Gigabyte B450 S2H Undervolt rehberi

clark kent

Hectopat
Herkese merhaba arkadaşlar AMD Ryzen 5 3600 işlemciye sahibim ve B450M S2H anakartım var. Sizin gibi benim de gibi işlemcı sıcaklık probleminiz var ise umarım yardımcı olabilirim. Neden böyle bir konu açtım çünkü Gigabyte B450M S2H ile voltaj düşürme ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım neyse konumuza dönelim ve yüksek sıcaklık derdinden kurtlun. Hepsini adım adım göstereceğim öncelikle BIOS sürümünüz güncel değil ise lütfen güncelleyiniz :D.
1-önelikle BIOS'a giriyoruz ve karşımıza böyle bir menü geliyor.

IMG_2867.JPG

2-Gelişmiş de-değilim ayarlarına giriş yapıyoruz.

IMG_2868.JPG

Dinamik v Core (dvıd) sizde Auto yazıyordur klavyeden + ve - tuşlarına basarak bunu +0.114'de ayarlıyoruz ve voltaj düşürme işlemi tamamdır.
3-Frekans ayarını 4.20 GHz ayarlamak için çevre birimleri menüsüne geliyoruz ve AMD CBS yazan yere giriş yapıyoruz.

IMG_2869.JPG

4- AMD CBS girdikten sonra performans ayarlarına giriş yapıyoruz.

1595348651101.jpeg

5- Custom Core pstates menüsü karşımıza çıkıyor yine o menüye giriş yapıyoruz.

IMG_2871.JPG

6- Giriş yaptıktan sonra karşımıza bir uyarı metni çıkıyor accept deyip onaylıyoruz.

IMG_2872.JPG

7-Custom psatate0 enter yapıp Custom'u seçiyoruz ve pstate0 freq (MHz) ayarını 4200 olarak ayarlıyorsunuz.

IMG_2873.JPG

F10 tuşuna basıp kaydet ve çık diyoruz işlem tamamdır arkadaşlar stress testine sokup test edebilirsiniz ben 90 -95 dercelerden %100 yükte 68 derecelere düştüm umarım size faydası dokunur yardımcı olabildiysem ne güzel :D.

IMG_2874.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Riske girme derken? Patlayacak bir şey değilki bu.

Bir gün PC zorlarsın ve işlemcim yandı diye konu açarsan anlarsın riski ne olduğunu ne olmadığını.

evet patlamaz ama işlemcin yanar

Onu bende biliyorum. Arkadaşa birşey sordum. Konu hakkında pek bilginiz olmadığı belli direkt soğutucu al diyorsunuz.
Değerli arkadaşım cevabı ben zaten sana verdim. soruyorsunuz risk varmı diye bende riske girmemek için kule tipi alabilirsin dedim ne yazdığına ne soruduğuna bak öyle cevap ver ben sana yardımcı oldum zaten anladınmı beni senin sorunu cevaplardım!. Ne sordun
''Hocam bende de aynı anakart ve işlemci var. Şuan işlemci performansımdan memnunum. Yük altında 85 dereceleri görüyor. Performans kaybı yaşama ihtimalim veya işlemciyi yakma ihtimalim var mı? Stok fanım var ve yaklaşık 1 yıldır termal macun değiştirmedim.''
bende bunun cevabını verdim sana anladınmı ? Yük altında 85 derece gözüküyor demişsin performans veya işlemciyi yakma ihtimalim varmı demişsin bende riske girme kule tipi soğutucu öneriyorum dedim. ve 1 yıldır macun değiştirmemişsin ben sana macun önermişim?
ben seni anlamadım ?

ayrıca sen herhangi bir problem yaşamıyorsun ama işlemci ısısı yüksek ben onun yüzünden öneri yaptım sende herhangi bir sorunmu var?

Değerli arkadaşım cevabı ben zaten sana verdim. soruyorsunuz risk varmı diye bende riske girmemek için kule tipi alabilirsin dedim ne yazdığına ne soruduğuna bak öyle cevap ver ben sana yardımcı oldum zaten anladınmı beni senin sorunu cevaplardım!. Ne sordun
''Hocam bende de aynı anakart ve işlemci var. Şuan işlemci performansımdan memnunum. Yük altında 85 dereceleri görüyor. Performans kaybı yaşama ihtimalim veya işlemciyi yakma ihtimalim var mı? Stok fanım var ve yaklaşık 1 yıldır termal macun değiştirmedim.''
bende bunun cevabını verdim sana anladınmı ? Yük altında 85 derece gözüküyor demişsin performans veya işlemciyi yakma ihtimalim varmı demişsin bende riske girme kule tipi soğutucu öneriyorum dedim. ve 1 yıldır macun değiştirmemişsin ben sana macun önermişim?
ben seni anlamadım ?

ayrıca sen herhangi bir problem yaşamıyorsun ama işlemci ısısı yüksek ben onun yüzünden öneri yaptım sende herhangi bir sorunmu var?
Pardon hocam, biraz ters bir üslupla cevap vermişim. Normalde asla böyle konuşmam ama ters bir günümdü galiba. Özür diliyorum tekrardan. Sağolun.

Pardon hocam, biraz ters bir üslupla cevap vermişim. Normalde asla böyle konuşmam ama ters bir günümdü galiba. Özür diliyorum tekrardan. Sağ olun.

Estağfurullah hocam önemli değil herkesin vardır bir eşref saati bende özür dilerim senden sert yanıt verdiğim için. Kule soğutucu alacaksanız 120mm çift fanlı mümkünde 6 bakır borulu bir soğutucu alın bakır boru adedi cidden fark ediyor bu arada. Dediğim macunuda alırsanız söylediğim macun biraz katı forumda sürülmesi zor ama bir kere sürünce diğer macunlara gören daha uzun süre dayanacaktır

Hocam bende de aynı anakart ve işlemci var. Şu an işlemci performansımdan memnunum. Yük altında 85 dereceleri görüyor. Performans kaybı yaşama ihtimalim veya işlemciyi yakma ihtimalim var mı? Stok fanım var ve yaklaşık 1 yıldır termal macun değiştirmedim.

İşlemciler zaten belli bir dereceyi gördüğü zaman kendini korumaya alıyor, kolay kolay işlemciniz yanmaz bu konuda içiniz rahat olsun ama iyi bir kule tipi soğutucu ve iyi bir termal macun ile daha iyi performans sağlayabilirsiniz bu size kalmış.

Geri
Yukarı