İnceleme Gigabyte AORUS Master RTX 3070

Bütün ekran kartlarının incelemesi yapılmışken garip bir şekilde AORUS Master RTX 3070 kartın incelemesi hiçbir yerde yapılmadı. Hazır sistemlerde verilmediği için değerleri de göremedik. Ben de sıcaklıkları vs. hiç bilmeden satın aldım ve 5 aydır kullanıyorum. İncelemesi olmadığı için sizlere kart hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Almayı düşünenler varsa onlar için faydalı olur umarım.

Kutu içeriği

Kutudan sadece ekran kartın kendisi, belgelerin olduğu bir zarf ve küçük bir AORUS stickerı çıkıyor. Başka bir şey yok.

Boyutlar ve ağırlık

Kart çok ağır değil. Arka kısım metal, diğer kısımlar ise plastik malzemeden. Uzunluğu 30 cm kadar. Asus GT301 tipi kasalara rahatça sığar.

c8126b31-b39a-4ef3-bb70-9bcffa3d608f.jpg

LCD Ekran

Ekran kartın üzerinde LCD ekran bulunuyor. Bu LCD ekrana dilediğiniz fotoğraf ve GIF'ı yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu fotoğraf ve GIF üzerinden sistem durumunu gösterebiliyorsunuz. FPS, saat hızı, sıcaklık, kullanım miktarı, fan devri, çektiği elektrik gibi. MSI Afterburner ile kontrol ettiğimde birebir eş zamanlı çalıştığını gördüm. Yani LCD ekran üzerinde oyunda 150 FPS'den 145'e düşüldüğünde anında gösterebiliyor. Eş zamanlı olduğu için MSI Afterburner ve türevi programlar kullanmanıza dahi gerek kalmıyor. Kartı almadan önce gereksiz buluyordum ama gerçekten iş görüyor ve kartın tasarımına güzel bir etki bırakıyor.

WhatsApp Image 2022-03-19 at 17.31.15.jpeg

Sıcaklık değerleri

Kart, boşta 38-40 derece iken web'te dolaştığınızda 48-52 derecelere kadar çıkabilmektedir ve 55 dereceye kadar fanları döndürmemektedir. Zaten webte kullandığınızda veya film izlediğinizde 55 dereceye ulaşmıyor bile ve sıfır fan devri ile çalışıyor. Kartın sıcaklığı, çektiği elektriğe bağlı olarak değiştiği için adım adım kaç watt çektiğinde hangi sıcaklığa ulaştığını sizlere anlatacağım:

Mesh yapılı Cooler Master TD500 kasada oyunlarda kartın çektiği güce göre sıcaklık değerleri şu şekildedir:

Ekran kartın fanları ortalama 1400-2000 RPM arasında çalışmakta. Oda sıcaklığı: 24 derece.

• 100W çektiği sırada: (48 derece)
  • 130W çektiği sırada: (52 derece) = RTX 3050'nin maks TGP'si
  • 150W çektiği sırada: (54 derece)
  • 180W çektiği sırada: (57 derece) = RTX 3060'ın maks TGP'si
  • 200W çektiği sırada: (60 derece)
  • 220W çektiği sırada: (62 derece) = RTX 3060 Ti'ın maks TGP'si
  • 250W çektiği sırada: (65 derece)
  • 280W çektiği sırada: (68 derece)

Eğer 2K veya 4K'da oyun oynarsanız ekran kartı 280W'a kadar güç çekebiliyor. 30 dakikalık FurMark stres testinde en yüksek 69 dereceyi gördü. (275-280W sabit)

RDR 2 gibi ekran kartını zorlayan oyunlarda 270W civarında çekerken 67-68 derecede çalışmakta. Onun dışında yer yer oyununa göre 220-250W arası çektiği de olur. Eğer işlemci darboğaz yaparsa ki Battlefield V'te Ryzen 5 5600X darboğaz yapıyor ve ekran kartı gücünü kısmak zorunda kalıyor, böylelikle 270W'lardan 220'lere kadar düşüyor ve ekran kartı bu sıcaklıkta 60 derece civarında çalışıyor.

Kartın azami çektiği güç 280 wattır ve hava sirkülasyonu sağlandığı sürece 280W'ta 70 dereceyi geçmemektedir.

Ses şiddeti ve coil whine

Duyulabilir bir coil whine yok tabii bu şans işi biraz. Kulağı kasanın içine soktuğumda hafif bir coil whine var ama dediğim gibi bu şans işi ve bende duyulması imkânsız gibi. Onun dışında fanlar çok yüksek ses çıkartmıyor. Kasa fanları her türlü bastırıyor zaten. Kasanın tüm fanlarını durdurduğumda ekran kartı 2000 RPM'de rahatsız edici bir ses çıkartmıyordu. Sessiz çalıştığını söyleyebilirim. Kart üzerinde performans ve sessiz mod var. Dilerseniz sessiz moda alabilirsiniz. Bu durumda fanlar daha düşük devirde çalışır ancak tavsiye etmem, zaten yüksek bir sesi yok.

Frekans değerleri

En fazla 1995 MHz gördüm ve genelde 1965-1995 MHz arası bir frekansa sahiptir RTX 3070 modeli. Kartı iyi besleyen bir işlemci olduğu sürece cüretkâr oyunlarda 280W'a kadar çekebilmekte ve frekans 1995 MHz'da çalışmaktadır.

İncelemem bu kadar. Ekran kartı ile alakalı başka nelere değinilir bilmiyorum ama mining yapmadığım için ne kadar kazdığını bilmiyorum. Onun dışında aklınıza takılan bir soru varsa sorabilirsiniz.

Ben kartı 5 ay önce aldım. Dolar 8.50 TL iken ve bana 9500 TL'ye mâl oldu her şey dahil.

Hazır konusunu açmışken birkaç hatırlatma yapayım:

Eğer yurt dışından OEM ürün alırsanız Türkiye'de geçerli garantisi olmuyor. Asus ve MSI, ücretli onarım yapıyor. Lakin Gigabyte, ücretli onarım dahi yapmıyor. Kısacası yurt dışından alınan OEM ürünler, garantiye girerse alındığı yere gönderilmek zorunda. Kartın 4 yıl garantisi var. Fakat Amazon Japonya'dan alınan ürünlerin garantisi olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden Avrupa'dan almaya özen gösterin.

Hayır hiçbir sorun olmadı. Gümrüğe takıldı tabii orada ve kartın kutusunun üzerine ekstra bant yapıştırdılar. Ama elime ulaştı problemsiz.
Yanlış anlamayın 5-6 ay önce zaten bu kart 9500 tl civarıydı neden Türkiye garantisi olmayan bir kart seçtiniz? veya artık yurt dışından alınan kartların garantisi ülkemizde de geçiyor mu? 9000 tl ye rtx 3070 ti almıştım 5-6 ay önce sanırım mining yapılıyor diye 3070 bulunmuyor Türkiye'de veya pahalı 2. el rtx 3070 alınmaz :)

Çoğu kişi İngiltere'den Aorus RTX 3070 alıyor. Türkiye'deki giriş seviye model ile aynı fiyata geliyor galiba. Güzel inceleme olmuş, elinize sağlık.

Ben aralıkta aldım hiçte 9500 TL civarı değildi. Türkiye fiyatları 30.000 liraydı. Newegg'den 13.000 liraya getirtmiştim o zaman.
Dostum 6 ay önce bazı sitelerde indirim gecesi vardı rtx 3070 13000 tl idi ama indirimle 9500 tl civarlarına inmişti he sizin dediğiniz Aorus 30 k şimdi vardır 6 ay önce değildi.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    155,8 KB · Görüntüleme: 45
Yanlış anlamayın 5-6 ay önce zaten bu kart 9500 tl civarıydı neden Türkiye garantisi olmayan bir kart seçtiniz? veya artık yurt dışından alınan kartların garantisi ülkemizde de geçiyor mu? 9000 tl ye rtx 3070 ti almıştım 5-6 ay önce sanırım mining yapılıyor diye 3070 bulunmuyor Türkiye'de veya pahalı 2. el rtx 3070 alınmaz :)
Ben hiç 9 bine indiğini görmedim. Bu kart, 5 ay öncesinde hep 15 bin bandında satılıyordu. Ayrıca Amazon İngilte'de indirime girince bu kartı seçtim.

Garanti konusuna gelecek olursak, Amazon Japonya'dan alınırsa garantisi olmuyor ama Amazon Avrupa'dan alındığında garantisi oluyor. Arkadaşım Evga 3080 kullanıyordu. 9. ayda sıkıntı çıkarmıştı gönderdi değişim yaptılar. Bu kartın da 4 yıl garantisi var ve Türkiye'deki satıcılar gibi de zorluk çıkarmıyorlar.

Edit: Affedersiniz Türkiye garantisi olmayan dediniz, ben hiç garanti yok olarak okudum.

Ben hiç 9 bine indiğini görmedim. Bu kart, 5 ay öncesinde hep 15 bin bandında satılıyordu. Ayrıca Amazon İngilte'de indirime girince bu kartı seçtim.

Garanti konusuna gelecek olursak, Amazon Japonya'dan alınırsa garantisi olmuyor ama Amazon Avrupa'dan alındığında garantisi oluyor. Arkadaşım Evga 3080 kullanıyordu. 9. ayda sıkıntı çıkarmıştı gönderdi değişim yaptılar. Bu kartın da 4 yıl garantisi var ve Türkiye'deki satıcılar gibi de zorluk çıkarmıyorlar.

Edit: Affedersiniz Türkiye garantisi olmayan dediniz, ben hiç garanti yok olarak okudum.
Hayırlı olsun güzel fiyata almışsın ama benim indirime girmişti dediğim model Aorus değildi ayrıca Evga modelinde global garanti oluyor ve ingiltere avrupa birliğinde değil.

Hayırlı olsun güzel fiyata almışsın ama benim indirime girmişti dediğim model Aorus değildi ayrıca Evga modelinde global garanti oluyor ve ingiltere avrupa birliğinde değil.
Tüm Avrupa ülkelerinde geçerli garanti hatta ABD'den de alsanız geçerli. Sadece garantisi olan ürünü Türkiye'deki servise gönderemiyorsunuz. Ancak Japonya'dan alındığında hiç garanti olmuyor. Teşekkür ederim bu arada.

Aynı kartı bende kullanıyorum hocam. RDR2 de test etme fırsatım oldu. Kasa kapağı kapalıyken 78 79 dereceleri vuruyordu. Watt çekimine bakmadım ama Olabildiğince ekran kartını zorlayacak ayarlarda denedim. Kasa kapağını açtıktan sonra sizin gibi 68-69 derece civarlarında gezdi. Ti modeli de elimde var 3070 Ti modelinin soğutma bloğu ve kartın kendisi bariz şekilde daha büyük onun soğutması daha iyi geldi mining sistem içerisinde ikisinide test etme fırsatım oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı