Gigabyte Aorus 15p XD vs Lenovo Legion 5 Pro

KerOn

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba hocalarım, yakın zamanda bir laptop alacağım, başlıktaki 2 laptop arasında kararsız kaldım.
Gigabyte Aorus 15p XD: 15, 6” IPS FHD 240Hz, Intel Core i7-11800H, NVIDIA GeForce RTX 3070 (115W+15W dynamic boost/Mux Switch yok), 16 GB RAM, 1TB SSD - $1270.
Lenovo Legion 5 Pro: 16” IPS QHD 165Hz, AMD Ryzen 7 5800H, NVIDIA GeForce RTX 3070 (115W+15W dynamic boost/Mux Switch var), 16 GB RAM, 1TB SSD - $1400.
yaşadığım kararsızlıklar:
1. ilk kararsızlığım ekran, Gigabyte 1080p, 240Hz iken Lenovo 2K, 165Hz ekrana sahip. Ekran konusunda Lenovo bana daha yakın geliyordu, fakat 2K çözünürlükteki oyun testlerini izlediğim zaman, bilgisayarın AAA oyunlarda 50 FPS civarında verdiğini gördüm. Bu beni korkutuyor, çünkü 2K ekranı olmasına rağmen düşük FPS vereceği için bunu kullanamayacaksam saçma olur. Bu yüzden ekran konusunda Gigabyte'a yöneldim, Valorant, CS:GO gibi oyunları sıklıkla oynuyorum, bu yüzden 240Hz'nin bana büyük faydası olacak. Siz ne düşünüyorsunuz?
2. ikinci kararsızlığım işlemci, yukarıdaki işlemcilerden hangisi daha güçlü? Bazı sitelerde Intel olanın bazı sitelerde AMD olanın daha güçlü olduğu yazıyor, kararsız kaldım açıkçası.
3. üçüncü kararsızlığım MUX Switch, Lenovo'da MUX Switch bulunurken, Gigabyte'ta bulunmuyor. MUX Switch ne kadar FPS artışı sağlar, çok önemli midir?
4. dördüncü kararsızlığım ise sıcaklıklar, benim Gaming laptoplarda en çok önem verdiğim konulardan birisi ise sıcaklık. Zaten Gigabyte laptopu soğutması rakiplerine göre çok daha iyi diye seçmiştim. Gerçekten üst düzey bir soğutması var ve Turbo modda sıcaklıklar 80 dereceyi bile zar zor geçiyor. Lenovo kısmında ise gpu‘nun sıcaklıkları normalken, CPU'nun sıcaklıkları maalesef 90-95'lere varıyor.
sonuç: aradaki fiyat farkı da göze alınarak hangisini almamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kalite ve muxtan dolayı Legion'u seçerdim ben açıkçası, oynayacağınız oyun tipinde de MUX önemli FPS açısından, MUX'un performansa asıl etkisi CPU ağırlıklı Valorant CS:GO gibi oyunlarda oluyor. 3070 Max-P 2K için yeterli bence hâlâ.

Geri
Yukarı