Gigabyte B450M S2H Windows RAM'i tanımıyor

sarashina

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Gigabyte B450M S2H anakart kullanmaktayım, F50 BIOS sürümünde kullanıyordum, BIOS sürümünü F51'e yükselttikten sonra, sistem 16 GB RAM'i görmeye devam ediyordu fakat 8 GB kullanılabilir diyordu (F50'deyken tam olarak 16 GB görüyordu), fakat DxDiag'da gene 16 GB görmeye devam ediyordu. BIOS'u tekrar F50 sürümüne düşürdüm fakat bu sefer 1 tane 8 GB'lik RAM'ı görüyor 1 tanesini görmüyor, aynı şekilde DxDiag'da 8 GB görmeye başladı. Aşağıya 3 tane görsel bıraktım. Burada sistemimde slot 2'de ve slot 4'de RAM'leri görüyor, toplam miktarında 16 olduğu yazıyor (zaten anakartımda 2 tane RAM slotu bulunmakta). Ne yapmam lazım? RAM'ler BIOS yükseltilirken de, düşürülürken de çıkartıp takılmadı, hep sabitti. 1 saat önce RAM'ler çıkartılıp takıldı fakat sorun devam etmekte, neden kaynaklanıyor bu sorun, RAM'lerin veya anakart slotunun hasar gördüğünü düşünmüyorum çünkü hiç dokunulmadı ve uygulama 2 ramide görüyor fakat Windows ve DxDiag görmemekte ki sorun BIOS yükseltmesinden sonra başladı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    373 KB · Görüntüleme: 55
  • adıs.png
    adıs.png
    363,6 KB · Görüntüleme: 59
  • z.png
    z.png
    370,8 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
@Taptic @Enes3078 arkadaşlar dediğinizi yaptım fakat sıkıntı çözülmedi, sıkıntının yazılımsal olduğunu düşünüyorum. F50'ye geri döndükten sonra bir de aradaki F51E'yi deneyeyim dedim, açıklamasında RAM uyumluluğunu arttırır diyordu, denedim. Sistem tekrar 16 GB görmeye başladı ama gene aynı şekilde 8 GB'si kullanılabilir diyor, Gigabyte ile iletişime geçeceğim. Bu durumda bir fikriniz varsa denemeye hazırım.

16GB belleği görüyor ve 8GB kullanılabilir diyorsa, 8GB kadarı sisteme ayrılmıştır. Önbellek amacıyla kullanıyordur o an. İhtiyaç halinde boşaltır o kullandığı alanı. 16GB RAM takılı olduğunu görmesi yeter. Kullanılabilir olayına takılmayın.

16 GB belleği görüyor ve 8 GB kullanılabilir diyorsa, 8 GB kadarı sisteme ayrılmıştır. Önbellek amacıyla kullanıyordur o an. İhtiyaç halinde boşaltır o kullandığı alanı. 16 GB RAM takılı olduğunu görmesi yeter. Kullanılabilir olayına takılmayın.

Hocam, eskiden böyle bir sıkıntı yoktu niye böyle yaptı peki.

Bilemiyorum. İyi haber ise anakart ve RAM'lerinizde sorun yok. Güncel BIOS'u kullanın. Dert etmeyin hiç kendinize.

Hocam seni çok yordum ama kusura bakmayın, örnek olarak CS:GO veya Call of Duty: Warzone oynadığım zaman 16 GB RAM'ın tamamı kullanılır değil mi? Bunu nereden kontrol edebilirim?

Hocam seni çok yordum ama kusura bakmayın, örnek olarak CS:GO veya Call of Duty: Warzone oynadığım zaman 16 GB RAM'ın tamamı kullanılır değil mi? Bunu nereden kontrol edebilirim?
Lafı olmaz hocam. Yormanız dert değil. Zaten kendi isteğimizle buradayız. :) Kendinize sıkıntı edinmeyin gerçekten. İhtiyaç olursa o RAM'i kullanır sistem. Yeter ki fiziksel olarak 16GB takılı desin. Kullanılabilir bölümü değişir sürekli ihtiyaca göre. Kontrol etmeyin derim, dert sahibi olursunuz zaten. Oyun oynarken bellek kaynaklı hatalar yaşanacak olsa burada onun konusunu açmış olurdunuz. Sistem bellekleri görüyorsa ayarlar zaten kullanımı. Güncel BIOS'da kalın, keyfini sürün sistemin.

Hocam benim de aynı sorun var bu anakartta. Bios güncelledim yine aynı. Speccy'de 16 GB görünüyordu ama Windows ve BIOS'ta 8 GB görünüyor. RAM'leri ayrı ayrı denedim işlemciye uzak olan 2. slota tek takınca görüntü gelmiyor 1. slotta ikisi de çalışıyor. Artık Speccy'de 8 GB olarak görüyor. Ne sorunlu anakartmış bu tüm parçaları sıfır aldım. Ne yapacağız bilmiyorum.

Hocam sorunu çözdüm muhtemelen sende de aynıdır kafayı yemek üzereydim.

İşlemciyi takarken pinlerden biri yamulmuş tamamen ve diğerlerine temas ediyordu. Ben düzelteyim derken kırdım bu pini yanlışlıkla. Diğerlerinde de eğiklik vardı düzeltebildiğimi düzelttim. 2x8 GB RAM'den birini görmezken şu an ikisini de görüyor PC.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı