R5 5600 işlemciye undervolt yapma

Yaptim hocam artik islemci biraz daha soguk calisir umarim
Öncekine göre daha serin çalışacak garantisini verebilirim. Test edin isterseniz. Önceki değerlerinizle kıyaslayın.

Oldu hocam çok teşekkür ederim fan artik bagirmiyor.

Sevindim hocam. Dediğim gibi eğer sisteminizde takılma veya reset gibi bir durum vb... Olursa silikon kaliteniz kötü olduğundan voltaj yetersiz olmuş olabilir. Öyle bir şey yaşarsanız tekrar girip hepsinde 5 düşün daha da düşmenize gerek kalmaz en kötü silikon bile normallere -10 güçlü çekirdeklere -5'i kaldırıyor.

Oldu hocam çok teşekkür ederim fan artik bagirmiyor.
Yük altında kaç dereceye düştü hocam? Bende de 5600 var ve tabii ki stok soğutucu olduğu için ısınıyor. Sistem daha yeni, biraz daha alışayım yapmayı düşünüyorum.

Performans kaybı oldu mu?

@Oriax0

Sevindim hocam. Dediğim gibi eğer sisteminizde takılma veya reset gibi bir durum vb... Olursa silikon kaliteniz kötü olduğundan voltaj yetersiz olmuş olabilir. Öyle bir şey yaşarsanız tekrar girip hepsinde 5 düşün daha da düşmenize gerek kalmaz en kötü silikon bile normallere -10 güçlü çekirdeklere -5'i kaldırıyor.
Hocam sizde hangi işlemci var? Ne kadar soğuyor ve performansı ne durumda?

Son düzenleme:
Yük altında kaç dereceye düştü hocam? Bende de 5600 var ve tabii ki stok soğutucu olduğu için ısınıyor. Sistem daha yeni, biraz daha alışayım yapmayı düşünüyorum.

Performans kaybı oldu mu?

@Oriax0

Hocam sizde hangi işlemci var? Ne kadar soğuyor ve performansı ne durumda?

R9 5900X, arcitc LF2 360mm. Soğutma performansından oldukça memnunum.
Çok çok çok az bir performans kaybı olur %2-3 civarı. O da işlemcinize öncekine göre 30-40W daha az vermenizden dolayı olur. Fakat burada undervolttan dolayı alacağınız ekstra bir performans var o yüzden kaybedeceğiniz performans %1-2 olur fakat eskisine göre 30-40W daha az verdiğiniz için hem sisteme harcadığınız watt düşüyor hem de daha az ısı ortaya çıkıyor. Bu daha stabil bir performans verip daha iyi %1 FPS değerleri ile bile sonuçlanabilir. Her şey en yüksek MHz'ye çıkmak değil sonuçta.

R9 5900X, arcitc LF2 360mm. Soğutma performansından oldukça memnunum.
Çok çok çok az bir performans kaybı olur %2-3 civarı. O da işlemcinize öncekine göre 30-40W daha az vermenizden dolayı olur. Fakat burada undervolttan dolayı alacağınız ekstra bir performans var o yüzden kaybedeceğiniz performans %1-2 olur fakat eskisine göre 30-40W daha az verdiğiniz için hem sisteme harcadığınız watt düşüyor hem de daha az ısı ortaya çıkıyor. Bu daha stabil bir performans verip daha iyi %1 FPS değerleri ile bile sonuçlanabilir. Her şey en yüksek MHz'ye çıkmak değil sonuçta.
Sağ olun hocam. Stok soğutucu ile yapacağım, sıkıntı olmaz değil mi? Sisteme biraz daha adapte olduktan sonra sizi etiketlesem olur mu?

Sağ olun hocam. Stok soğutucu ile yapacağım, sıkıntı olmaz değil mi? Sisteme biraz daha adapte olduktan sonra sizi etiketlesem olur mu?

Hocam bu yapacağınız şey zaten sıcaklığı düşürürken performans kaybetmemek için. Yani siz aynı değeri alırken sıcaklık değerleriniz 5-10 arası düşüyor. Yapacağınız şey kesinlikle sisteme zarar veren bir şey değil. Zaten anlattığım gibi eğer girdiğiniz değer çok yüksekse 5 altına düşürüp sistemi gene sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. O yazdığım konuda güçlülerde -5 güçsüzlerde -10 olarak kullandığımı belirtmiştim onda sonra 5 daha artırıp -10 ve -15 olarak değiştirdim ve daha herhangi bir sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı