Gigabyte AORUS GeForce RTX 3060 Elite 12GB 9436 TL

Hocam forumda çok fazla 6600XT fanı var, eleştirmeye kalksak "fanboy" damgası yiyoruz. Benim kullandığım 6600XT'de çok fazla CW vardı ve fan rulmanlarından gelen tuhaf bir ses vardı. Diğer bir kaç sorun ise, driver kaynaklı olduğunu düşündüğüm ama belki kartın kendisinde bir sorun vardı (donanım konusunda cahil olmadığımı belirtmek isterim bu arada) tam emin değilim.

Kartın kurulumunu yaptıktan sonra sistemde anlık ekran kararmaları, anlık parlaklıkta düşüp yükselme, pencere animasyonlarında yavaşlama, oyunlarda kartın gücünün anlık olarak 0'a düşüp çıkması gibi bir çok sorun vardı. Ayrıca kullandığım edit programlarında çökme, export alırken kartın güç konusunda çok tutarsız olması gibi saçma problemleri de mevcuttu.

Hem bunlar ışığında hem de kartta CW olması sebepli değişim istedim ama sonunda iade çıktı. Ama forumda bir sürü 6600XT sahibi var ve hiç biri sorun bildirmiyor ve tavsiye ediyor. Örneğin aşağıdaki konuya göz atarsanız bir çok kişinin memnun, bir o kadarının da memnun olmadığı görürsünüz. Her zaman denildiği gibi, teknoloji şans işi 👍

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yazdıklarınızı doğrular nitelikte olacak fakat kendi bildiklerimi de belirtmek istedim. Belki ihtiyacı olan veya almaya düşünen birine yardımcı olurum.
Öncesinde RX 590 Sapphire Nitro + kullanıyordum ve kartta sorunlar vardı. Sistem boot ederken restart atmalar, siyah ekran sorunları gibi bir çok sorunla uğraşmıştım. Belli driver dışında kullanınca çok sorunlar yaşıyordum.
Sonrasında gidip Powercolor Red Devil RX 6600 XT modelini aldım ve inanılmaz memnunum. Dediklerinize büyük oranda katılıyorum fakat AMD ilk ve son tecrübeniz olması hususunu değiştirmeli 😅. Sizin de dediğiniz gibi teknoloji şans işi. Bundan dolayı markaya yüz çevirmek çok mantıklı gelmiyor bana.

Yazdıklarınızı doğrular nitelikte olacak fakat kendi bildiklerimi de belirtmek istedim. Belki ihtiyacı olan veya almaya düşünen birine yardımcı olurum.
Öncesinde RX 590 Sapphire Nitro + kullanıyordum ve kartta sorunlar vardı. Sistem boot ederken restart atmalar, siyah ekran sorunları gibi bir çok sorunla uğraşmıştım. Belli driver dışında kullanınca çok sorunlar yaşıyordum.
Sonrasında gidip Powercolor Red Devil RX 6600 XT modelini aldım ve inanılmaz memnunum. Dediklerinize büyük oranda katılıyorum fakat AMD ilk ve son tecrübeniz olması hususunu değiştirmeli 😅. Sizin de dediğiniz gibi teknoloji şans işi. Bundan dolayı markaya yüz çevirmek çok mantıklı gelmiyor bana.
Fikrinize saygı duyabilirim hocam ama ben bilgisayarı sadece oyun için kullanmıyorum. Edit ve render işleri içinde epey vakit harcıyorum. O yüzden yaşadığım her sorunda AMD'nin sürücü çıkarmasını bekleyemem 😕

Hocam forumda çok fazla 6600XT fanı var, eleştirmeye kalksak "fanboy" damgası yiyoruz. Benim kullandığım 6600XT'de çok fazla CW vardı ve fan rulmanlarından gelen tuhaf bir ses vardı. Diğer bir kaç sorun ise, driver kaynaklı olduğunu düşündüğüm ama belki kartın kendisinde bir sorun vardı (donanım konusunda cahil olmadığımı belirtmek isterim bu arada) tam emin değilim.

Kartın kurulumunu yaptıktan sonra sistemde anlık ekran kararmaları, anlık parlaklıkta düşüp yükselme, pencere animasyonlarında yavaşlama, oyunlarda kartın gücünün anlık olarak 0'a düşüp çıkması gibi bir çok sorun vardı. Ayrıca kullandığım edit programlarında çökme, export alırken kartın güç konusunda çok tutarsız olması gibi saçma problemleri de mevcuttu.

Hem bunlar ışığında hem de kartta CW olması sebepli değişim istedim ama sonunda iade çıktı. Ama forumda bir sürü 6600XT sahibi var ve hiç biri sorun bildirmiyor ve tavsiye ediyor. Örneğin aşağıdaki konuya göz atarsanız bir çok kişinin memnun, bir o kadarının da memnun olmadığı görürsünüz. Her zaman denildiği gibi, teknoloji şans işi 👍

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RMA'dır o kart denk gelebiliyor değişim de alabilirdin. Sen ne yaptın düz 6600'e mi geçmiştin? Üretim hatası veya zarar görmüş kartlar %2-3 civarı denk gelebiliyor o yüzden sorun bildirmemeleri normal, seninki kötü şans olmuş.

RMA'dır o kart denk gelebiliyor değişim de alabilirdin. Sen ne yaptın düz 6600'e mi geçmiştin? RMA kartlar %2-3 civarı denk gelebiliyor o yüzden sorun bildirmemeleri normal, seninki kötü şans olmuş.
Bir çok olay oldu ama firmadan 1 kart daha gönderdiler işin garibi gönderdikleri kartta aynı sorunlar vardı. O kartı da aynı sorunlardan geri gönderince iş bir şekilde iadeye döndü. Sonra sistemden şüphelenip arkadaşımdan Galakuro 3060 kartını istedim, şansıma o da o hafta gece çalışıyormuş aldım 5 gün kullandım. 6600XT ile yaşadığım hiç bir sorunu yaşamadım. Nitekim şuan kendi kullanmış olduğum GTX 980'de hiç bir problem yaşamıyorum.

Son düzenleme:
@494722 iyi olmuş ilginç o kadar sorun çıkması acaba diyorum güç kaynağı konusunda seçici mi davrandı bu model o da sık yaşanabiliyor. Absürt bir şekilde AMD kartlar bazı güç kaynakları ile hiç uyuşmuyor ve farklı güç kaynağında sorunsuz çalışıyorlar.
O benimde aklımda geldi AX860 ve SupernovaGT 650w ile denedim sonuç hiç değişmedi. Ama farklı bir şey tecrübe ettim, güç kaynağı ekran kartında ki Coil Whine sorununa doğrudan etki ediyor. AX860 ekran kartında ki CW sesini azda olsa düşürmüştü.

O benimde aklımda geldi AX860 ve SupernovaGT 650w ile denedim sonuç hiç değişmedi. Ama farklı bir şey tecrübe ettim, güç kaynağı ekran kartında ki Coil Whine sorununa doğrudan etki ediyor. AX860 ekran kartında ki CW sesini azda olsa düşürmüştü.

6600 XT'lerde benim bildiğin en büyük sıkıntı ilk çıkışta olmuştu. Sürücü, anakart uyumsuzluğu vardı bazı modeller arasında hatta burada bir 20-30 sayfalık konu dönmüştü en sonunda satıcılar kartları değiştirerek çözmüşlerdi. Örneğin Sapphire, Asrock 6600 XT'ler Gigabyte B450'lerde patlıyordu. Bu iki haftada falan komple çözülmüştü ortalıkta geriye yalnızca münferit sorunlar kalmıştı. Büyük ihtimalle sana da önermişimdir 6600 XT'yi hani bilemiyorsun bir sorun çıkar mı çünkü çok düşük ihtimal. Ben 50 kişiye aldırdıysam belki arada 1-2 tane sıkıntı yaşayan oldu.

İşlemci olsun, ekran kartı olsun AMD zahmetlidir. Sen bakma milletin "ya AMD işlemcide süper ama ekran kartında yapamıyor" dediklerini çoğu kişi Ryzen'ları doğru düzgün bile kullanamıyor burada 10 yıllık Intel'den Ryzen'a geçince gördükleri çekirdek gücünden etkileniyorlar. Halbuki voltaj, frekans düzenlemelerinden doğru RAM ve anakart seçimine, iyi soğutmadan aynı Ryzen'ı kullanan iki kişi arasında %20 performans farkı bile olabiliyor.

3060 serisinin en tepe kartı bu arada. Power limiti falan ROG modelinden bile yüksek. Alan olduysa güle güle kullansın.

@deMarc Power limit olayını genişletme imkanı var mı? Listeden baktığıma göre kullandığım 3060 AMP modeli VRM olarak en iyisi ama güç limiti noktasında geri kalıyor.

Geri
Yukarı