Rehber Gigabyte Anakart Secure Boot Sorunu

Bildiğiniz üzere birçok arkadaş Gigabyte anakartlarda Secure Boot açtıktan sonra bir daha açılmayan bir sistem ile karşılaştılar. Bu sorunu Gigabyte Türkiye'ye iletmeme rağmen düzelmemişti.

Öncelikle sorunun çözümü sisteme başka ekran kartı takıp öyle açmak. Bu şekilde çözenler var.

Sorunun sebebi ise %100 emin olmamakla birlikte UEFI desteği olmayan ekran kartı. Normalde ekran kartında UEFI desteği yoksa sistem ilk açılışta CSM'yi geri açmalı. ASUS anakartlar bunu yapıyor ama Gigabyte nedense bunu yapamıyor...

Neyse, bugün bu olayı test etme şansı buldum ve B450M S2H anakart ile Secure Boot açtım. Eğer ekran kartınızda UEFI desteği varsa şu anda Gigabyte marka bir anakart ile Secure Boot'u sorunsuz açabilirsiniz.

Durumu henüz UEFI desteği olmayan bir ekran kartı ile test edemedim ama Legacy (UEFI desteği olmayan) ekran kartlarında sorun devam ediyor olabilir. Bunu da test etmeye çalışacağım.

Gigabyte Secure Boot.jpg

Uzun süre sonra bir güncelleme yapıyorum. Bir arkadaşım danca BIOS atıldıktan sonra dili Türkçe'ye çevirince sorun yaşanmadığından bahsetti ve bana Gigabyte dışındaki bir site linki gönderdi, sitede çok fazla sayıda anakartın BIOS dosyaları var, o BIOS ile Secure Boot açınca herhangi bir sorun yaşamadım. 3 aydır bu şekilde kullanıyorum.

Hocam hangi site acaba bende B450M k kullanıyorum BIOS yedekleyip denyebilirim. Ek olarak ben bu sorunun Gigabyte supprt global yazdım en son BIOS sürümünü yükleyip. CMOS ile sıfırlayın dedi bir de kesinlikle Windows'un UEFI olarak kurmam gerektiği ile ilgili uyarıda yazdı hocam bilginiz olsun.

Uzun süre sonra bir güncelleme yapıyorum. Bir arkadaşım Danca BIOS atıldıktan sonra dili Türkçe'ye çevirince sorun yaşanmadığından bahsetti ve bana Gigabyte dışındaki bir site linki gönderdi, sitede çok fazla sayıda anakartın BIOS dosyaları var, o BIOS ile Secure Boot açınca herhangi bir sorun yaşamadım. 3 aydır bu şekilde kullanıyorum.
Linki paylaşırsanız yazdıklarınız anlam kazanır.

Bugün aynı sorunu bende yaşıyorum. Ve şu an ne yaptıysam bilgisayar açılmıyor. UEFI destekleyen ekran kartı ile UEFI desteklemeyen ekran kartı taktım fakat sonuç vermedi. Arkadaşın yazdığı gibi fanlar bir hızlanıyor bir yavaşlıyor. Anakartım B450M S2H.

Bugün aynı sorunu bende yaşıyorum. Ve şu an ne yaptıysam bilgisayar açılmıyor. UEFI destekleyen ekran kartı ile UEFI desteklemeyen ekran kartı taktım fakat sonuç vermedi. Arkadaşın yazdığı gibi fanlar bir hızlanıyor bir yavaşlıyor. Anakartım B450M S2H.

Hocam bildirime atladım geldim. Benim de başıma aynısı geldi ekran kartı üstünde bir Switch var onu açın görüntü gelecektir bu Switch UEFI BIOS ile normal BIOS arasında geçiş yapmasını sağlıyor kartın.

Benim kart XFX RX 580 güç bağlantısının hemen yanında sizin kartınız nedir?

Hocam bildirime atladım geldim. Benim de başıma aynısı geldi ekran kartı üstünde bir Switch var onu açın görüntü gelecektir bu Switch UEFI BIOS ile normal BIOS arasında geçiş yapmasını sağlıyor kartın.

Benim kart XFX RX 580 güç bağlantısının hemen yanında sizin kartınız nedir?

XFX RX 5500XT. Öyle bir tuş yok. Sizde nasıl bir gösterebilir misiniz?

XFX RX 5500XT. Öyle bir tuş yok. Sizde nasıl bir gösterebilir misiniz?

Hocam buna benzer bir Switch çok küçük etrafına iyi bakın.

verde.png

Hocam sizin kartınızın aynısını buldum bu tuş.

Ekran görüntüsü 2023-02-04 223515.png

Hocam tuşu sağ veya sol hareket ettirin ve tekrar deneyin görüntü gelecektir. Aynısı başıma geldi ama bende görüntü biraz bozuk açılıyor. Recep hocam bir sorun oluşturmayacağını söyledi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam gördüm. O kadar küçük ki ilk defa görüyorum yıllardır var bu.

Hocam deneyip geri dönüş yaparsanız sevinirim eğer çözümü buysa forumda UEFI destekli kartı var ama sorunu çözemeyen çok kişi var rehber niteliğinde olur en azından.

Şu an tuşu sola çektim. Ama hala görüntü yok. Eski haline çevireyim mi?

Hoca kapatıp deneyin eğer olmazsa AC kablosunu çekip tuşa uzun süre basın tekrar deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı