Gigabyte B450M S2H vs MSI B450M PRO- M.2 MAX

Anakartın destek listesinde ramlerimi kontrol ettim, fakat 1rx8 yazıyor, bu ne anlama geliyor? Çünkü bende 2 tane var bu RAM'den. Yani 2x8 (Toplam 16 GB.) olması gerekmiyor mu? Sadece bir tanesini mi takabilirim bu anakarta?

Bir de, 3200'lik bir RAM için overclock yapmam gerekiyor mu yoksa dümdüz normal hali ile de kullanabiliyor muyum?
B450M-S2H ile 16 GB RAM kullanıyorum hocam, bir sorun yok. RAM'inin o listede olmaması onu uyumsuz yapmaz. DDR4 bir anakarta DDR4 bir RAM'i takabilirsin. Çalışmazsa donanım arızasıdır.

İkinci dediğinde XMP modunu açoyorsun BIOS'tan, otomatik RAM frekansı en yükseğe alınabiliyor bu sayede. XMP açmadan da kullanabilirsin ancak RAM'lerin düşük frekans çalışır, 2133 veya 2400 gibi.

B450M-S2H ile 16 GB RAM kullanıyorum hocam, bir sorun yok. RAM'inin o listede olmaması onu uyumsuz yapmaz. DDR4 bir anakarta DDR4 bir RAM'i takabilirsin. Çalışmazsa donanım arızasıdır.

İkinci dediğinde XMP modunu açoyorsun BIOS'tan, otomatik RAM frekansı en yükseğe alınabiliyor bu sayede. XMP açmadan da kullanabilirsin ancak RAM'lerin düşük frekans çalışır, 2133 veya 2400 gibi.
Gigabyte'ın kendi resmi sitesinde bu anakartın desteklediği ram hızlarında 3200 yok. Tek tereddüt ettiğim konu buydu.. araştırdığım kadarı ile bu soru kafasına takılan çok insan olmuş benim gibi.

Yani hiçbir şekilde overclock yapmadan, sadece bios'ta xmp ayarlarından 3200 hızı seçebiliyoruz değil mi? Çünkü bazı hızların yanında (OC) yazıyor. 3200 için xmp ayarları yeterli midir?

Eğer öyle ise... Gigabyte neden sitesinde eksik yazmış hız listesini acaba :/ Bu forum olmasaydı çoktan eleyip geçmiştim mesela, eminim birçok kişiye de aynısı olmuştur

Bunu da demezsin beee. Neredeyse en kaliteli markayı kötülüyorsun.
Yo, Gigabyte GA-G31-ES2L anakartımda BIOS'u çökertmiştim. Anakart Auto-recover yapmaya çalışıyor ama yapamıyor, Backup BIOS'da var ama hiçbir işe yaramıyor. Çok eski bir anakart olduğu için saymam dersen, arkadaşım B450 Aorus Pro'da işlemciyi 4.0 GHz'e Overclockladı PC istikrarsız çalışmaya başladı. (Gerekli voltajı da verdi.) Onu Satıp B450-A Pro Max aldı. Sıkıntısız Overclocklu kullanıyor şuan.

Gigabyte'ın kendi resmi sitesinde bu anakartın desteklediği RAM hızlarında 3200 yok. Tek tereddüt ettiğim konu buydu. Araştırdığım kadarı ile bu soru kafasına takılan çok insan olmuş benim gibi.

Yani hiçbir şekilde overclock yapmadan, sadece BIOS'ta XMP ayarlarından 3200 hızı seçebiliyoruz değil mi? Çünkü bazı hızların yanında (OC) yazıyor. 3200 için XMP ayarları yeterli midir?

Eğer öyle ise... Gigabyte neden sitesinde eksik yazmış hız listesini acaba :/ Bu forum olmasaydı çoktan eleyip geçmiştim mesela, eminim birçok kişiye de aynısı olmuştur
Ben 3000 MHz RAM ile kullanıyorum. RAM'leri ilk taktığımda 2133 MHz çalışıyordu, XMP açtım 3000 MHz oldu.

XMP'den 3200 MHz seçip kaydet çık bitti gitti.

Ben 3000 MHz RAM ile kullanıyorum. RAM'leri ilk taktığımda 2133 MHz çalışıyordu, XMP açtım 3000 MHz oldu.

XMP'den 3200 MHz seçip kaydet çık bitti gitti.
Şunu neden böyle yazmışlar ya :( tamamen kafa karıştırıyorlar.. insaf (dosya ekindeki fotoğraf)

Ben de 3200MHz RAM'ler ile kullanıyorum XMP ile.
Overclock yapmadınız değil mi? Bir de ramleriniz 1rx8 mi yoksa 2rx 8 mi?

Ha son olarak, yanlış versiyonuna bakmıyorumdur umarım.. şunu almalıyım değil mi?

Dosya Ekleri

• ggh.png
    ggh.png
    99,1 KB · Görüntüleme: 25
Şunu neden böyle yazmışlar ya :( Tamamen kafa karıştırıyorlar. (Dosya ekindeki fotoğraf.)

Overclock yapmadınız değil mi? Bir de RAM'eriniz 1rx8 mi yoksa 2rx 8 mi?

Son olarak, yanlış versiyonuna bakmıyorumdur umarım şunu almalıyım değil mi?

Baktığın yer yanlış sanırım, burada 3600 MHz desteği var yazıyor.

Baktığın yer yanlış sanırım, burada 3600 MHz desteği var yazıyor.

1. Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz memory modules

Yani 3200, OC olanlar ve olmalayanların tam ortasında bulunuyor ama hiçbir şekilde yazılmamış. Hangisine ait olduğunu nasıl anlıyoruz :(

Dosya Ekleri

• ttt.png
    ttt.png
    18,7 KB · Görüntüleme: 35

Geri
Yukarı