Gigabyte Aorus 15P KC alınır mı?

Bütçe
17000
@osos11 @ceb_58
Hocam 2.SSD düz zemin kullanımı için alınır mı şu durumda kullanırken bir sıkıntı oldu mu?
Şu SSD'diyi almayı düşünüyorum.
Garanti durumu hakkında bilginiz var mıdır ayrıca?

Hocam bende almayı düşünüyorum bunu araştırmıştım bayağı. Alırsanız buradan da haber verir misiniz ve SSD takarken garantisi bozuluyor mu?

@T129Atak

İkinci SSD olarak SN750 1TB kullanıyorum. Gayet memnunum. İncelemelerde ve ürün reklamında vaad edilen hızlara test programları ile ulaşabiliyorum. Genel kullanımda da gayet yeterli geliyor.

Laptop kutusundan çıkan termal pedi kullandım. Ne derece işe yarıyor bilmiyorum. :D

SSD takmak için arka kapağın iki vidası üstünde bulunan siyah bantları deldim.

Yanlış hatırlamıyorsam sürprizbozanın içindeki gibi durum var. Yanlış da hatırlıyor olabilirim, bu dediklerim başka bilgisayarın kitapçıklarına ait olabilir. Aynı zaman diliminde birden fazla bilgisayar kurdum ve bilgisayar kitapçığı okudum. Şuan şehir dışındayım, eve döndüğüm zaman bu durumu doğrulayacağım.

Kutu içinden çıkan Gigabyte'a ait kitapçık veya klavuzlarda arka kapağı açmanın ya da vidaların üstünde bulunan siyah bantları delmenin garanti üzerinde bir etkisi olup olmadığı belirtilmemiş. Kutunun içinden çıkan sanırım Türkiye distribütörüne ait kitapçığın üzerinde ise bu durumun garantiyi bozacağı belirtilmiş. Kitapçıkları açıp okuyabilirsiniz. Ben şuan şehir dışındayım.

@T129Atak

İkinci SSD olarak SN750 1TB kullanıyorum. Gayet memnunum. İncelemelerde ve ürün reklamında vaad edilen hızlara test programları ile ulaşabiliyorum. Genel kullanımda da gayet yeterli geliyor.

Laptop kutusundan çıkan termal pedi kullandım. Ne derece işe yarıyor bilmiyorum. :D

Yanlış hatırlamıyorsam sürprizbozanın içindeki gibi durum var. Yanlış da hatırlıyor olabilirim, bu dediklerim başka bilgisayarın kitapçıklarına ait olabilir. Aynı zaman diliminde birden fazla bilgisayar kurdum ve bilgisayar kitapçığı okudum. Şuan şehir dışındayım, eve döndüğüm zaman bu durumu doğrulayacağım.

Kutu içinden çıkan Gigabyte'a ait kitapçık veya klavuzlarda arka kapağı açmanın ya da vidaların üstünde bulunan siyah bantları delmenin garanti üzerinde bir etkisi olup olmadığı belirtilmemiş. Kutunun içinden çıkan sanırım Türkiye distribütörüne ait kitapçığın üzerinde ise bu durumun garantiyi bozacağı belirtilmiş. Kitapçıkları açıp okuyabilirsiniz. Ben şuan şehir dışındayım.
Hocam merhaba Control Center’da hata veriyordu. Kaldırıp tekrar yükledim şuan açılmıyor. Bilginiz var mı?
Cevap verecek var mı hocam?

Son düzenleme:
15g KC kullanıyorum.

-Klavyenin aydınlatması tam değil. Sadece ana karakterler aydınlatılmış diğer karakterler karanlıkta gözükmüyor. Klavyenin kullanımı çok güzel. Genel aydınlatması da çok güzel. Fonksiyon tuşlarının Fn tuşuyla mı yoksa direkt basınca mı çalışacağını ayarlayamıyorsunuz. Örnek olarak F3'e basarsanız F3 çalışıyor. Ekran parlaklığını azaltmak için Fn+F3'e basmalısınız.
-Cihazı düz zeminde kullanmak şart. Soğutucu vs. olmadan, altını havaya kaldırmadan. Saçma gelebilir ancak öyle. Cihazı soğutmak için çaba harcadıkça daha da fazla ısınıyor. Soğutma tasarımı ona göre yapılmış sanırım. Klavyenin üstünü kapatırsanız fanın sesi ve cihazın sıcaklığı artıyor. Klavyenin üstünü kapatmayın.
-15G KC 90+15W şeklinde RTX3060 barındırıyor. Ben 15P KC vBios yazdım sıkıntısız olarak 100+15W kullanıyorum.
-Cihazın batarya tüketimi aşırı fazla. Optimus teknolojisi sanırım yanlış çalışıyor. AIDA64 gibi programlarla güç tüketimini detaylı incelerseniz cihaz boştayken bile Rtx3060 12w civarı enerji tüketiyor. Bios'dan mux ile dahili grafiği iptal ederseniz 5-6 saat civarı film izletiyor.İptal etmezseniz 3 saat civarında batarya bitiyor.
-Kamera kalitesi pek iyi değil ve haliyle aşağıdan bakıyor ama günü fazlasıyla kurtarıyor.
-Ekran güzel. Sadece 60 ve 240Hz seçeneği var. 120-144Hz gibi ara değerleri seçemiyoruz.
-Hoparlörler kasanın altında olduğundan eğer dizüstü kullanırsanız ses masada kullanıma göre bariz az geliyor. Masa kullanımlarında temiz ve gür ses verebiliyor.
-Bazen oyunlarda ekran kartı 55w da takılı kalıyor. 15P vbios yazdıktan sonra da böyle. Adaptörü çıkarıp takınca düzeliyor 105 ya da 115w değerlerine kadar çıkıyor.

-Genel problem olarak sanırım her 15 ve 17 serisinde(Aorus ve Aero ) ikinci NVMe SSD takıldığında cihaz ısınırsa ses cızırdama yapıyor. Çok ciddi parazit yapıyor.
Yabancı forumlarda bu sıkıntıyı yaşayan çok fazla.
Örnek : Aorus 15P XC - Control Center - High Performance profile problems.
Örnek : Gigabyte Aorus 15p XC hoparlör ve kulaklıkta cızırdama

Aynı sıkıntıdan müzdaribim. Sorunun iki çözümü var. İkinci SSD takmayacaksınız ya da cihazı olduğu gibi sert yüzeyde kullanacaksınız.
Normalde oyun oynarken cihazın arkasını 2-3cm kadar yükseltiyordum. CPU ve GPU serin çalışsa bile kasanın geri kalanında ve klavyenin nerdeyse her bölgesinde ciddi ısınma oluyordu. Oyuna başladıktan 30dk kadar sonra aşırı ısınmadan kaynaklı ses problemi başlıyor. Soğuyunca geçiyor. Eğer ikinci SSD takılı değilse ısınma sesde probleme yol açmıyor.
Kasanın altını incelerken masaya temas eden kaydırmaz plastik ayakların şekli dikkatimi çekti. Fanların arkadan ve yandan hava almasını engelleyecek şekilde yapılmış. Geniş ve uzun. Sanırım kasıtlı olarak yapılmış.Amaç havayı yönlendirmek olabilr. Bir de olduğu gibi ,arkasını kaldırmadan masanın üstünde deneyim diye düşündüm. CPU ve GPU 7-9 derece daha sıcak çalıştı ancak kasanın ve klavyenin neredeyse her yeri sanki bilgisayar hiç çalışmıyor gibi soğuktu. En güzel tarafı ise saatlerce oyun oynamama rağmen ikinci SSD takılıyken sesde parazit olmuyordu.

İçimden geldiği gibi yazdım. Umarım merak edenlerin bir nebze de olsa merakını giderebilmişimdir.
merhaba hocam benim arafığım dert kasa ısınmasıydı yazmışsınız onuda teşekkürler yeni bi bilgisayar almak istiyorum maks 17k bütçem var önerdiğiniz bi oyuncu laptopu var mı?

@T129Atak

Kitapçığa şimdi baktım, "garanti etiketinin sökülmesi cihazı garanti dışı bırakır." gibisinden bir ibare var. Şimdi olası anakart yanması veya herhangi bir donanımsal arızada on beş binlik cihaz çöpe mi gidecek? 😕

Ekran görüntüsü 2021-08-09 105914.png

Görev yöneticisinden Control Center'ı kapatıp tekrar açar mısınız?
Olmazsa yeniden başlatır mısınız cihazı?

Hocam çalıştırdığımda görev yöneticisinde de gözükmüyor. Yeniden başlatıp açtığımda da olmuyor.

Geri
Yukarı