayacaktır.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı