Gigabyte B450 S2H Undervolt rehberi

clark kent

Hectopat
Herkese merhaba arkadaşlar AMD Ryzen 5 3600 işlemciye sahibim ve B450M S2H anakartım var. Sizin gibi benim de gibi işlemcı sıcaklık probleminiz var ise umarım yardımcı olabilirim. Neden böyle bir konu açtım çünkü Gigabyte B450M S2H ile voltaj düşürme ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım neyse konumuza dönelim ve yüksek sıcaklık derdinden kurtlun. Hepsini adım adım göstereceğim öncelikle BIOS sürümünüz güncel değil ise lütfen güncelleyiniz :D.
1-önelikle BIOS'a giriyoruz ve karşımıza böyle bir menü geliyor.

IMG_2867.JPG

2-Gelişmiş de-değilim ayarlarına giriş yapıyoruz.

IMG_2868.JPG

Dinamik v Core (dvıd) sizde Auto yazıyordur klavyeden + ve - tuşlarına basarak bunu +0.114'de ayarlıyoruz ve voltaj düşürme işlemi tamamdır.
3-Frekans ayarını 4.20 GHz ayarlamak için çevre birimleri menüsüne geliyoruz ve AMD CBS yazan yere giriş yapıyoruz.

IMG_2869.JPG

4- AMD CBS girdikten sonra performans ayarlarına giriş yapıyoruz.

1595348651101.jpeg

5- Custom Core pstates menüsü karşımıza çıkıyor yine o menüye giriş yapıyoruz.

IMG_2871.JPG

6- Giriş yaptıktan sonra karşımıza bir uyarı metni çıkıyor accept deyip onaylıyoruz.

IMG_2872.JPG

7-Custom psatate0 enter yapıp Custom'u seçiyoruz ve pstate0 freq (MHz) ayarını 4200 olarak ayarlıyorsunuz.

IMG_2873.JPG

F10 tuşuna basıp kaydet ve çık diyoruz işlem tamamdır arkadaşlar stress testine sokup test edebilirsiniz ben 90 -95 dercelerden %100 yükte 68 derecelere düştüm umarım size faydası dokunur yardımcı olabildiysem ne güzel :D.

IMG_2874.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümünüz nedir?

Gördüm pardon :D.

Hocam Core performans Boost açıkmı bir de cool&quiet.

Aynen açık mı hocam?
Hayır zararı değil faydası olur işlemci ne kadar az ısınırsa o kadar iyi performans verir.

Hocam bir de +114 yapmak daha fazla voltaj vermek olmaz mı?
Aynen açık mı hocam?

Hocam bir de kac verirsem vereyim 1.21 oluyor ve mavi ekran alıyorum yardımcı olur musun?

Son düzenleme:
Aynen açık mı hocam?

Hocam bir de kac verirsem vereyim 1.21 oluyor ve mavi ekran alıyorum yardımcı olur musun?

CPB kapalı olmalı ayrıca +114 voltajı kademe kademe düşürerek denemeniz lazım size uygun voltaj değerini bulana kadar bu değerler her işlemcide tutmayabiliyor ve BIOS sürümü güncel olmalı😀

+114 voltajı kademe kademe düşürerek denemeniz lazım size uygun voltaj değerini bulana kadar bu değerler her işlemcide tutmayabiliyor ve BIOS sürümü güncel olmalı😀

Hocam guncel ama mesela +114 versem de 126 versem de 1.21 voltaj oluyor ve bilgisayar açılırken mavi ekran alıyorum yardımcı olabilir misin?
CPB kapalı olmalı ayrıca +114 voltajı kademe kademe düşürerek denemeniz lazım size uygun voltaj değerini bulana kadar bu değerler her işlemcide tutmayabiliyor ve BIOS sürümü güncel olmalı😀

Bir de +114 yerine +100 versek voltaj artmış mı oluyor? Azalmış mı oluyor?

Geri
Yukarı