R5 5600 işlemciye undervolt yapma

konuyu takip edeyim, aynı işlemci var. hocam siz bu yazılanları uyguladınız mı? şuan değerleriniz nasıl, stabil çalışıyor mu sisteminiz?
Evet, UV işlemini yaptım. Sistem sıkıntısız çalışıyor, sıcaklık değerleri çok düşmese de oyuna göre 3-7 derece arası düşme oldu. İnşallah yakın zamanda da soğutucu alacağım bu sefer de OC yapacağım.

Yalnız havalar ısındıkça sistemin ısısı kendini çok belli ediyor.😀

Evet, UV işlemini yaptım. Sistem sıkıntısız çalışıyor, sıcaklık değerleri çok düşmese de oyuna göre 3-7 derece arası düşme oldu. İnşallah yakın zamanda da soğutucu alacağım bu sefer de OC yapacağım.

Yalnız havalar ısındıkça sistemin ısısı kendini çok belli ediyor.😀
Hocam siz UV yapmadan önce oyunlarda anlık olarak FPS düşüşü yaşıyor muydunuz? Bir saliseliğine bile olsa.

@Quistin hocam bu işlemleri yaparsam acaba sistemdeki shutter sorununa çare bulabilir miyim? Sistem iki aylık ve aldığım günden beri anlık fps düşüşü yaşıyorum. FPS düşerken GPU Clock ve gpu kullanımı da düşüyor. En güçlü iki çekirdeği öne falan alamaz mıyız belki çözüm olur derdime? Oyunları da M2'de oynuyorum bu arada. Oyunları da 1080p ultra ayarlarda oynuyorum.

RX 6700, R5 5600 16GB RAM bir de M2 SSD var. B450MK ana kart.

Hocam siz UV yapmadan önce oyunlarda anlık olarak FPS düşüşü yaşıyor muydunuz? Bir saliseliğine bile olsa.

@Quistin hocam bu işlemleri yaparsam acaba sistemdeki shutter sorununa çare bulabilir miyim? Sistem iki aylık ve aldığım günden beri anlık fps düşüşü yaşıyorum. FPS düşerken GPU Clock ve gpu kullanımı da düşüyor. En güçlü iki çekirdeği öne falan alamaz mıyız belki çözüm olur derdime? Oyunları da M2'de oynuyorum bu arada. Oyunları da 1080p ultra ayarlarda oynuyorum.

RX 6700, R5 5600 16GB RAM bir de M2 SSD var. B450MK ana kart.
Anlık fps düşmesini PUBG hariç yaşamıyorum. Yani anlık fps düşmesinden kastım paraşütten atlayınca ve sis içinde 60-70 e kadar düşüyor. Diğer oyunlarda rastlamadım.

Sıcaklıkları kontrol ettiniz mi ne durumda? Bu stuttering olayı her şeyden olabilir net bir şey demek zor.

Anlık fps düşmesini PUBG hariç yaşamıyorum. Yani anlık fps düşmesinden kastım paraşütten atlayınca ve sis içinde 60-70 e kadar düşüyor. Diğer oyunlarda rastlamadım.

Sıcaklıkları kontrol ettiniz mi ne durumda? Bu stuttering olayı her şeyden olabilir net bir şey demek zor.
Normal sıcaklıklar. CPB ve PBO açık. XMP'de açık, her şey olması gerektiği gibi yani. Hatta sıcaklık sebebiyle PBO ayarlarını yaptım şu anda -30'da all cores.

Normal sıcaklıklar. CPB ve PBO açık. XMP'de açık, her şey olması gerektiği gibi yani. Hatta sıcaklık sebebiyle PBO ayarlarını yaptım şu anda -30'da all cores.
Bilemiyorum hocam maalesef.

Konuyu takip edeyim, aynı işlemci var. Hocam siz bu yazılanları uyguladınız mı? Şu an değerleriniz nasıl, stabil çalışıyor mu sisteminiz?

Sistemim de herhangi bir sıkıntı olmadı ve PC Opera Chrome açtığım da işlemci fan hızını sürekli yüksek kullanıyordu yaptıktan sonra oldugunu hatırlamıyorum.

@Quistin hocam Allah razı olsun cidden işlemcim 8 derece falan soğudu çok teşekkür ederim son oyuncu da 78-79'lerden 71-72'ye düştü bir de FPS'i sabitledim 65-66 geziyor normalde YouTube falan açıkken 60-65 de geziyordu şimdi oyundayken oluyor çok teşekkür ediyorum cidden Allah razı olsun.

Hocam selam. Özelden mesaj atamadım maalesef bende R5 1600 ve GTX 1070 Ti var ve işlemci yetersiz kalıyor bugün restart attı kendine sıcaktan. Bana R5 1600 için bir ayar söyleyebilir misiniz rica etsem? Termal macun yeni sürüldü.

Hocam selam. Özelden mesaj atamadım maalesef bende R5 1600 ve GTX 1070 Ti var ve işlemci yetersiz kalıyor bugün restart attı kendine sıcaktan. Bana R5 1600 için bir ayar söyleyebilir misiniz rica etsem? Termal macun yeni sürüldü.

Hocam Google'dan aratabilirsiniz, konu acabilirsiniz ya da ustte bana yardim eden hocalarıma cevap vererek de sorabilirsiniz ben anlamıyorum maalesef.

Hocam bu yapacağınız şey zaten sıcaklığı düşürürken performans kaybetmemek için. Yani siz aynı değeri alırken sıcaklık değerleriniz 5-10 arası düşüyor. Yapacağınız şey kesinlikle sisteme zarar veren bir şey değil. Zaten anlattığım gibi eğer girdiğiniz değer çok yüksekse 5 altına düşürüp sistemi gene sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. O yazdığım konuda güçlülerde -5 güçsüzlerde -10 olarak kullandığımı belirtmiştim onda sonra 5 daha artırıp -10 ve -15 olarak değiştirdim ve daha herhangi bir sorun yaşamadım.

Hocam iyi günler ryzen 7 5700g işlemcim var. Bana nasıl bir ayar önerirsiniz

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-18 211647.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-11-18 211647.jpg
    117,2 KB · Görüntüleme: 18

Geri
Yukarı