Gigabyte B450M S2H Memory hatası

Furkan1071

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dün (10.12.2020) bilgisayarı temizlemek için açtım. En son işlemciyede termal macun sürüp kapatayım dedim ve soğutucuyu çıkardığımda işlemcinin soğutucuya yapıştığını gördüm. Daha sonra bunları zorla birbirinden ayırdım. Macunun donuk olduğunu gördüm. Ardından macunu sürüp her şeyi topladım. En son bilgisayarı yeniden açtığımda BIOS'un kısmen sıfırlandığını gördüm. RAM'leri 3000 MHz yaptım ve kaydedip yeniden başlattım. Ancak açılışta "Memory pmu training error at socket 0 Channel 0 DIMM 1" şeklinde bir hatayla karşılaştım. Ne denediysem çözemedim.

Denediğim yollar:
1- BIOS sıfırlama,
2- BIOS güncelleme,
3- RAM slotlarını değiştirme,
4- RAM pinlerini silgiyle silme,
5- Işlemci pinlerini kontrol edip yamuk olanları düzeltme (bu sabah tekrar bunun için kasayı açtım ve kazayla 2 pini kırdım)
6- BIOS'u eski sürümüne geri yükleme.

Bunları denedim ve bir çözüm alamadım, ayrıca BIOS güncelledikten sonra 2. slota RAM taktığımda hiçbir şekilde görüntü vermiyor. RAM'lerim sağlam çünkü ikisi de 1. slotta görüntü veriyor ama 2. slota hangisini takarsam takayım herhangi bir görüntü alamıyorum.

Sistemim:
Gigabyte B450M S2H 3600 MHz (OC) AM4 soket.
Corsair Vengeance LPX 2x8 GB 3000 MHz.
AMD Ryzen 3 3100.
XFX RX 570 4 GB OC.
Inca 650W 80 PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 pin kırık şekilde bilgisayar çalışıyor mu? Bunun dışında XMP modunu açmadan önce sistem çalışıyor muydu? Çalışıyorsa XMP modunu kapatıp bilgisayarı açmayı dene. LPX RAM'lerde XMP modunu açınca sorunlar yaşanabiliyor.

2 pin kırık şekilde bilgisayar çalışıyor mu? Bunun dışında XMP modunu açmadan önce sistem çalışıyor muydu? Çalışıyorsa XMP modunu kapatıp bilgisayarı açmayı dene. LPX RAM'lerde XMP modunu açınca sorunlar yaşanabiliyor.
Sistem yaklaşık 4 aylık, topladıktan sonra ilk yaptığım XMP açmak olmuştu. 4 ay kullandım böyle, sonra dediğim gibi temizlemek için açtım işlemcinin termal macunuda yeniledim topladım ve bir sorun çıkmadı başta, ama bios'a girip tekrar XMP açtım çünkü işlemciyi çıkardığımda bios fabrika ayarlarına dönmüştü. XMP tekrar açtım kaydedip yeniden başlattım ve o hatayı vermeye başladı. 2 pin kırık şekilde bilgisayar çalışıyor. XMP modunu 2. slota RAM taktığım durumda açamıyorum zaten, ancak 2. slotu boş bıraktığımda XMP açabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı