Gigabyte B450M İşlemci Voltajı Düşürme

Rhysmt

Decapat
Youtube kanalında Recep Bey Ryzen işlemcinin sıcaklığını 18 derece düşürme başlığı altında bir video çekmişti. Orada Ryzen 2500X işlemci için 1.35V çok olduğunu ve bunu 1.3V`a çekmişti. Ben şu an işlemci olarak Ryzen 1600x kullanıyorum ve işlemci 1.45V gibi bir değer çekiyor şimdi sıkıntı çekmiyorsan çeksin derseniz eğer, sıkıntı da burada başlıyor. İşlemcinin sıcaklığı çok hareketli 35 dereceden birden 50-55 derecelere çıkıyor sadece Google Chrome açmama rağmen. Anakart olarak B450M kullanıyorum ve voltaj değerlerini nasıl çekeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynısı bende de oluyor, sistem boştayken 32°C chrome açınca birden 45°C seviyesine fırlıyor saniyenin onda birinde falan gerçekleşiyor bu olay sonra yavaş yavaş tekrar olması gereken değere iniyor 10-15 saniye içinde.Güç tasarrufu moduna alıyorum artık oyun oynamadığım zamanlarda.Bu sorun yaşanmıyor bu şekilde.İşlemci veya Anakart hasar görür diye korkuyorum veya parçaların ömürleri azalabilir.

Aynen dostum çok çok kısa sürede artıp azalıyor, turbo boost özelliğini devre dışı bırakmak faydalı olabiliyormuş, ancak işlemciyi tam performansında kullanamadıktan sonra bir önemi yok.
@Recep Baltaş Recep Bey konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Aynen dostum çok çok kısa sürede artıp azalıyor, turbo boost özelliğini devre dışı bırakmak faydalı olabiliyormuş, ancak işlemciyi tam performansında kullanamadıktan sonra bir önemi yok.
@Recep Baltaş Recep Bey konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.
Bu ekrana nasıl girdin ? hangi yolları izleyerek girdin ss atarak anlatırsan sevinirim

Konuyu tekrar gündeme getirelim. Ben de arıyorum bunu ama bios biraz karışık MSI veya ASUS gibi direkt voltage seçeneklerinin bulamadım ben.

Bu konudan bende mustaribim. Voltaj ayarı yapılamıyor acaba anakart modeli kaynaklı mı diyeceğim ama MSI marka olan anakartlara direkt manuel olarak müdahale edebiliyorken benim maalesef auto yazısının üstüne gelince enter tuşunada başka tuşada bassam değiştiremiyorum sebebi ne olabilir? Konuya hakim arkadaşların yardımlarını bekliyoruz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı